PILARKA TARCZOWA METABO KS 85 FS

Ręczną pilarką tarczową Metabo KS 85 FS można wykonywać bardzo dokładne cięcia, gdyż przystosowano ją do współpracy z szynami prowadzącymi FS i KFS. Sprzęt ten jest sprzedawany jako SET KS 85 FS w konfiguracji z szyną prowadzącą do kapówek KFS 44. Dzięki temu doskonale sprawdza się w pracach ciesielskich, dekarskich itp.

W pilarce Metabo KS 85 FS zastosowano wydajny i odporny na przeciążenia silnik o mocy nominalnej 2000 W (moc użyteczna – 1100 W). Rozpędza on tarczę tnącą do maksymalnie 4500 obr./min

(pod obciążeniem – 3800 obr./min), czyli zapewnia optymalną prędkość obrotową dla tarcz o średnicy 235 mm, które obsługuje KS 85 FS (średnica otworu montażowego – 30 mm). Biorąc pod uwagę ten parametr, można więc stwierdzić, że omawianą pilarką wykonamy w drewnianym materiale zarówno szybkie cięcia zgrubne, jak i dokładne, uzyskując czyste krawędzie przecinanych elementów. Tarczę w omawianym sprzęcie montuje się sprawnie dzięki blokadzie wrzeciona. Aby zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa pracy, jest ona schowana jest pod dwiema osłonami. Dolna osłona jest ruchoma i odsłania tarczę dopiero podczas cięcia. Z kolei osłona górna świadczy o bardzo solidnym wykonaniu pilarki i jej dużej odporności na uszkodzenia mechaniczne.

Stopę w Metabo KS 85 FS, podobnie jak osłonę, wykonano z lekkiego odlewu aluminiowego. Przystosowano ją do wykonywania cięć od 0° do 48°. Jednakże ich górny zakres od 45° do 48° jest dostępny dopiero po zwolnieniu ogranicznika podcięcia. Pilarką w ustawieniu prostopadłym (0°) przetniemy elementy o maksymalnej grubości 85 mm (na szynie – 80 mm), zaś pod kątem 45° – 65 mm. Co ważne, aby zapewnić precyzyjne cięcia, kątowe położenie tarczy można skalibrować dla 0°. Użytkownik ma też do dyspozycji regulację głębokości cięcia konieczną do wykonywania cięć w prawidłowy sposób, tj. odpowiednim zagłębieniem tarczy.

W stopie pilarki Metabo KS 85 FS wykonano specjalne rowki pozwalające na zamontowanie jej na szynach prowadzących. Jak już wspominaliśmy, dzięki współpracy z szynami prowadzącymi omawianym sprzętem wykonamy precyzyjne i czyste cięcia materiałów drewnianych. Warto tu wspomnieć, że w stopie KS 85 FS można zamocować też aluminiową szeroką prowadnicę równoległą, która znajduje się na jej wyposażeniu standardowym i pozwala wykonywać bardzo dokładne wymiarowo cięcia seryjne.
Omawiana pilarka Metabo KS 85 FS ma także króciec do podłączenia węża odkurzacza przemysłowego. Za bezpieczeństwo i wygodę pracy nią odpowiadają miękkie okładziny antypoślizgowe, którymi są wyłożone uchwyt główny i pomocniczy, jak też włącznik uniemożliwiający przypadkowe jej uruchomienie.

Reasumując, możliwość współpracy z szynami prowadzącymi FS i KFS to bardzo istotna cecha pilarki Metabo KS 85 FS. Natomiast jej konfiguracja z szyną prowadzącą do kapówek KFS 44 z kompletacji SET KS 85 FS znacznie poszerza jej możliwości zastosowania w budownictwie drewnianym, dekarstwie, podczas montażu tarasów drewnianych, konstrukcji drewnianych typu wiaty itd., czyniąc z niej bardzo efektywne i dokładne narzędzie w pracy.

Dane techniczne pilarki tarczowej Metabo KS 85 FS

Moc nominalna/użyteczna2000/1100 W
Prędkość obrotowa luzem/pod obciążeniem4500/3800 min-1
Głębokość cięcia przy 0°/45°/na szynie 0°85/65/80 mm
Średnica piły tarczowej/średnica otworu mocującego235/30 mm
Długość kabla/waga4 m/8,4 kg
pins
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments