Pilarka zagłębiarka Bosch GKT 55 GCE Professional

Bosch GKT 55 GCE Professional to pilarka tarczowa mająca funkcję zagłębiania piły tarczowej. Model ten jest reprezentantem unowocześnionej linii pilarek tarczowych, pełnych rozwiązań podnoszących wydajność pracy, jej precyzję, komfort i bezpieczeństwo.

Stopa robocza i cały mechanizm regulacji parametrów cięcia pozwalają ustawić maszynę z milimetrową precyzją, co w przypadku ręcznych pilarek było do tej pory rzadko spotykane. Poziom zagłębienia ostrza zmienia się za pomocą śruby zaciskowej i milimetrowej podziałki. W tym rozwiązaniu interesujący jest dodatkowy wskaźnik, który obraca się o 180° nad podziałką – w jednym położeniu wskazuje głębokość cięcia, gdy maszyna porusza się bezpośrednio po powierzchni materiału, a
w drugim pokazuje rzeczywistą wartość zagłębienia ostrza z uwzględnieniem grubości prowadnicy. Użytkownik nie musi więc podczas korzystania z prowadnicy pamiętać o dodawaniu lub odejmowaniu jej grubości podczas regulacji głębokości cięcia. Podobnie rzecz się ma w przypadku zmiany kąta pochylenia tarczy. Cięcia skośne mogą być realizowane w zakresie od -1 do +47°, a przy wyborze właściwej wartości pomocna będzie czytelna podziałka kątowa. W mechanizmie ustawiania ukosu istotne jest, że oś obrotu została tak dobrana, że podczas pracy z szyną prowadzącą ostrze tnące nie uszkadza gumy dociskającej szyny, przez co nie jest konieczne korzystanie z dodatkowych adapterów. To jedna ze wspomnianych nowinek technicznych.

Bosch_GKT55GCE_ 02

Równie interesująco, co mechanizmy nastawień parametrów pracy pilarki, wygląda spód stopy pilarki Bosch GKT 55 GCE Professional. To właśnie tam zaszły największe zmiany. Przede wszystkim narzędzie przystosowane jest do współpracy z zupełnie nową linią szyn prowadzących Bosch FSN. Ale to nie wszystko. W stopie znajduje się dodatkowy rowek prowadzący, który umożliwia stosowanie pilarki z prowadnicami Mafell, Festool, Protool, Makita czy Metabo, co znacząco zwiększa możliwość stosowania pilarki i to niekoniecznie z systemem szyn Boscha. Luzy pomiędzy rowkami stopy a prowadnicami szyn eliminuje się za pomocą dwóch pokręteł. Dzięki temu uzyskujemy dokładnie prostoliniowe prowadzenie pilarki, a zatem i bardzo dokładne cięcia.

 

W każdej zagłębiarce praktycznie cała tarcza tnąca ukryta jest pod metalową osłoną. Tak też jest w przypadku nowego modelu Bosch. Ta obudowa jest nie tylko elementem zwiększającym bezpieczeństwo pracy, ale stanowi składową układu odsysania wiórów. Podłączony do króćca umieszczonego z tyłu osłony odkurzacz powinien odessać nawet 90% wiórów i pyłu powstających podczas cięcia. W odsysaniu odpadów pomocne jest przezroczyste plastikowe okienko w osłonie, które przesunięte w dół i przylegające do powierzchni obrabianego materiału zapewnia jeszcze lepsze odprowadzania pyłu/wiórów. Urządzeniem tym można więc z powodzeniem ciąć w pomieszczeniach, które wymagają utrzymania wysokiego poziomu higieny.

Bosch_GKT55GCE_ 01

Dość ciekawie wygląda także uchwyt główny pilarki Bosch GKT 55 GCE Professional. Na początku może zdziwić obecność wielu czerwonych przycisków, ale łatwo się w nich zorientować. Ten pod spodem pod palcem wskazującym to oczywiście włącznik zasilania. Ten u góry pod kciukiem służy do zwolnienia blokady i zagłębienia tarczy w ciętym materiale. Z kolei trzeci ukryty pod odchylaną klapką jest w rzeczywistości blokadą wrzeciona – łatwo dostępną, znacznie ułatwiającą wymianę tarczy.

 

W Boschu GKT 55 GCE Professional zastosowano silnik o mocy 1400 W, który współpracuje z elektronicznym systemem stabilizacji obrotów Constant Electronic. Zapewnia on pełną wydajność pracy bez względu na obciążenie pilarki. Z kolei pokrętło do regulacji prędkości obrotowej w zakresie 3600-6250 min-1 pozwala idealnie dobrać ten parametr pracy silnika do rodzaju obrabianego materiału. Silnik chroni elektroniczny układ zapobiegający przeciążeniom i przegrzaniom.

 

Wprowadzeniu do sprzedaży pilarki tarczowej zagłębiarki Bosch GKT 55 GCE Professional towarzyszy premiera pięciu nowych tarcz Bosch Top Precision przeznaczonych do obróbki różnych rodzajów materiałów. Gwarantują one perfekcyjne i precyzyjne cięcie dzięki zastosowaniu ostrzy z węglików spiekanych o gęstej i zwartej

konsystencji, które także wydłużają żywotność tarczy. Z kolei wyjątkowo czyste cięcia uzyskuje się dzięki ochronnej powłoce chromu. Wydłuża ona także żywotność tarczy dzięki ograniczeniu zjawiska tarcia oraz zmniejszeniu jej nagrzewania się. Chrom chroni również tarczę przed korozją. I na koniec ciekawostka – tarcze Bosch Top Precision są dużo cichsze od tradycyjnego osprzętu i wytwarzają mniej wibracji dzięki zastosowaniu szczelin dylatacyjnych.

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments