PIŁY TARCZOWE Z MAKITY

Makita posiada nie tylko bardzo bogatą ofertę elektronarzędzi oraz urządzeń spalinowych, ale też szeroką ofertę akcesorii. Wśród nich znajduje się obszerny asortyment pił tarczowych: MFORCE, MAKFORCE, MAKBLADE PLUS, MAKBLADE, tarcze specjalizowane i z linii HM. Narzędzia te mogą być stosowane w wielu rodzajach elektronarzędzi przewodowych i bezprzewodowych: od ręcznych pilarek tarczowych, przez ukośnice, do ręcznych przecinarek do metalu sieciowych i akumulatorowych.

Tarcze MFORCE

Zastosowano w nich innowacyjne zęby węglikowe o kształcie „M” i agresywnym kącie natarcia (15°). Zęby „M” mają więcej ostrzy i dlatego tną bardziej czysto niż klasycznie skonstruowane uzębienie. Np. 24-zębna tarcza MFORCE daje takie samo wykończenie jak 48-zębna piła

tradycyjna. Narzędzia te są też bardziej efektywne w pracy z powodu znacznie obniżonych oporów cięcia, co japońscy konstruktorzy uzyskali m.in. przez podwójne ścięcie czoła zębów pod kątem 10° i wąskie ostrza oraz cienki stalowy korpus tarczy. MFORCE mają także wyższą trwałość od tarcz standardowych, gdyż ukośne czoło i wierzchołek zębów tworzą 6 krawędzi tnących i większą powierzchnię ścierania. Piły MFORCE przeznaczone są do wzdłużnego i poprzecznego cięcia drewna oraz do stosowania w ręcznych pilarkach tarczowych. Narzędzia dostępne są w wersjach o średnicach od 165 do 235 mm z 10-40 zębami.

B-08143_str

Tarcze MAKFORCE

Oferowane są w wersjach o średnicach od 140 do 355 mm i liczbie zębów od 10 do 60. Wyposażono je w uzębienie naprzemianległe o kątach natarcia 15° lub 20°. Wyprodukowano jej z wysokiej jakości wolframowych węglików spiekanych. Korpusy tarcz MAKFORCE są w pełni hartowane i naciągane, dzięki temu podczas cięcia efektywnie pochłaniają wibracje oraz zachowują płaskość i pozostają nieodkształcone. Tarcze MAKFORCE zapewniają jakość cięcia od zgrubnej do bardzo dokładnej (wysokiej). Piktogramy na tarczach informują o jakości cięcia danego narzędzia. Piły te wycinają bardzo wąski rzaz, co oznacza, że do pracy nie wymagają ani silnego posuwu (od operatora), ani silnika o dużej mocy (od maszyny). Podobnie jak tarcze MFORCE przeznaczone są wyłącznie do wzdłużnego i poprzecznego cięcia drewna oraz do stosowania w ręcznych pilarkach tarczowych wszystkich producentów, a więc nie tylko Makity.

tarcze-1-str_

Tarcze MAKBLADE PLUS

Zastosowano w nich unikalną, opatentowaną technologię redukującą wibracje, wykonując w korpusach stalowych nacięcia i wypełniając je specjalną żywicą amortyzującą drgania oraz w konsekwencji znacznie zmniejszającą hałas podczas cięcia (Quiet Cutting). W efekcie uzyskujemy znacznie cichsze i przez to zdrowsze środowisko pracy. Ale nie tylko, narzędzia pracujące z niewielkimi wibracjami zapewniają bowiem wyższą dokładność i jakość obróbki oraz pozostawiają nienaruszoną powierzchnię ciętego materiału z powodu znacznego ograniczenia zjawiska odchylania się tarczy od płaszczyzny cięcia. Tarcze MAKBLADE PLUS wyposażono w bardzo trwałe zęby wykonane z węglików wolframu, zaś ich korpusy pokryto powłoką redukującą tarcie, która ułatwia cięcie i chroni narzędzia przed korozją. Piły MAKBLADE PLUS dostępne są w wersjach o średnicach od 190 do 355 mm i liczbie zębów od 24 do 100. Kąty natarcia natarcia tarcz MAKBLADE PLUS wynoszą 5°, 15° lub 20°. Narzędzia te przeznaczono do wzdłużnego i poprzecznego cięcia drewna oraz użycia w ukośnicach i pilarkach stołowych.

 

Piły MAKBLADE

Stalowe korpusy tych tarcz, podobnie jak MAKFORCE, są w pełni hartowane i naciągane. Dzięki temu podczas cięcia efektywnie pochłaniają wibracje oraz zachowują płaskość i pozostają nieodkształcone. Narzędzia te wyposażono w bardzo trwałe na przemian skośne zęby wykonane z wysokiej jakości węglików wolframu. Dają one bardzo wąski rzaz i redukują siłę posuwu. Tarcze MAKBLADE oferowane są w wersjach o średnicach od 190 do 305 mm i liczbie zębów od 24 do 100 mających kąty natarcia 5° lub 10°. W zależności od egzemplarza, narzędzia te zapewniają dobrą lub bardzo dobrą jakość cięcia. Przeznaczono je wyłącznie do stosowania

w ukośnicach, w tym w zasilanych akumulatorowo, oraz do poprzecznego cięcia drewna miękkiego lub twardego oraz płyt meblowych.

 

Tarcze specjalizowane do akumulatorowych pilarek ręcznych

Tarcze tego typu przeznaczone są do maszyn akumulatorowych. Dzięki zoptymalizowanym węglikowym zębom o małej grubości tarcze te tną bardzo czysto. Narzędzia te przeznaczone są do cięcia drewna, poza jednym modelem (MCCS13630E), który zaprojektowano do obróbki metalu. Tarcze do akumulatorowych pilarek ręcznych dostępne są w wersjach o średnicach 85-190 mm i liczbie zębów 16-40 z kątami natarcia wynoszącymi 10°, 18° lub 20°.

acc_inside_sawing

Tarcze specjalizowane do przewodowych ręcznych pilarek tarczowych

Zaprojektowano do pracy z pilarkami Makity oraz innych producentów. Narzędzia te przeznaczone są do cięcia drewna z sękami i elementami metalowymi (gwoździe, wkręty). Mają zęby węglikowe osadzone centralnie, które są wyjątkowo mocne i trudno ścieralne. Tarcze te odznaczają się też wydłużoną żywotnością i zwiększoną produktywnością. Łatwo radzą sobie z sękatym drewnem oraz przecinają gwoździe i wkręty znajdujące się w materiale drewnianym bez uszkodzenia zębów. Są najbardziej odpowiednie do cięcia prefabrykowanego drewna oraz prac rozbiórkowych. Makita oferuje je w wersjach o średnicach 165-355 mm i liczbie zębów 16-60 z kątami natarcia 18°, 23° lub 25°.

 

Tarcze specjalizowane do cięcia metali kolorowych pilarkami tarczowymi, stołowymi i ukośnicami

Przeznaczone są do cięcia aluminium, miedzi, mosiądzu, brązu oraz innych metali nieżelaznych, jak też tworzyw sztucznych oraz laminowanego drewna. Ich korpusy wykonano z precyzyjnie naciąganej blachy i dlatego są idealnie płaskie. Jak wiadomo, znacznie ułatwia to cięcie. Narzędzia mają specjalnie profilowane zęby o zerowym lub negatywnym kącie natarcia (-5°). Wykonane są z węglików spiekanych. Ich liczba jest duża i zależy od średnicy narzędzia. Waha się od 50 do 100. Narzędzia dostępne są w wersjach o średnicach od 136 do 350 mm. Zapewniają wysoką jakość cięcia elementów z metali nieżelaznych oraz podłóg laminowanych.

5103R

Tarcze specjalizowane do metalu do ręcznych pilarek tarczowych i przecinarek stołowych Makita 4131 i LC1230

To piły tarczowe do stali. Zaprojektowano je do czystych, szybkich oraz praktycznie beziskrowych i bezpyłowych cięć. Mają zęby ze specjalnie uformowanego węglika, który jest odporny na uderzenia i jest bardziej żywotny przy cięciu miękkiej stali, blach, rur, ceowników i prętów gwintowanych. Piły te odznaczają się trwałością 30 razy większą od standardowych tarcz i zapewniają niskie koszty cięcia. Dostępne są w wersjach o średnicach 185-305 mm oraz liczbie zębów 36-78 z kątami natarcia 0°, -5° i -10°.

 

Tarcze specjalizowane do pilarek ręcznych i zagłębiarek

Są zaprojektowane specjalnie dla zagłębiarek. W zależności od wykonania przeznaczono je do czystego cięcia zarówno drewna jak też aluminium oraz korianu. Mają podobne cechy jak tarcze MAKBLADE PLUS, m.in. zastosowano w nich opatentowaną technologię tłumienia wibracji. Oferowane są w wersjach o średnicy 160-185 mm i liczbie zębów 28-56 z kątami natarcia -3°, 8°, 20°, 23° lub 50°.

 

Oprócz wymienionych grup tarcz specjalizowanych, Makita oferuje też (1) specjalizowane tarcze tnące do cięcia sidingu, (2) desek konstrukcyjnych, (3) płyt warstwowych oraz (4) metali i stali nierdzewnej. Piły tarczowe

pierwszej grupy, czyli do cięcia włóknowo-cementowych, przeznaczono do stosowania w ręcznych pilarkach tarczowych. Dostępne są w wersjach o średnicy 165-305 mm, z 4-8 zębami o kątach natarcia 8° lub 12°. W drugiej grupie tarcz są narzędzia do cięcia desek konstrukcyjnych za pomocą ręcznych pilarek tarczowych. Tarcze te mają średnice 190-235 mm, od 12 do 16 zębów o kącie natarcia 20°. Trzecią grupę tworzą specjalizowane tarcze tnące do cięcia płyt warstwowych za pomocą ręcznych pilarek tarczowych. Oferowane są w średnicach 235-355 mm, z 50 80 zębami mającymi kąt natarcia 0°. Ostatnia grupa specjalizowanych tarcz składa się z narzędzi do cięcia metali i stali nierdzewnej przeznaczonych do stosowania w przecinarce Makita 4131. Piły te mają średnicę 185 mm i 64 zęby o kącie natarcia 0°.

5903R

Tarcze z linii HM

To osobna grupa asortymentowa pił tarczowych Makity. Są to piły tarczowe standardowe klasy ekonomicznej. Wśród nich są narzędzia do drewna, do szybkiego cięcia drewna naturalnego i równoległo warstwowego oraz płyt stolarskich. Tarcze te są odporne na wysokie obciążenia m.in. dzięki bardzo mocnemu zamocowaniu zębów na obwodzie korpusu. Wykonano je z twardego spieku i odpowiednio naostrzono. Zęby mają bardzo ostre krawędzie i odznaczają się znacznie dłuższą żywotnością niż zęby tarcz tradycyjnych. Omawiane tarcze oferowane są w wersjach o średnicach 165-335 mm, z 10-80 zębów mających kąty natarcia 5°, 18°, 20°, 23°, 25° lub 27°.

 

Drugą grupę tarcz linii HM stanowią piły tarczowe do akumulatorowych ręcznych pilarek tarczowych o średnicy 190 mm (24 zęby) i 235 mm (48). Przeznaczone są do cięcia drewna twardego i miękkiego oraz wyrobów z drewna. Trzecią grupa tarcz HM to precyzyjne piły tarczowe do cięcia drewna miękkiego i twardego, jak również elementów wykonanych z płyt. Umożliwiają optymalne odprowadzenie ciepła powstającego na skutek tarcia występującego podczas obróbki. Służą do tego specjalne nacięcia. Narzędzia mają długą żywotność. Dostępne są w wersjach o średnicy 190-305 mm, mających 24-100 zębów o kątach natarcia 5°, 8°, 10° lub 15°.
Czwartą grupę narzędzi linii HM tworzą 80-zębne tarcze do MDF o średnicy 250 mm i kątach natarcia 5° lub -5°, zaś piątą precyzyjne tarcze do aluminium i tworzywa sztucznego, które przeznaczono do cięcia profili aluminiowych i tworzyw sztucznych. Konstrukcja tarcz i specjalna geometria uzębienia zapewnia optymalną obróbkę i wysoką efektywność oraz jakość cięcia beziskrowego. Zęby wykonano ze specjalnego twardego spieku przeznaczonego do cięcia metali na sucho. Tarcze odznaczają się wysoką żywotnością, mają średnicę 355 mm oraz 120 zębów o kącie natarcia 0°.
W szóstej grupie mamy precyzyjne tarcze z zębami ze spieku twardego do akumulatorowej ręcznej przecinarki tarczowej Makita DCS550 (BSCSSO) oraz przewodowej Makita 4131. Narzędzia mają średnice 136-185 mm oraz 30-60 zębów o kątach natarcia -3° i 0°. Tarcze przeznaczone są do cięcia metali oraz gwarantują bezproblemową obsługę i precyzyjną obróbkę.

5621RDWA

W skład przedostatniej grupy pił linii HM wchodzą tarcze do akumulatorowych ręcznych pilarek tarczowych

Makita HS300D, HS301D i CC300. Mają średnicę 85 mm oraz 20 lub 50 zębów. Przeznaczono je do cięcia drewna. Ostatnią grupą tarcz HM są narzędzia z zębami ze spieku twardego do przecinarki do metalu Makita LC1230. Przeznaczono je do cięcia metali na zimno. Tarcze te zapewniają szybką, czystą, dokładnie wymiarową oraz bardzo cichą obróbkę. Mają średnicę 305 mm, od 60-100 zębów o kątach natarcia -6°, -3° lub 0°.

 

Reasumując, omówione profesjonalne tarcze oferowane przez Makitę odznaczają się wysoką jakością oraz solidnością wykonania i zapewniają efektywną oraz odpowiednio precyzyjną obróbkę. Są wąskie, dzięki czemu mają zmniejszone opory cięcia, co pozwala pracować nimi szybko i bez przeciążania pilarek negatywnie wpływającego na sprawność i żywotność tych maszyn. Tarcze Makity tną cicho, stabilnie i bez drgań. Są też bezpieczne dla użytkowników, m.in. piły do ukośnic mają nieosiowo wykonane oznaczenia, które umożliwiają rozpoznanie nawet niewielkiego ich ruchu obrotowego. Dzięki temu obniżono do zera ryzyko zranienia operatora tarczą obracającą się jeszcze jakiś czas po wyłączeniu maszyny. Sądzimy, że każdy użytkownik małych pilarek znajdzie wśród bogatego asortymentu pił tarczowych Makity najbardziej odpowiednie narzędzie do wykonywanych prac.

pins
ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar