Piły tarczowe z Makity

Makita ma szeroką ofertę pił tarczowych, które można podzielić na pięć podstawowych grup: MFORCE, MAKFORCE, MAKBLADE PLUS, MAKBLADE i tarcze specjalizowane. Stanowią one osprzęt do wielu rodzajów pilarek: od stołowych przez ukośnice do ręcznych pilarek akumulatorowych. Narzędzia te różnią się wymiarami i parametrami, takimi jak liczba zębów czy kąty ich natarcia, itd.

 

 

Piły MFORCE
Przeznaczone są wyłącznie do wzdłużnego i poprzecznego cięcia drewna. Zastosowano w nich zęby o kształcie „M” i agresywnym kącie natarcia wynoszącym 15°. Wykonano w nich więcej ostrzy

i dlatego tną bardziej czysto. Np. cięcie 24-zębną tarczą MFORCE daje takie samo wykończenie jak 48-zębną tarczą tradycyjną. Narzędzia te są bardziej efektywne w pracy z powodu podwójnego ścięcia czoła zęba pod kątem 10° i małej grubości ostrzy oraz korpusu tarczy. Ponadto piły MFORCE mają wyższą trwałość od tarcz standardowych, gdyż ukośne czoło i wierzchołek zębów tworzą 6 krawędzi tnących i większą powierzchnię ścierania. Piły MFORCE przeznaczone są do stosowania w ręcznych pilarkach tarczowych i dostępne w wykonaniach o średnicach od 165 do 235 mm z 10-40 zębami.

Piły MAKFORCE
Podobnie jak tarcze MFORCE przeznaczone są wyłącznie do wzdłużnego i poprzecznego cięcia drewna oraz do stosowania w ręcznych pilarkach tarczowych wszystkich producentów, a więc nie tylko Makity. Dostępne są w wykonaniach o średnicach od 140 do 355 mm i liczbie zębów od 10 do 60. Zastosowano w nich zęby naprzemianległe o kątach natarcia 15° lub 20° wykonane z wolframowych węglików spiekanych. Wśród nich są tarcze dające jakość cięcia od zgrubnej do bardzo dokładnej (wysokiej). Piktogramy na tarczach informują o jakości cięcia danego narzędzia. Piły te wycinają bardzo wąski rzaz, co oznacza, że do pracy nie wymagają ani silnego posuwu (od operatora), ani silnika o dużej mocy (od maszyny).

Piły MAKBLADE PLUS
Przeznaczono do wzdłużnego i poprzecznego cięcia drewna oraz do użycia w ukośnicach i pilarkach stołowych. W narzędziach tych zastosowano unikalną, opatentowaną technologię redukującą wibracje (nacięcia korpusów tarcz wypełnione specjalną żywicą amortyzującą drgania) oraz hałas (Quiet Cutting), co w efekcie daje znacznie cichsze środowisko pracy. Jak wiadomo, narzędzia pracujące z niewielkimi wibracjami zapewniają też większą dokładność obróbki oraz pozostawiają nienaruszoną powierzchnię ciętego materiału z powodu znacznego ograniczenia zjawiska odchylania się tarczy od płaszczyzny cięcia. W narzędziach tych zastosowano bardzo trwałe zęby wykonane z węglików wolframu i powłokę redukującą tarcie, która ułatwia cięcie i chroni narzędzia przed korozją. Piły MAKBLADE PLUS dostępne są w wykonaniach o średnicach od 190 do 355 mm, liczbą zębów od 24 do 100 o kątach natarcia 5°, 15° lub 20°.

Piły MAKBLADE
Przeznaczono je do stosowania wyłącznie w ukośnicach oraz wzdłużnego i poprzecznego cięcia drewna miękkiego lub twardego oraz płyt meblowych. W narzędziach tych zastosowano bardzo trwałe na przemianskośne zęby wykonane z węglików wolframu dające bardzo wąski rzaz i redukujące siłę posuwu. Tarcze te dostępne są w wykonaniach o średnicach od 190 do 305 mm i liczbie zębów od 24 do 100 mających kąty natarcia 0°, 5°, 10°, 15° lub 20°. W zależności od wersji narzędzia te zapewniają dobrą lub bardzo dobrą jakość cięcia.

Tarcze specjalizowane
W tej grupie pił Makity mamy tarcze specjalnie przeznaczone do (1) akumulatorowych pilarek ręcznych, (2) przewodowych pilarek ręcznych, (3) do cięcia aluminium pilarkami ręcznymi, stołowymi oraz ukośnicami, jak też (4) do cięcia metali pilarkami ręcznymi i przecinarkami stołowymi oraz (5) do pilarek ręcznych i zagłębiarek. W pierwszej z tych grup znajdują się tarcze optymalizowane pod względem zmniejszenia oporów cięcia. Mają one więc małą grubość i zęby węglikowe z dobrze oszlifowanymi

oraz ostrymi powierzchniami. Narzędzia te przeznaczone są do cięcia drewna, poza jednym modelem (MCCS13630E), który zaprojektowano do obróbki metalu. Tarcze do akumulatorowych pilarek ręcznych dostępne są w wykonaniach o średnicach 85-190 mm i liczbie zębów 16-40 z kątami natarcia wynoszącymi 10°, 18° lub 20°.
Piły z drugiej grupy, czyli przeznaczone do stosowania w przewodowych ręcznych pilarkach tarczowych, zaprojektowano do pracy z tego typu maszynami Makity oraz innych producentów. Narzędzia te, specjalizowane do cięcia drewna z sękami i elementami metalowymi, mają zęby węglikowe osadzone centralnie, które są wyjątkowo mocne i trudno ścieralne. Tarcze te odznaczają się też wydłużoną żywotnością i zwiększoną produktywnością. Łatwo radzą sobie z sękatym drewnem oraz przecinają gwoździe i wkręty znajdujące się w materiale drewnianym bez uszkodzenia zębów. Są najbardziej odpowiednie do cięcia prefabrykowanego drewna oraz do prac rozbiórkowych i dostępne w wersjach o średnicach 165-355 mm oraz liczbie zębów 16-60 z kątami natarcia 18°, 23° lub 25°. Warto tu wspomnieć, że grupie drugiej są piły specjalizowane do cięcia sidingu, desek konstrukcyjnych oraz płyt warstwowych.
Tarcze z trzeciej grupy, czyli do cięcia aluminium, miedzi, mosiądzu, brązu oraz innych metali nieżelaznych i tworzyw sztucznych oraz laminowanego drewna, przeznaczono do stosowania w pilarkach ręcznych, stołowych oraz ukośnicach. Mają one specjalnie profilowane zęby o zerowym lub negatywnym kącie natarcia (-5°). Wykonane są z węglików spiekanych. Ich liczba jest duża i zależy od średnicy narzędzia. Waha się od 60 do 100. Narzędzia dostępne są w wykonaniach o średnicach od 160 do 350 mm.

 

 

Przedostatnia grupa pił Makity to tarcze do stali oraz do stosowania w pilarkach ręcznych i przecinarkach stołowych. Zaprojektowano je do czystych, szybkich oraz praktycznie beziskrowych i bezpyłowych cięć. Mają zęby ze specjalnie uformowanego węglika, który jest odporny na uderzenia i jest bardziej żywotny przy cięciu miękkiej stali, blach, rur, ceowników i prętów gwintowanych. Piły te odznaczają się trwałością 30 razy większą od standardowych wykonań takich narzędzi i zapewniają niskie koszty cięcia. Dostępne są w wersjach o średnicach 185-305 mm oraz liczbie zębów 26-78 z kątami natarcia 0°, -5° i -10°.

 

 

Ostatnia grupa tarcz to piły do pilarek ręcznych i zagłębiarek. Ich zęby zaprojektowano jednak specjalnie do zagłębiarek. W zależności od wykonania przeznaczono je do czystego cięcia zarówno drewna, jak też aluminium. Mają podobne cechy jak tarcze MAKBLADE PLUS, m.in. zastosowano w nich opatentowaną technologię tłumienia wibracji. Dostępne są w wersjach o średnicy 160-185 mm i liczbie zębów 24-56 z kątami natarcia -3°, 8°, 20°, 23° lub 50°.
Jak widzimy, tarcze Makity do małych maszyn – przeznaczone głównie do pilarek tarczowych ręcznych, ale też i do pilarek stołowych i ukośnic – zoptymalizowano po względem materiałowym oraz jakości cięcia, zachowując pewną ich uniwersalność ze względu na charakter prac wykonywanych tego typu maszynami. Sądzimy, że każdy użytkownik małych pilarek znajdzie wśród nich najbardziej odpowiednie narzędzie do wykonywanych prac.

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar