Piły otwornice (część II a). Konstrukcja otwornic

Narzędzia te składają się z trzech zasadniczych części: piły w kształcie albo cylindra zakończonego zębami, albo stalowego paska okrągłego zakończonego z jednej strony zębami, a z drugiej uchwytami do mocowania w oprawce, wiertła centrującego i oprawki.

Oprawka spaja wszystkie części narzędzia w jedną funkcjonalną całość, a także służy do przenoszenia napędu z elektronarzędzia na piłę i wiertło. Wyróżnia się cztery rodzaje połączeń piły i oprawki: na zatrzask, gwintowe, przeważnie o rozmiarze UNC 1/2” × 20 (piłę cylindryczną nakręca się na oprawkę), gwintowe z dwoma bolcami służącymi do efektywnego przenoszenia dużego momentu obrotowego (otwornice duże powyżej 40 mm),

„wtykowe” na zakładkę w specjalnie wyprofilowane kanaliki – w przypadku pił wykonanych ze stalowego paska, co zapewnia okrągłość piły i centryczność pracy.
Wiertła w otwornicach mocuje się na dwa sposoby: na zatrzask, czyli tzw. szybkie mocowanie, oraz przez włożenie uchwytu tych narzędzi w otwór i zablokowanie śrubą (tzw. mocowanie z blokadą śrubową). Przy czym, jeśli oprawka jest wyposażona w zatrzask, to wiertło mocuje się także zatrzaskowo, jeżeli nie, to za pomocą blokady śrubowej.


Zaletą zatrzasku jest możliwość szybkiej wymiany pił cylindrycznych i wierteł centrujących. Takie zamocowanie przyspiesza i ułatwia pracę otwornicami. Warto tu wspomnieć, że aby móc w pełni wykorzystać zalety mocowania zatrzaskowego, należy najpierw zamontować oprawkę w maszynie, następnie zamocować w niej wiertło prowadzące, a następnie piłę cylindryczną. Są różne rodzaje mocować zatrzaskowych, pewne z nich umożliwia mocowanie dwóch otwornic o różnej średnicy, co pozwala w łatwy sposób rozwiercać otwory.


Omawiając oprawki można je podzielić ze względu na rodzaj piły w nich stosowanej: na przeznaczone do (1) pił cylindrycznych i (2) w kształcie okrągłego paska stalowego. W oprawkach stosuje się trzy typy mocowania do elektronarzędzia: sześciokątne uchwyty 6, 9.5, 11 i 16 mm, SDS-plus oraz walcowe. Ostatnie z nich są już rzadziej spotykane, mają mniejszą zdolność do przenoszenia wysokiego momentu obrotowego, który jest potrzebny do pracy otwornicami. Z powodu tej wady oprawki wyposażone w takie mocowanie są już wycofywane z produkcji. Jak już wspominaliśmy, niektóre z oprawek, przeznaczone do pił cylindrycznych o większych średnicach (od 33 mm) mają dwa kołki blokujące służące do efektywniejszego przenoszenia dużego momentu obrotowego maszyny. Dzięki nim nie dochodzi do zakleszczenia się oprawki ipiły.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments