PILARKA STOŁOWA BOSCH GTS635-216 PROFESSIONAL – TEST FUNKCJONALNY I JAKOŚCIOWY

Pilarka stołowa GTS635-216 Professional niedawno rozszerzyła portfolio elektronarzędzi Bosch przeznaczonych do obróbki materiałów drewnianych. Jest to lekkie urządzenie o niewielkich wymiarach, które może być łatwo transportowane do miejsc montażu podłóg, mebli, schodów itp.

Pilarka stołowa GTS635-216 Professional to jedna z najciekawszych, tegorocznych propozycji rynkowych w segmencie urządzeń dla stolarzy, cieśli i innych profesjonalistów zajmujących się na co dzień obróbką drewna i materiałów drewnopodobnych oraz montażem podłóg, schodów itd. Konstrukcję pilarki Bosch GTS635-216 Professional podporządkowano trzem głównym wymaganiom dotyczącym: (1) efektywnego

oraz precyzyjnego cięcia materiałów drewnianych, (2) mobilnej i stacjonarnej pracy warsztatowej oraz (3) podstawowych zastosowań tego typu maszyn. Dlatego testowanego Boscha GTS635-216 Professional wyposażono w nowoczesny, lekki silnik komutatorowy o mocy nominalnej 1600 W i tarczę o średnicy 216 mm, co pozwala na przecinanie nim elementów o maksymalnej grubości 70 mm. Moc silnika jest zatem w zupełności wystarczająca do wydajnego cięcia piłami tarczowymi tych rozmiarów wszelkich rodzajów materiałów drewnianych, począwszy od miękkiego i twardego drewna, a skończywszy na laminowanych płytach meblowych. Zaś jego masa i m.in. lekki korpus z mocnego i tworzywa sztucznego pozwoliły niemieckim konstruktorom uzyskać wagę pilarki wynoszącą 22 kg. Dzięki temu i niewielkim jak na pilarkę stołową wymiarom 658 x 500 x 332 mm (szer. x dł. x wys.) można ją łatwo przechowywać, przenosić oraz przestawiać w warsztacie, jak też transportować, w tym nawet autem osobowym typu kombi. Urządzenie jest więc bardzo wygodne w pracy i spełnia surowe wymagania ekip, które pracują zarówno stacjonarnie, jak i mobilnie.


Przyjrzyjmy się więc jego konstrukcji. Testowana pilarka stołowa GTS635-216 Professional ma klasyczną budowę. Mamy w niej zespół tnący z dolną i górną osłonami piły tarczowej oraz mechanizmem nastawy głębokości oraz kąta cięcia w pionie, prostokątną obudowę o zaokrąglonych bokach, wzmocnioną i usztywnioną dolną ramą stalową, na której ustawia się maszynę, oraz stół roboczy wykonany ze stalowej blachy o regulowanej powierzchni, wyposażony m.in. w podziałki milimetrowe umożliwiające dokładne formatowanie obrabianych materiałów. Sercem zespołu tnącego jest wspomniany 1600-watowy silnik komutatorowy zasilany prądem zmiennym 230 V z gniazdka. Rozpędza on tarczę do 5500 obr./min. Obroty te są, jak łatwo zauważyć, optymalne dla tarcz 216 mm przeznaczonych do cięcia materiałów drewnianych i do tego cechuje je wysoki moment obrotowy. Dzięki temu testowana pilarka zapewnia zarówno wysoką wydajność cięcia, jak i jego jakość. Z kolei w silniku mamy układ płynnego startu, który podczas uruchamiania urządzenia redukuje obciążenia jego podzespołów elektrycznych i instalacji zasilającej. Jest też zabezpieczenie przed przypadkowym uruchomieniem maszyny w wyniku wznowienia napięcia w instalacji zasilającej. Jak wiadomo, ma to miejsce wtedy, gdy nie wyłączymy pilarki w wypadku wystąpienia nagłej przerwy w zasilaniu.


Niemieccy inżynierowie podczas konstruowania modelu Bosch GTS635-216 Professional wiele uwagi poświęcili jego funkcjonalności, która wpływa w znacznej mierze na wygodę pracy i możliwości cięcia. Użytkownik może więc regulować zarówno głębokość cięcia (czyli wysokość wystawania tarczy ponad stół) w zakresie 0-70 mm, jak i kąt pionowy od 0 do 45° w lewo. Obie czynności realizuje się za pomocą dźwigni z korbą, która wyposażona jest w blokadę wybranego ustawienia. Przy tym korba służy do wysuwania/chowania tarczy, zaś regulację dokładnego skosu cięcia w pionie ułatwia czytelna podziałka kątowa.
Blat stołu roboczego może być dodatkowo poszerzany (do 635 mm od tarczy) w celu prowadzenia bezpiecznej i wygodnej obróbki długich/szerokich elementów. Stabilne ułożenie i prowadzenie elementów do cięcia gwarantuje bardzo solidna, aluminiowa prowadnica równoległa. W

poprawnym jej ustawieniu pomaga wspomniana podziałka milimetrowa ze szkłem powiększającym, co pozwala dokładnie ustawić szerokość ciętego elementu. Integralną częścią stołu roboczego są dwa rowki ślizgowe dla prowadnicy kątowej. Dzięki temu możemy wykonywać cięcia skośne w poziomie w zakresie ±30°.


Niemieccy konstruktorzy zastosowali też kilka przemyślanych rozwiązań, które zwiększają bezpieczeństwo pracy. Wśród nich należy wymienić 2-częściową plastikową (przezroczystą) osłonę tarczy, która spełnia najnowsze wymagania unijne dotyczące bezpieczeństwa pracy (IEC 62841); jest też włącznik/wyłącznik z dużym przyciskiem dźwigniowym umożliwiającym łatwe zatrzymanie pilarki i mający wysuwaną plastikową szybkę uniemożliwiającą przypadkowe jej uruchomienie oraz oczka do założenia kłódki chroniącej przed nieuprawnionym dostępem. Włącznik/włącznik, co ważne, został również zabezpieczony elastyczną, grubą folią przed przedostawaniem się do jego wnętrza drobin pyłu. Istotnym elementem zapewniającym bezpieczną obróbkę długich elementów drewnianych, o którym często się obecnie zapomina, jest klin rozdzielający cięty materiał. Jego w pozycję można zmieniać (dokładny opis, jak to zrobić, zawiera instrukcja obsługi pilarki Bosch GTS635-216). Gdy całkowicie schowamy klin w stole maszyny i odpowiednio ustawimy głębokość cięcia, możemy wykonywać nią precyzyjnie nacinanie rowków. Przypominamy, że grubość klina jest ściśle powiązana z grubością wykorzystywanych pił tarczowych, która jest bardzo ważnym parametrem każdej pilarki, i nie może być od niej większa. W testowanej pilarce Bosch GTS635-216 Professional można montować tarcze o grubości od 1,5 do 2,1 mm. Radzimy stosować się do tego zalecania nie tylko ze względu na bezpieczeństwo pracy, ale także z powodu efektywnego wykorzystania mocy silnika i niedoprowadzania do nadmiernego przeciążania napędu, które skraca jego żywotność. Jak łatwo można się domyśleć, w wypadku Bosch GTS635-216 Professional ma to miejsce wtedy, gdy użyjemy tarczy o grubości większej niż 2,1 mm.


Testowana pilarka została też wyposażona w krócieć do podłączenia węża odkurzacza przemysłowego. Dzięki temu miejsce pracy możemy zachować w czystości. Transport 22-kilogramowej maszyny ułatwiają uchwyty umieszczone z dwóch stron blatu roboczego. Na bokach jej korpusu pomysłowo umieszczono mocowania prowadnicy kątowej, osłony piły tarczowej i schowek na popychacz, zaczepy na kabel zasilający, które umożliwiają jego zwinięcie. Dzięki temu podczas przenoszenia urządzenia nie gubimy akcesoriów i nie mamy żadnych wystających elementów, które można uszkodzić, czy plączącego się kabla, o który można się potknąć. Ważnym opcjonalnym akcesorium testowanego urządzenia jest rozkładany, lekki stół Bosch GTA 560 Professional, który doskonale nadaje się do pracy mobilnej.

Wyniki testów pilarki stołowej Bosch GTS635-216 Professional

Podczas testów redakcyjnych pilarki stołowej Bosch GTS635-216 Professional przecinaliśmy wiele rodzajów materiałów drewnianych: element sosnowy, laminowany wiórowy blat kuchenny, drewniane warstwowe panele podłogowe typu deska barlinecka, laminowaną listwę podłogową z MDF oraz grubą (46 mm) deskę dębową. Do cięcia użyliśmy tarcz Bosch best/Laminate i Optiline Wood (deska

dębowa), zaś do usuwania wiórów – odkurzacza Bosch GAS 12-25 PL. Podczas prób testowanych wykonaliśmy wszystkie rodzaje cięć: prostopadłe/prostopadłe, prostopadłe/ukośne w poziomie, ukośne w pionie/prostopadłe i ukośne w pionie/poziomie. Nasze wrażenia z wykonanych prób dla wszystkich rodzajów cięcia są następujące. Pilarka stołowa Bosch GTS635-216 Professional tnie materiały drewniane bez żadnej zadyszki i zwolnień z optymalnymi obrotami. Nie wymaga przy tym dużego posuwu. Dowodem na to są uzyskane doskonałe wyniki jakościowe. Wszystkie obrabiane materiały, łącznie z laminowanym blatem kuchennym, i bez względu na rodzaj cięcia przecięliśmy nią bezodpryskowo. Jej jakość cięcia oceniamy w skali 10-stopniowej na 10. W przypadku przecinania twardego elementu dębowego (przekrój cięcia – 61 x 4,6 cm) uzyskaliśmy bardzo krótki czas cięcia (19,18 s). Podczas tej próby też nie zauważyliśmy, żeby testowanej pilarce zabrakło odpowiednio dużego zapasu mocy. Naszą uwagę zwrócił także praktyczny brak pylenia podczas cięcia, co oznacza, że system odprowadzania wiórów prawidłowo współpracował z boschowskim odkurzaczem przemysłowym. Jeśli chodzi o obsługę, naszą uwagę zwróciła bardzo łatwa do wykonania, m.in. dzięki blokadzie wrzeciona, czynność wymiany tarcz oraz szybka jej regulacja. Doceniliśmy także możliwość szybkich i łatwych ustawień skosu i głębokości cięcia oraz pozycji prowadnic równoległej i kątowej. Możliwość wyłączenia urządzenia za pomocą dużej „klapki”, naszym zdaniem, nie tylko zwiększa bezpieczeństwo pracy, ale w dużym stopniu ułatwia jego obsługę, gdyż nie musimy celować palce w wyłącznik i czynność tę wykonujemy intuicyjnie.
Naszym zdaniem, pilarka Bosch GTS635-216 Professional spełnia wygórowane oczekiwania wymagających użytkowników tego typu maszyn, a więc fachowców trudniących się wykańczaniem i wyposażaniem wnętrz w elementy drewniane lub wykonane z materiałów drewnopochodnych.

pins

Dane techniczne pilarki stołowej Bosch GTS635-216 Professional

Moc silnika/zasilanie 1600 W/230 V 50 Hz
Obroty 5500/min
Maks. głębokość cięcia 0°/45° 70/50 mm
Zakres kątów cięcia w poziomie ±30°
Średnica zewnętrzna/wewnętrzna tarczy 216/30 mm
Wymiary (dł. x szer. x wys.) 658 x 332 x 553 mm
Maks. szerokość materiału po prawej stronie tarczy 635mm
Układ łagodnego rozruchu +
Zabezpieczenie przed przypadkowym restartem +
Waga 22 kg

Uzyskane rezultaty jakościowe podczas cięcia

alt="" width="1100" height="619" srcset="https://portalnarzedzi.pl/wp-content/uploads/2020/03/Bosch_GTS635-216-17.jpg 1100w, https://portalnarzedzi.pl/wp-content/uploads/2020/03/Bosch_GTS635-216-17-300x169.jpg 300w, https://portalnarzedzi.pl/wp-content/uploads/2020/03/Bosch_GTS635-216-17-1024x576.jpg 1024w, https://portalnarzedzi.pl/wp-content/uploads/2020/03/Bosch_GTS635-216-17-360x203.jpg 360w" sizes="(max-width: 1100px) 100vw, 1100px" />