Pilarki łańcuchowe BEST

Pilarki łańcuchowe BEST-PLS1940 i BEST-PLS2540 przeznaczone są do pielęgnacji ogrodów i przecinania drewna. Wyposażono je w mocne dwusuwowe silniki spalinowe, które umożliwiają wydajną pracę.


Pilarki łańcuchowe marki BEST oznaczone jako BEST-PLS1940 i BEST-PLS2540 należą do grupy narzędzi ogrodowych i łączą w sobie niewielką wagę, nieduże rozmiary oraz prostą obsługę. Jak wszystkie tego typu narzędzia spalinowe, napędzane są dwusuwowymi silnikami o pojemnościach 40,1 cm3 (BEST-PLS1940) i 45 cm3 (BEST-PLS2540). Konstruktorzy wykrzesali z nich 1,4 kW mocy (1,9 KM, BEST-PLS1940) i 1,8 kW (2,5 KM, BEST-PLS2540). Silniki na biegu jałowymi kręcą się z 3000 obr./min, podczas

cięcia ich prędkość wzrasta maksymalnie do 10.000 obr./min. Z powyższych parametrów można wnioskować, że pilarkom nie powinno zabraknąć mocy podczas „podwórkowego” cięcia drewna do kominka czy wycinania drzewek w sadzie.

Jednostki napędowe jako konstrukcja dwusuwowa, są zasilane mieszanką benzyny bezołowiowej i oleju 2T. Przygotowuje się ją w proporcji 40:1. Taką mieszankę wlewa się do baków o pojemności 390 ml (BEST-PLS1940) i 580 ml (BEST-PLS2540). Korek wlewu znajduje się z lewej strony obudowy, bliżej uchwytu głównego. Z drugiej strony obudowy pilarek umieszczono ręczną pompkę paliwa, której użycie powoduje szybszy i łatwiejszy rozruch zimnego silnika.


Pilarki BEST uruchamia się za pomocą rozrusznika z mechanizmem linkowym. To także typowy sposób dla pilarek łańcuchowych. Standardowym wyposażeniem jest także tzw. ssanie, którego dźwignię umieszczono po prawej stronie obudowy.


Żeby silnik spalinowy mógł pracować w ciężkich warunkach terenowych długo i niezawodnie, należy go odpowiednio chronić. Głównie przed zanieczyszczeniami w postaci wiórów, pyłu i kurzu. Służy do tego filtr powietrza. Umieszczony jest w górnej części maszyn (nad silnikiem) pod zdejmowaną obudową.


W piłach łańcuchowych BEST na uwagę zasługują też elementy tnące, czyli prowadnica i łańcuch. Oba są wyprodukowane przez renomowaną firmę Oregon. Prowadnica ma długość 16” (długość cięcia – 400 mm) i jest typu gwiaździstego. Zastosowane łańcuchy mają również standardowe parametry – podziałki 9,525 mm (BEST-PLS1940) i 8,255 mm (BEST-PLS2540). Smarowanie elementów biorących bezpośrednio udział w cięciu (łańcucha, obrotowej gwiazdki na końcu prowadnicy i rowka) odbywa się automatycznie. Olej pobierany jest z oddzielnego zbiorniczka o pojemności 210 ml (BEST-PLS1940) i 250 ml (BEST-PLS2540). Podczas pracy pilarką niezwykle istotne jest kontrolowanie stanu oleju. Jego zbyt niski poziom lub całkowity brak mogą spowodować zatarcie się poszczególnych elementów tnących.

Wszystkie elementy odpowiedzialne za obsługę pilarki spalinowej znajdują się w tylnej jej części. W rękojeści głównej pod palcem wskazującym jest dźwignia sterowania przepustnicą, a tuż nad nią jej blokada. Obok umieszczono przełącznik zapłonu.

Uchwyt pomocniczy w kształcie pałąka, umieszczony w górnej części obudowy, zapewnia pewne trzymanie maszyny podczas pracy. Jest tak skonstruowany, że pilarką można wygodnie pracować w pozycji obróconej o 90°. Za uchwytem pomocniczym znajduje się hamulec bezpieczeństwa, który pełni także rolę osłony dłoni użytkownika. Jednak jego głównym zadaniem jest odłączenie napędu w momencie odrzucenia piły od ciętego materiału. Maszyny dociska się do obrabianego przedmiotu za pomocą zębatego zderzaka oporowego, wykonanego z metalu.


Naszym zdaniem dzięki dużej mocy pilarki łańcuchowe BEST doskonale poradzą sobie z cięciem twardego drewna, grubych gałęzi oraz pniaków i sprawdzą w przydomowych ogrodach oraz sadach.

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar