Piły otwornice (część II c). Konstrukcja otwornic

Wśród otwornic piły otworowe mające zęby z węglików spiekanych (HM). Ich korpusy wykonano ze stali HCS, zaś zęby do niego przylutowano w wysokiej temperaturze.

Zęby te mają bardzo mały ujemny kąt natarcia, co umożliwia obrabianie nimi materiałów bardzo twardych i abrazyjnych, np. ceramiki. Jeśli chodzi o trwałość tych narzędzi, to przyjmuje się, że mają większą żywotność w porównaniu z bimetalowymi. Należy pamiętać, że faktycznie trudno zweryfikować to twierdzenie, ponieważ narzędzia te mają inne, choć krzyżujące się, zakresy zastosowań, a ich trwałość nie zależy tylko od materiału, z jakiego są wykonane, lecz od sposobu pracy

i rodzajów obrabianych elementów.
Dlatego takie porównania o charakterze ogólnym są często mylące i nieadekwatne. Otwornice (HM) można stosować do bardzo dużej gamy materiałów: od skrawalnych po kruche i abrazywne. Stąd są one znacznie bardziej uniwersalne od otwornic BiM i nazywane multimaterial lub multiconstruction. Ich pewną wadą jest, że głównie nadają się do wiercenia zgrubnego, gdyż jakość wykonania nimi otworu jest mała, szczególnie w materiałach skrawalnych (np. w płytach wiórowych laminowanych). Dają za to dość dużą efektywność wiercenia.

Wiertło centrujące, jak sama nazwa wskazuje, spełnia funkcję centrowania obrotów otwornicy. Dlatego umieszczone jest osiowo w środku tego narzędzia i wystaje nad wieniec zębaty piły. Na tego typu narzędzia w otwornicach bimetalowych i bimateriałowych stosuje się standardowe wiertła kręte o średnicy 6-8 mm o kącie wierzchołkowym wynoszącym 135° i szlifie krzyżowym z uchwytami walcowym modyfikowanym (z płaskimi wycięciami, aby było pewnie mocowane śrubą, tylko do mocowań śrubowych) lub sześciokątnym 1/4” (stosowanym w oprawkach z zatrzaskiem). W otwornicach z zębami z węglików spiekanych, o ile wykorzystuje się je do wycinania otworów w twardych materiałach ceramicznych czy budowlanych, stosuje się też wiertła z głowicą widiową. Są to przeważnie standardowe wiertła udarowe lub tzw. multimaterial umożliwiające wiercenie w wielu znacznie różniących się materiałach. Wiertło centrujące jest stosowane po to, aby ustalić oś wiercenia oraz otworu i zapobiec odchyleniom osiowym, a w późniejszej fazie obróbki stanowi ono prowadnicę otwornicy i zapobiega tzw. przekoszeniu otworu.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments