Piły tarczowe Makita

Makita do swojej oferty wprowadziła szeroką gamę pił tarczowych, które można podzielić na pięć podstawowych grup: MFORCE, MAKFORCE, MAKBLADE PLUS, MAKBLADE i tarcze specjalizowane. Stanowią osprzęt do wielu rodzajów pilarek: od stołowych, przez ukośnice  do ręcznych pilarek akumulatorowych. Narzędzia te różnią się wymiarami i parametrami, takimi jak liczba zębów czy kąty ich natarcia, itd.

 

 

Piły MFORCE
Przeznaczone są wyłącznie do wzdłużnego i poprzecznego cięcia drewna. Zastosowano w nich zęby o kształcie „M” i agresywnym kącie natarcia wynoszącym 15°. Wykonano w nich więcej ostrzy i

dlatego tną bardziej czysto. Np. cięcie 24-zębną tarczą MFORCE daje takie samo wykończenie jak 48-zębną tarczą tradycyjną. Narzędzia te są bardziej efektywne w pracy z powodu podwójnego ścięcia czoła zęba pod kątem 10° i małej grubości jego oraz korpusu tarczy, co redukuje tarcie i pozwala na użycie mniejszej siły posuwu, jak też oszczędza silnik pilarki. Ponadto piły MFORCE mają także wyższą trwałość od tarcz standardowych, gdyż ukośne czoło i wierzchołek zębów tworzą 6 krawędzi tnących i większą powierzchnię ścierania. Piły MFORCE przeznaczone są do stosowania w ręcznych pilarkach tarczowych i dostępne w wykonaniach o średnicach od 165 do 235 mm z 10-40 zębami.

Piły MAKFORCE
Podobnie jak tarcze MFORCE przeznaczone są wyłącznie do wzdłużnego i poprzecznego cięcia drewna oraz do stosowania w ręcznych pilarkach tarczowych wszystkich producentów, a więc nie tylko Makity. Dostępne są w wykonaniach o średnicach od 140 do 355 mm i liczbie zębów od 10 do 60. Zastosowano w nich zęby naprzemianległe o kątach natarcia 15° lub 20° wykonane z wolframowych węglików spiekanych. Wśród nich są tarcze dające jakość cięcia od zgrubnej do bardzo dokładnej (wysokiej). Piktogramy na tarczach informują o jakości cięcia danego narzędzia. Piły te wycinają bardzo wąski rzaz, co oznacza, że do pracy nie wymagają ani silnego posuwu od operatora, ani silnika o dużej mocy od maszyny.

Piły MAKBLADE PLUS
Przeznaczono je do wzdłużnego i poprzecznego cięcia drewna oraz do użycia w ukośnicach i pilarkach stołowych. W narzędziach tych zastosowano unikalną, opatentowaną technologię redukującą wibracje (nacięcia korpusów tarcz wypełnione specjalną żywicą amortyzującą drgania) oraz hałas (Quiet Cutting), co w efekcie daje znacznie cichsze środowisko pracy. Jak wiadomo, narzędzia pracujące z niewielkimi wibracjami zapewniają też większą dokładność obróbki oraz pozostawiają nienaruszoną powierzchnię ciętego materiału z powodu znacznego ograniczenia zjawiska bicia. W narzędziach tych zastosowano bardzo trwałe zęby wykonane z węglików wolframu i powłokę redukującą tarcie, która ułatwia cięcie i chroni narzędzia przed korozją. Piły MAKBLADE PLUS dostępne są w wykonaniach o średnicach od 190 do 355 mm, liczbą zębów od 24 do 100
o kątach natarcia 5°, 15° lub 20°.

Piły MAKBLADE
Przeznaczono je wyłącznie do stosowania w ukośniach oraz wzdłużnego i poprzecznego cięcia drewna. W narzędziach tych zastosowano bardzo trwałe naprzemianskośne zęby wykonane z węglików wolframu dające bardzo wąski rzaz, który redukuje siłę posuwu. Tarcze te dostępne są w wykonaniach o średnicach od 190 do 305 mm i liczbie zębów od 24 do 100 mających kąty natarcia 0°, 5°, 10°, 15° lub 20°. W zależności od wersji narzędzia te zapewniają dobrą lub bardzo dobrą jakość cięcia.

Tarcze specjalizowane
W tej grupie pił Makity mamy tarcze specjalnie przeznaczone do (1) akumulatorowych pilarek ręcznych, (2) przewodowych pilarek ręcznych, (3) do cięcia aluminium i do pilarek ręcznych, stołowych oraz ukośnic, jak też (4) do metalu oraz do pilarek ręcznych i przecinarek stołowych oraz (5) do pilarek ręcznych i zagłębiarek. W pierwszej z tych grup znajdują się tarcze optymalizowane pod względem zmniejszenia oporów cięcia.

Mają więc one małą grubość i zęby z dobrze oszlifowanymi oraz ostrymi powierzchniami. Narzędzia te przeznaczone są do cięcia drewna, poza jednym modelem (MCCS13630E), który zaprojektowano do obróbki metalu. Tarcze do akumulatorowych pilarek ręcznych dostępne są w wykonaniach o średnicach 85-190 mm i liczbie zębów 16-40
z kątami natarcia wynoszącymi 10°, 18° lub 20°.
Piły z drugiej grupy, czyli przeznaczone do stosowania w przewodowych ręcznych pilarkach tarczowych, zaprojektowano do pracy z tego typu maszynami Makity oraz innych producentów. Narzędzia te, specjalizowane do cięcia drewna z sękami i elementami metalowymi, mają zęby osadzone centralnie, które są wyjątkowo mocne i trudno ścieralne. Tarcze te odznaczają się też wydłużoną żywotnością i zwiększoną produktywnością. Łatwo radzą sobie z sękatym drewnem oraz przecinają gwoździe i wkręty znajdujące się w materiale drewnianym bez uszkodzenia zębów. Są najbardziej odpowiednie do cięcia prefabrykowanego drewna oraz prac rozbiórkowych i dostępne w wersjach o średnicach 165-355 mm oraz liczbie zębów 16-60 z kątami natarcia 18°, 23° lub 25°. Warto tu wspomnieć, że grupie drugiej są piły specjalizowane do cięcia sidingu, desek konstrukcyjnych oraz płyt warswowych.
Tarcze z trzeciej grupy, czyli do cięcia aluminium, miedzi, mosiądzu, brązu oraz innych metali nieżelaznych, jak też tworzyw sztucznych oraz laminowanego drewna, przeznaczono do stosowania w pilarkach ręcznych, stołowych oraz ukośnicach. Mają one specjalnie profilowane zęby o zerowym lub negatywnym kącie natarcia (-5°). Wykonane są z węglików spiekanych. Ich liczba jest duża i zależy od średnicy narzędzia. Waha się od 60 do 100. Narzędzia dostępne są w wykonaniach o średnicach od 160 do 350 mm.
Przedostatnia grupa pił Makity to tarcze do stali oraz stosowania w pilarkach ręcznych i przecinarkach stołowych. Zaprojektowano je do czystych, szybkich oraz praktycznie beziskrowych i bezpyłowych cięć. Mają zęby ze specjalnie uformowanego węglika, który jest odporny na uderzenia i jest bardziej żywotny w przypadku cięcia miękkiej stali, blach, rur, ceowników i prętów gwintowanych. Piły te odznaczają się trwałością 30 razy większą od standardowych wykonań takich narzędzi i zredukowanym kosztem cięcia. Dostępne są w wersjach o średnicach 185-305 mm oraz liczbie zębów 26-78 z kątami natarcia 0°, -5° i -10°.
Ostatnia grupa tarcz to piły do pilarek ręcznych i zagłębiarek. Ich zęby zaprojektowano jednak specjalnie do zagłębiarek. W zależności od wykonania przeznaczono je do czystego cięcia zarówno drewna, jak też aluminium. Mają podobne cechy jak tarcze MAKBLADE PLUS, m.in. zastosowano w nich opatentowaną technologię tłumienia wibracji. Dostępne są w wersjach o średnicy 160-185 mm i liczbie zębów 24-56 z kątami natarcia -3°, 8°, 20°, 23° lub 50°.
Jak widzimy, tarcze Makity do małych maszyn – przeznaczone głównie do pilarek tarczowych ręcznych, ale też i do pilarek stołowych, i ukośnic – zoptymalizowano po względem materiałowym oraz jakości cięcia, zachowując pewną ich uniwersalność ze względu na charakter prac wykonywanych tego typu maszynami. Sądzimy, że każdy użytkownik małych pilarek znajdzie wśród nich najbardziej odpowiednie narzędzie do wykonywanych prac.

 

 

 

Test tarczy Makita MFORCE

W testowanej pile MFORCE o średnicy 190 mm zastosowano 12 zębów o kształcie „M”

z ogranicznikami zagłębienia, mających kąt natarcia wynoszący 15°. Narzędzie przeznaczone jest do szybkiego, wzdłużnego i poprzecznego cięcie drewna. Do jego testów użyliśmy pilarki tarczowej Makita HS 7101 o mocy 1400 W i obrotach wynoszących 5500/min. Tarczą przecinaliśmy deskę sosnową o grubości 1,8 cm i długości 44 cm . Operacja ta zajęła nam zaledwie 1,13 s. W wyniku niej uzyskaliśmy bardzo dobrą jakość cięcia wzdłuż słojów drewna. Reasumując, tarcza Makita MFORCE tnie zarówno bardzo szybko (wręcz błyskawicznie), jak i czysto.

Test tarczy Makita MAKFORCE

W testowaną piłę MAKFORCE o średnicy 190 mm wyposażono w 24 zęby naprzemian skośne z ogranicznikami zagłębienia, mające kąt natarcia wynoszący 20°. Narzędzie przeznaczono do czystego wzdłużnego i poprzecznego cięcie drewna. W testach użyliśmy pilarki tarczowej Makita HS 7101 o mocy 1400 W i obrotach wynoszących 5500/min. Tarczą przecinaliśmy deskę sosnową o grubości 1,8 cm i długości 44 cm. Przedmiotem testu nie była szybkość cięcia, lecz jego czystość. W obu próbach, tj podczas cięcia wzdłuż słojów, jak i w ich poprzek, uzyskaliśmy wysoką jakość cięcia.

Test tarczy Makita do przewodowych ręcznych pilarek tarczowych

W testowanej pile do przewodowych ręcznych pilarek tarczowych o średnicy 190 mm zastosowano 16 zębów naprzemian skośnych z ogranicznikami zagłębienia, mających kąt natarcia wynoszący 25°. Narzędzie przeznaczono do szybkiego cięcia drewna z sękami i elementami metalowymi. W testach użyliśmy pilarki tarczowej Makita HS 7101 o mocy 1400 W i obrotach wynoszących 5500/min. Tarczą przecinaliśmy belkę sosnową o wymiarach 7 x 6 cm z trzema stalowymi gwoździami o średnicy 0,5 cm. Przedmiotem testu była szybkość i łatwość cięcia. Operacja zajęła nam 3,03 s i podczas jej nie odczuliśmy, że tniemy drewno z gwoździami. Reasumując, tarcza Makita do przewodowych ręcznych pilarek tarczowych tnie drewno z elementami metalowymi bardzo efektywnie i bez wyczuwalnych oporów dla operatora pilarki.

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar