PIŁY TARCZOWE, FREZY I WIERTŁA GLOBUS DO PRODUKCJI STOLARKI BUDOWALNEJ

Szeroka gama narzędzi marki GLOBUS produkowanych przez Fabrykę Pił i Narzędzi WAPIENICA Sp. z o.o. z Bielska-Białej przeznaczona jest dla producentów stolarki budowlanej.

 

Do cięcia profili aluminiowych oraz profili PCV przy produkcji stolarki AL i PCV można znaleźć specjalną grupę pił z węglikami spiekanymi serii ALUEX oraz uzębieniem trapezowo-płaskim o ujemnym lub dodatnim kącie natarcia. Ujemny kąt natarcia, tzw. negatyw, przeznaczony jest do cięcia kształtowników i profili o grubości ścianki nieprzekraczającej 3 mm, zaś dodatni kąt, tzw. pozytyw, do cięcia kształtowników i profili o grubości ścianki nieprzekraczającej 5 mm oraz przekrojów pełnych. Piły serii ALUEX służą do cięcia typowych lub nietypowych

profili okiennych i drzwiowych wykorzystywanych przy produkcji stolarki otworowej oraz innych elementów konstrukcyjnych takich produktów, jak: rolety, moskitiery, klapy dymowe, osłony lub systemy fasadowe. Specjalnie dobrany gatunek węglika w tej serii pił, odpowiednia geometria ostrza oraz przygotowanie dysku spełniają oczekiwania użytkowników w zakresie jakości przeciętych powierzchni oraz żywotności. Uzyskanie takich rozwiązań konstrukcyjnych jest możliwe dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii, m.in. szlifierki do płaszczyzn GERLING, która zapewnia precyzyjny szlif z dokładnością do 0,005 mm, jak też dzięki wykorzystaniu najnowszego typu maszyn lutujących oraz ostrzących firm GERLING i VOLLMER, które są sterowane numerycznie (cztery niezależne osie) i umożliwiają komputerowe projektowanie geometrii ostrza. Podczas produkcji pił używa się również naprężarek nadających odpowiednią wartość naprężenia dysku piły w sposób w pełni kontrolowany oraz urządzenia do jego dynamicznego wyważania. Wspomniane maszyny ostrzące mogą też ostrzyć powierzchnie zaokrąglone, co ma zastosowanie m.in. w piłach do frezowania/usuwania wypływki po zgrzewaniu profili PCV.

_MG_0089_1

Oprócz pił do cięcia głównych profili PCV i AL. marka GLOBUS oferuje również inne narzędzia umożliwiające cięcie m.in. listew przyszybowych, profili stalowych stanowiących wzmocnienia wewnętrzne, listew międzyszybowych aluminiowych, stalowych i tworzyw sztucznych. Ponadto oferuje piły do cięcia całej gamy ozdobnych listew zewnętrznych i wewnętrznych.

FP600-0200-0001_FrezydouszczlekmiedzyszybHSS_TiCN_01

Producenci stolarki stosują różne techniki cięcia listew przyszybowych, jedna z nich wykorzystuje frezy tarczowo-piłkowe ze stali szybkotnącej HSS, a druga metodę wykorzystującą komplety pił z węglikami spiekanymi, tj. piłę główną oraz piłę fazującą o małej średnicy, które pracują w jednym zestawie na przecinarkach jedno- lub dwugłowicowych.

Obrazek_03_mniejszy

Do cięcia stalowych wzmocnień profili okiennych powszechnie można wykorzystać kilka różnych narzędzi, np. frez tarczowo-piłkowy ze stali szybkotnącej stosowany w maszynach wolnoobrotowych, piłę z węglikiem spiekanym serii STEEL-TECH z uzębieniem typu GC stosowaną w specjalnych przecinarkach tarczowych lub bimetalową piłę taśmową PROF-CUT do pracy na przecinarkach taśmowych. W celu wydłużenia żywotności narzędzi tarczowych lub uniknięcia oklejania się dysku przez materiał obrabiany można zastosować również pokrycia PVD, w tym m.in.: TiN , TiCN lub TiAlN.

PS810-0355-0007_PilaHM-STEEL-TECH_355x90z_2GC10_foto-01

Oprócz cięcia profili stalowych charakterystycznym zastosowaniem pił z węglikami spiekanymi jest cięcie warstwowej płyty budowlanej (blacha stalowa-ocieplenie-blacha stalowa) będącej częstym elementem wypełnienia bram, drzwi lub stanowiącej element izolacyjny dachów i ścian elewacji.
Odrębną grupę pił wykorzystywanych przy produkcji drewnianej stolarki budowlanej stanowią piły z węglikami spiekanymi serii LL CUT line lub LL CUT VH line. Wykonane są z wysokiej jakości materiałów: dysk – ze specjalnie przeznaczonej do tego celu stali narzędziowej, a ostrza – z supertwardej płytki z węglika spiekanego o twardości do 2200 HV, która zapewnia dłuższą żywotność piły. Służą one najczęściej do cięcia profili i ościeżnic z drewna, materiałów drewnopochodnych stanowiących elementy wypełnienia drzwi drewnianych oraz różnych listew konstrukcyjnych i ozdobnych

dla gotowego produktu stolarki otworowej.

_MG_1422

Typowym narzędziem do wykonywania rowków i otworów w ramach okiennych i drzwiowych są frezy trzpieniowe wykonywane z węglika spiekanego, a także z HSS lub HSS-E. Frezy występują z różną liczbą spiral Z1, Z2, Z3, Z4 i z częścią roboczą, która może być gładka (frezowanie wykańczające) lub z łamaczem wióra (frezowanie zgrubne). Ich parametry powinny być dobieranie w zależności od rodzaju pracy, materiału obrabianego, parametrów skrawania oraz maszyny, na której te narzędzia są stosowane, np. na wysokowydajnych centrach obróbczych. Istnieje także możliwość wykonania na części roboczej/skrawającej freza powłoki PVD TiALN, która pozwala zwiększyć żywotność narzędzia. To zaś wpływa na zmniejszenie przestojów, czyli czasu związanego z serwisowaniem frezów.
W ofercie marki GLOBUS można znaleźć także wiertła z nakładką HM lub wiertła pełnowęglikowe do wykonywania otworów w drewnianych profilach okiennych, a także wiertła do klamkownic HSS przy obróbce profili PVC.

LS580-1210-0001_WiertloHSS_pod-klamkiPRAWE_foto-01

Odrębna grupę narzędzi skierowaną do producentów okien z drewna i PCV stanowią zestawy frezów nasadzanych z nakładką HM (węglik spiekany) lub HSS (stal szybkotnąca) służące do wykonywania określonych kształtów profili. W przypadku tych narzędzi frezy wykonywane są indywidualnie – na zamówienie klienta.
Dobierając samemu piłę z węglikami spiekanymi lub frez tarczowo-piłkowy HSS należy pamiętać, aby zwracać uwagę m.in. na liczbę zębów (podziałkę uzębienia), kierując się ogólną zasadą: im bardziej miękki i grubszy materiał, tym większa podziałka (mniejsza liczba zębów). Użytkownicy chcący zwiększyć wydajność swoich narzędzi (zmniejszyć jednostkowy koszt cięcia/frezowania) powinni zaś zwrócić uwagę na fakt, że praktycznie większość narzędzi można poddać procesowi pełnej lub częściowej regeneracji.

CL_Frezy-do-okien_1czzzestawu

Reasumując, piły i frezy GLOBUS są doskonałym wyborem dla producentów stolarki budowlanej. Zapewniają bowiem wysoką wydajnośći obniżają koszty produkcji. Oszczędzają więc cenny czas i pieniądze.

opr.HB
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments