Piły otwornice (część II b). Konstrukcja
Wyróżnia się dwa wykonania pił cylindrycznych: bimetalowe i bimateriałowe.
W przypadku pierwszego rodzaju pił ich korpus jest wykonany ze specjalnej stali narzędziowej węglowej (HCS), a wieniec zębów z wysokostopowej stali szybkotnącej (HSS, czasami z dodatkiem ok. 8% kobaltu w celu zwiększenia wytrzymałości). Łączy się je za pomocą zgrzewania elektronowego lub spawania laserowego. Korpus pił bimateriałowych wykonany jest ze specjalnego stopu stalowego, a zęby z węglików spiekanych. Są one lutowane w wysokiej temperaturze do korpusu, co zapewnia wysoką wytrzymałość połączenia. Jeśli chodzi o piły w kształcie stalowego paska okrągłego, to także rozróżnia się dwa wykonania tych narzędzi: jednorodne materiałowo, czyli ze stali HCS (do miękkich materiałów) lub wolframowej, i bimetalowe (analogicznie do pił cylindrycznych). Przy czym narzędzia ze stali HCS są już stopniowo wypierane przez bardziej uniwersalne piły ze stali wolframowej lub bimetalowe. Zaletą pił bimetalowych jest ich szerszy zakres stosowania oraz większa wytrzymałość na ścieranie i wysoką rozhartowującą temperaturę.
Piła cylindryczna ma tzw. podstawę, czasami zwaną jej pokrywą. Wykonana jest z mocnej grubej blachy stalowej przyspawanej do korpusu piły. Jest to ważny element, bo wzmacniający sztywność narzędzia i bezpośrednio przekazujący moment obrotowy do elementów roboczych (zębów). Od niego zależy stabilność pracy. Stąd jego duża wytrzymałość jest niezwykle ważna, szczególnie w przypadku narzędzi o dużych średnicach (co najmniej od 80 mm). Na przykład w otwornicach profesjonalnych grubość pokrywy do chodzi do 5 mm, dzięki temu narzędzia te są w stanie sprostać najtrudniejszym zadaniom.
Jeśli chodzi o piły w kształcie stalowego paska okrągłego, to ich pokrywy produkuje się albo ze stali, albo z wytrzymałego mechanicznie tworzywa sztucznego. Wykonano w nich okrągłe kanaliki mocujące z metalowymi blokadami zakładek pił-paskowych. Inaczej mówiąc, tzw. piłę-wkład, o czym już wspominaliśmy, montuje się w oprawce w specjalnie wyprofilowanych dokładnie okrągłych kanalikach odpowiadających jej swoją średnicą i obraca w prawo, blokując na zakładkę. Takie mocowanie jest proste w obsłudze, zapewnia dokładną okrągłość wkładowej piły otworowej i centryczność jej pracy. Pozwala też na łatwe i szybkie usuwanie urobku, co w niektórych typach otwornic jest utrudnione. Ten typ otwornic z powodu swojej budowy ma mniejszą sztywność niż piły cylindryczne bimateriałowe lub bimetalowe, co oznacza, że powinno się go stosować w zadaniach niewymagających użycia sporychsił.