PILARKA STOŁOWA METABO TS 254 M – MOBILNOŚĆ Z NAJWYŻSZEJ PÓŁKI

Oferta pilarek stołowych Metabo niedawno powiększyła się o model TS 254 M. Jego największymi zaletami są stabilna i zarazem lekka konstrukcja, maksymalna mobilność i wszechstronność zastosowań.

Prezentowana pilarka stołowa Metabo TS 254 M, naszym zdaniem, bardzo udanie łączy wysoki stopień mobilności z dużą zdolnością cięcia. Konkurencyjny tego typu sprzęt z segmentu 254 mm o zbliżonych możliwościach roboczych to konstrukcje ważące ok. 35 kg, a więc o ponad 10 kg cięższe od Metabo TS 254 M (24,4 kg). Pilarka Metabo

ma gabaryty (669 x 748 x 334 mm) i masę tego typu maszyn z niższego segmentu 216 mm. Może więc ją łatwo przenosić jedna osoba. Urządzenie też nie zajmie dużo miejsca w bagażniku samochodu osobowego i można je bezproblemowo transportować z warsztatu na plac budowy czy w inne miejsca wykonywania usług, takie jak: remontowane budynki, wyposażane pomieszczenia domów, biur, firm itp.
Pod względem konstrukcji pilarka stołowa Metabo TS 254 M to pomysłowo zmodyfikowany „klasyk”. Aby zmniejszyć masę, zamiast prostokątnej obudowy wykonanej z wytrzymałego tworzywa sztucznego wzmocnionego dolną ramą metalową, w prezentowanym urządzeniu zastosowano konstrukcję ramową z lekkich rur stalowych. Oprócz niej mamy zespół napędowo-tnący z dolną i górną osłoną tarczy oraz mechanizmem regulacji głębokości i kąta cięcia w pionie; jest też blat roboczy o regulowanej powierzchni wykonany z blachy aluminiowej. Znajdują się w nim rowkowe prowadnice przykładnic równoległej i kątowej oraz podziałki milimetrowe umożliwiające dokładne formatowanie obrabianych materiałów. Sercem zespołu napędowo-tnącego jest 1500-watowy silnik komutatorowy zasilany prądem zmiennym 230 V/50 Hz. Rozpędza on tarczę o średnicy 254 mm do 4200 obr./min. Obroty te, jak łatwo zauważyć, są optymalne dla tarcz o tej średnicy przeznaczonych do cięcia materiałów drewnianych. Dzięki temu i dużej mocy silnika pilarka stołowa Metabo TS 254 M zapewnia wysoką wydajność cięcia, jak też jego jakość. Zastosowano w niej również elektronikę, której funkcje to łagodny start, ochrona antyprzeciążeniowa oraz zabezpieczenie przed przypadkowym uruchomieniem silnika w wyniku wznowienia napięcia w instalacji zasilającej.


Jak już wspominaliśmy, aby można było obrabiać duże elementy drewniane lub płytowe, blat roboczy wyposażono w wysuwane poszerzenia. Dzięki temu maksymalna szerokość cięcia z ogranicznikiem wzdłużnym wynosi 520 mm, zaś z kątowym – 195 mm. Stabilne ułożenie i dokładne prowadzenie obrabianych elementów gwarantuje aluminiowa prowadnica równoległa. W poprawnym jej ustawieniu pomagają wspomniane podziałki milimetrowe. Oprócz niej możemy stosować prowadnicę kątową i ciąć skośnie w poziomie w zakresie ±30°. Do regulacji głębokości cięcia od 0 do 80 mm i kąta cięcia w pionie w zakresie 0°-45° służy dźwignia z korbą oraz pokrętłem wyposażona w blokadę wybranego ustawienia. Co ważne, w celu umożliwienia specjalnych cięć pod kątem (tzw. podcięć tylnych) można zwiększyć kąt pochylenia tarczy w obydwu kierunkach o 1,5°. W tym celu należy usunąć ograniczenia skrajnych kątów 0° i 45° (jak to zrobić, podaje instrukcja obsługi). Faktyczny maksymalny zakres kątów cięcia w pionie wynosi więc nie 0°-45°, lecz -1,5°-46,5°. W ich dokładnym ustawieniu pomaga czytelna podziałka kątowa. Jak łatwo zauważyć, dzięki zastosowaniu tarczy o średnicy 254 mm (średnica otworu mocującego – 30 mm) pilarką Metabo TS 254 M przetniemy elementy o maksymalnej wysokości/grubości 80 mm (kąt 90°) lub 48 mm (45°).


Obsługa prezentowanego sprzętu jest praktycznie beznarzędziowa. Dodatkowych narzędzi ręcznych będziemy potrzebowali jedynie do wymiany tarczy tnącej. Co ważne, demontaż i montaż tarcz ułatwia oraz przyspiesza blokada wrzeciona. Resztę czynności, zaczynając od ustawienia głębokości i

skosu cięcia, poprzez zmianę szerokości i długości blatu, a kończąc na regulacji położenia prowadnicy równoległej i chowaniu klina w celu wycinania wpustów, wykonujemy szybko i bezproblemowo, bez użycia dodatkowych narzędzi.
W pilarce stołowej Metabo TS 254 M niemieccy konstruktorzy zastosowali kilka przemyślanych rozwiązań, które odpowiadają za bezpieczeństwo i higienę pracy. Jest elektryczny hamulec tarczy zatrzymujący ją w 3 s po wyłączeniu silnika i plastikowa (przezroczysta) osłona tarczy zgodna najnowszymi, zaostrzonymi unijnymi normami bezpieczeństwa pracy (IEC 62841). Z kolei włącznik zasilania z dodatkowym przyciskiem do wyłączania został zabezpieczony elastyczną folią przed przedostawaniem się do jego wnętrza destrukcyjnie działającego pyłu. Sprzęt ma także króciec do podłączenia węża odkurzacza przemysłowego.


Warto tu wspomnieć, że na bokach ramowego korpusu pilarki Metabo TS 254 M rozmieszczono mocowania prowadnicy kątowej, osłony piły tarczowej i schowek na popychacz, zaczepy na kabel zasilający, które umożliwiają jego zwinięcie. Dzięki temu podczas transportu sprzętu nie zgubimy akcesoriów i nie będzie nam przeszkadzać plączący się kabel, o który można się potknąć. Ważnym opcjonalnym akcesorium testowanego urządzenia jest rozkładana, przenośna podstawa Metabo TSU, która doskonale nadaje się do pracy mobilnej.

Naszym zdaniem, pilarka stołowa Metabo TS 254 M spełnia wygórowane wymagania profesjonalnych użytkowników tego typu sprzętu, a więc stolarzy, parkieciarzy i fachowców trudniących się wykańczaniem oraz wyposażaniem wnętrz. Dzięki prostej i szybkiej obsłudze, zwiększonemu poziomowi mobilności oraz możliwości wykonywania dokładnych i czystych cięć zaprezentowane urządzenie wyznacza nowe standardy jakościowe na rynku dla tego rodzaju maszyn z segmentu 254 mm.

pins

Dane techniczne mobilnej pilarki stołowej Metabo TS 254 M

Moc nominalna/zasilanie1500 W/230 V 50 Hz
Obroty na biegu jałowym4200/min
Maks. głębokość cięcia 0°/45°80/48 mm
Maks. zakres kątów cięcia w pionie/poziomie-1,5°-46,5°/±30°
Rozmiar piły/średnica otworu mocującego254/30 mm
Wymiary (dł. x szer. x wys.)669 x 748 x 334 mm
Wysokość robocza334 mm
Maks. szerokość cięcia z ogranicznikiem wzdłużnym/kątowym520/195 mm
Waga24,4 kg
Długość kabla2,3 m

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments