Pilarki tarczowe i zagłębiarka Bosch z systemem szyn prowadzących FSN

Do wykonywania pilarką cięć wymagających najwyższej dokładności i jakości obróbki zaleca się stosowanie szyn prowadzących. Firma Bosch oferuje nowy system szyn FSN, a jej pilarki GKS 55 GCE, GKS 65 GCE, GKS 85 G i GKT 55 GCE Professional przystosowane są do współpracy z nim i podobnymi rozwiązaniami innych producentów.

 

Pilarki tarczowe Bosch GKS 55 GCE, GKS 65 GCE, GKS 85 G Professional to klasyczne konstrukcje przeznaczone do wykonywania prostoliniowych cięć wszelkiego rodzaju materiałów drewnianych i drewnopodobnych. Z kolei model Bosch GKT 55 GCE to pilarka z funkcją zagłębiania piły tarczowej, tzw. zagłębiarka. Wspólną cechą wszystkich tych maszyn Bosch, przystosowanych do

współpracy z nowymi szynami FSN, są nowoczesne i bardzo wydajne jednostki napędowe o zróżnicowanej mocy i możliwościach cięcia. W modelach GKS zastosowano silniki 1350 W (GKS 55 GCE), 1800 W (GKS 65 GCE) i 2200 W (GKS 85 G), a w zagłębiarce motor – 1400 W. Maszyny obsługują odpowiednio tarcze o średnicach 160, 190, 235 i 165 mm. Tylko układ napędowy modelu GKS 85 G nie jest wspomagany elektroniką, za to najwyższa moc silnika sprawia, że jest to elektronarzędzie przeznaczone do najcięższych zadań i pracy z maksymalną wydajnością. W pozostałych trzech modelach producent zastosował wspomagające systemy elektroniczne. Znajdziemy w nich np. układ Constant Electronic, który stabilizuje obroty silnika pod zmiennym obciążeniem. Dzięki niemu pilarki cały czas pracują z maksymalną wydajnością. Z kolei elektronicznie sterowanie prędkości obrotowej za pomocą pokręteł pozwala idealnie dobrać ten parametr pracy do rodzaju obrabianego materiału. Wszystkie narzędzia mają także układ łagodnego rozruchu. Dodatkowo w modelach GKS 55 GCE i GKT 55 GCE znajdziemy elektroniczne układy zapobiegające przeciążeniom i przegrzaniom silników.

W modelach pilarek Bosch GKS zastosowano klasyczne rozwiązanie stóp prowadzących. Wyposażone są one w regulację głębokości cięcia (bez możliwości zagłębiania) i kąta prowadzenia tarczy (0-45°). W przypadku zagłębiarki ten element konstrukcji pilarki jest nieco bardziej rozbudowany. Stopa robocza i cały mechanizm regulacji parametrów cięcia pozwalają ustawić maszynę z milimetrową precyzją. Poziom zagłębienia ostrza zmienia się za pomocą śruby zaciskowej i milimetrowej podziałki. W tym rozwiązaniu interesujący jest dodatkowy wskaźnik – w jednym położeniu wskazuje głębokość cięcia, gdy maszyna porusza się bezpośrednio po powierzchni materiału, a w drugim pokazuje rzeczywistą wartość zagłębienia ostrza z uwzględnieniem grubości prowadnicy FSN. Użytkownik nie musi więc podczas korzystania z prowadnicy pamiętać o dodawaniu lub odejmowaniu jej grubości podczas regulacji głębokości cięcia. Podobnie rzecz się ma w przypadku zmiany kąta pochylenia tarczy. Cięcia skośne mogą być realizowane w zakresie od -1 do +47°, a przy wyborze właściwej wartości pomocna jest czytelna podziałka kątowa.

Wszystkie pilarki Bosch, przystosowane do współpracy z nowym systemem szyn FSN, doskonale dbają o bezpieczeństwo ich operatorów. W zagłębiarce praktycznie cała tarcza tnąca ukryta jest pod metalową osłoną. W klasycznych modelach większość tarczy jest schowana pod obudową. Osłony nie są tylko elementami zwiększającymi bezpieczeństwo pracy, ale stanowią składową układu odsysania wiórów. Do narzędzi można podłączać bowiem odkurzacz przemysłowy, który będzie przechwytywał nawet 99% powstających podczas cięcia nieczystości.

Nowy system szyn prowadzących Bosch FSN składa się z kilku podstawowych elementów. Głównym są oczywiście same szyny. Mają długość: 800, 1100, 1600, 2100 lub 3100 mm. Każda z nich może być wykorzystywana jako oddzielny element, ale także pojedyncze szyny można łączyć w długie prowadnice. Do tego celu służy element łączący FSN VEL. Warto tutaj podkreślić, że łączenie szyn jest samocentrujące – pióro i wpust sprawiają, że szyny są ze sobą połączone bardzo precyzyjnie i zapewniają prostoliniowość cięcia.

Szyny FSN wykonano z największą dbałością o szczegóły, które decydują o tym, że cięcie pilarką odbywa się bardzo płynnie i dokładnie. Np. powierzchnia ślizgowa zapewnia łatwość

przesuwania elektronarzędzia, bo szyna wykonana jest z anodowanego aluminium. Na jej krawędzi, przy której obraca się ostrze piły, zastosowano gumową listwę przeciwodpryskową. W czasie cięcia dociska ona krawędź obrabianego materiału i zapobiega jego wyrywaniu, co jest szczególnie ważne np. podczas cięcia okleinowanej płyty wiórowej. Na obu końcach szyny można z kolei zamocować plastikowe osłony krawędzi bocznych. Gwarantują one swobodę i wygodę cięcia bez obawy o uszkodzenie przewodu zasilającego lub węża odkurzacza. Na spodniej stronie szyny umieszczone są z kolei gumowe pasy, które zapewniają doskonałą jej przyczepność i stabilność podczas pracy. Gdy się przetrą, można je szybko i łatwo wymienić.

W systemie Bosch FSN znajdziemy jeszcze dwa ciekawe elementy. Pierwszy to opcjonalna prowadnica kątowa FSN WAN. Wyposażona jest w ruchome ramię oraz podziałkę kątową, co umożliwia precyzyjne, jak też łatwe ustawienie szyny na obrabianym materiale pod wybranym kątem. Drugim interesującym i ważnym elementem systemu są dwa ściski śrubowe FSN SZW. To nimi właśnie przytwierdzamy szynę do ciętego elementu.

W ofercie firmy Bosch jest aż 14 różnych elektronarzędzi kompatybilnych z nowym systemem szyn FSN. Jest wśród nich: 5 frezarek górnowrzecionowych (wymagają zastosowania adaptera FSN OFA) i 3 pilarki tarczowe (GKS 55 GCE, GKS 65 GCE, GKS 85 G Professional) oraz zagłębiarka GKT 55 GCE Professional. Wszystkie wymienione tu pilarki mają specyficzną konstrukcję stopy ślizgowej. Jednym z najważniejszych elementów tych pilarek są podstawy robocze (z odlewanego aluminium) o specjalnej konstrukcji. Są wyposażone w dwa rowki prowadzące – jeden przystosowany właśnie do nowych prowadnic FSN (oznaczony kolorem niebieskim), a drugi (zielony) umożliwiający pracę narzędziami Bosch z prowadnicami systemów Festool, Mafell, Protool, Makita, Metabo itd. Warto tu wspomnieć, że wymienione pilarki Bosch nie współpracują z poprzednim systemem szyn prowadzących niemieckiej firmy. Dodatkowo w elektronarzędziach tych zmieniono konstrukcję mechanizmu pochylania maszyn do cięcia pod skosem. Teraz cięcia skośne z użyciem prowadnic Bosch FSN nie będą wymagały używania dodatkowego adaptera – otrzymujemy zawsze tę samą krawędź cięcia niezależnie od ustawionego pochylenia piły.

Reasumując, pilarki Bosch GKS 55 GCE, GKS 65 GCE i GKS 85 G oraz zagłębiarkai GKT 55 GCE Professional wraz z nowym systemem szyn prowadzących to zestaw umożliwiający dokładne oraz czyste cięcia. Przewidujemy, że to systemowe rozwiązanie znajdzie uznanie u wielu fachowców w Polsce zajmujących się stolarstwem i wykańczaniem wnętrz.

Dane techniczne pilarek do drewna Bosch z systemem szyn prowadzących FSN

ModelGKS 55 GCEGKS 65 GCEGKS 85 GGKT 55 GCE
Moc (w)1350180022001400
Obroty (l/min)2100-51002300-500050003600-6250
Średnica piły tarczowej (mm)160190235165
Głębokość cięcia 90°/45° (mm)55/3865/4885/6557/42
Głębokość cięcia 90° z użyciem szyny (mm)48587850
Waga (kg)3,95,27,84,7

Autorzy: Marek Pudło, pins (fot.Bosch)
ZOBACZ TAKŻE
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
krzysztof
krzysztof
1 rok temu

ale nie podano jednego parametru na jak bardzo zmniejsza się głębokość ciecia, o ile przy dużych sprzętach niema wielkiego znaczenia, to przy najmniejszej pilarce na system 12v ma już spore znaczenie czy jest to 5, 6 czy 7mm