Piły otwornice (część II b). Konstrukcja otwornic

Wyróżnia się dwa wykonania pił cylindrycznych: bimetalowe i bimateriałowe.

W przypadku pierwszego rodzaju pił ich korpus jest wykonany ze specjalnej stali narzędziowej węglowej (HCS), a wieniec zębów z wysokostopowej stali szybkotnącej (HSS, czasami z dodatkiem ok. 8% kobaltu w celu zwiększenia wytrzymałości). Łączy się je za pomocą zgrzewania elektronowego lub spawania laserowego. Korpus pił bimateriałowych wykonany jest ze specjalnego stopu stalowego, a zęby z węglików spiekanych. Są one lutowane w wysokiej temperaturze do korpusu, co zapewnia wysoką wytrzymałość połączenia. Jeśli chodzi o piły w kształcie stalowego paska okrągłego, to także rozróżnia się dwa wykonania

tych narzędzi: ze stali HCS (do miękkich materiałów) i bimetalowe (analogicznie do pił cylindrycznych). Przy czym narzędzia ze stali HCS są już szybko wypierane przez bardziej uniwersalne piły bimetalowe. Zaletą pił bimetalowych jest ich szerszy zakres stosowania oraz większa wytrzymałość na ścieranie i wysoką temperaturę powodującą rozhartowanie zębów.

Piła cylindryczna ma tzw. podstawę, czasami zwaną jej pokrywą. Wykonana jest z mocnej grubej blachy stalowej przyspawanej do walcowego korpusu piły. Jest to ważny element, bo wzmacniający sztywność narzędzia i bezpośrednio przekazujący moment obrotowy do elementów roboczych (zębów). Od niego zależy stabilność pracy. Stąd jego duża wytrzymałość jest niezwykle ważna, szczególnie w przypadku narzędzi o dużych średnicach (co najmniej od 80 mm). W otwornicach profesjonalnych grubość pokrywy do chodzi do 5 mm, dzięki temu narzędzia tej firmy są w stanie sprostać najtrudniejszym zadaniom.

Uzębienie HSS pił stosowanych w otwornicach jest drobne o małym kącie natarcia, albo rozwierane (piły cylindryczne), albo prostoliniowe (okrągłe piły paskowe). Na rynku spotykane są piły cylindryczne z zębami rozwieranymi o zmiennej podziałce (progresywnej, 4/6 TPI). Zaletą pił z zębami rozwieranymi jest większa łatwość wykonywania nimi otworów, ponieważ rzaz (okrągły rowek wycinany przez narzędzie) jest szerszy niż grubość boku korpusu narzędzia, co zmniejsza tarcie podczas obróbki, powodując, że energia dostarcza przez maszynę jest efektywniej wykorzystywana w procesie wycinania otworu. Pozwala to także lepiej odprowadzać ciepło powstałe w skutek pracy, a także wióry. Stąd rozwarcie zwiększa zarówno wydajność pracy, jak i trwałość otwornicy.
Zęby pił bimetalowych są albo zbliżone swym kształtem do hakowych (piły cylindryczne), albo stożkowe (piły paskowe). Aby zwiększyć zakres stosowania tych narzędzi (zob. wyżej), stosuje się zęby z małymi kątami natarcia. Warto tu jednak zaznaczyć, że narzędziami tymi wycina się zgrubnie lub średnio dokładnie, stąd możliwe jest dla nich dobranie uniwersalnegouzębienia.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments