PILARKA DLA PRAWDZIWYCH FACHOWCÓW. TEST ZAGŁĘBIARKI FESTOOL TS 55 REBQ

Zagłębiarki Festool to ręczne pilarki tarczowe umożliwiające m.in. wykonywanie cięć wgłębnych i zapewniające bardzo precyzyjną pracę z użyciem szyn prowadzących FS. Dlatego stosuje się je podczas prac przy wykańczaniu wnętrz do obróbki różnorakich materiałów: płyt meblowych, fornirowanych, elementów dekoracyjnych, listew, itd.

/>

Testowana zagłębiarka Festool TS 55 REBQ ma silnik o mocy 1200 W i obroty w zakresie 2000- 5200 min-1. Za sterowanie i ochronę przeciążeniową maszyny odpowiada elektronika MMC. Jej sześć funkcji to: (1) stabilizacja obrotów niezależnie od obciążenia, (2) regulacja prędkości obrotowej, (3) łagodny rozruch, (4) zabezpieczenie antyprzeciążeniowe wyłączające urządzenie w przypadku przeciążenia silnika, (5) zabezpieczenie antyprzeciążeniowe przed nadmiernym wzrostem temperatury uzwojeń i (6) hamulec tarczy pilarskiej (zatrzymuje ją w ok 2 s po wyłączeniu maszyny). Do testowanej pilarki, o czym warto wspomnieć, dostępne jest specjalne zabezpieczenie mocowane na szynach prowadzących Festool FS, które zapobiega nagłemu cofnięciu się piły podczas zagłębiania jej w materiale.
 
Zagłębiarka Festool TS 55 REBQ przystosowana jest do cięcia tarczami o średnicy 160 mm (otwór mocujący – 20 mm) i grubości zęba 2,2 mm. W zależności od użytej tarczy możemy ciąć różne rodzaje materiałów: od miękkiego drewna, np. sosnowego, i płyt wiórowych, przez takie twarde jego gatunki jak dąb, po elementy z aluminium. Maksymalna głębokość cięcia w TS 55 REBQ wynosi 55 mm (dla kąta 0°). Pilarką wykonamy też cięcia skośne w zakresie od -1 do 47°.
W konstrukcji testowanej zagłębiarki znajdziemy potrójnie ułożyskowany wałek wirnika, solidną obudowę przekładni oraz płytę stołową, którą wykonano ze stopu magnezu metodą odlewania ciśnieniowego. Taka konstrukcja gwarantuje użytkownikom długą i bezawaryjną pracę.
 
Tak jak w niedawno testowanej zagłębiarce Festool TS 75 EBQ, w omawianej pilarce zastosowano opatentowany system zabezpieczenia przeciwodpryskowego. Dzięki niemu można uzyskać czyste krawędzie (tj. bez wyrwań i odprysków) po obu stronach obrabianego materiału podczas wykonywania cięć prostopadłych oraz kątowych. Pilarkę oczywiście wyposażono w funkcję zagłębiania tarczy. Umożliwia ona dokładne wycinanie otworów wewnątrz obrabianego materiału, np. w płytach wiórowych czy w takich gotowych elementach, jak drzwi. Jest to możliwe dzięki specjalnej konstrukcji chowanego klina rozdzielającego oraz zapadkowego ogranicznika głębokości cięcia. Klin chowa się samoczynnie w obudowie podczas zagłębiania w materiał obracającej się tarczy pilarskiej.

W Festool TS 55 REBQ znajdziemy łatwy w obsłudze dźwigniowy mechanizm blokady wrzeciona FastFix. Dzięki niemu możemy użyć obu dłoni do montażu/demontażu tarcz, co znacznie ułatwia ich wymianę. Pilarka wyposażona jest w odłączalny przewód plug-it oraz obrotowy króciec służący do podłączenia węża odkurzacza współpracującego z nią w trybie automatycznym. Podłączenie do maszyny odkurzacza umożliwia bezpyłową oraz bezpieczną obróbkę nawet w zamkniętych pomieszczeniach i tym samym chroni zdrowie operatora oraz osób pracujących lub znajdujących się w bliskiej odległości pilarki.
Podczas wykonywania zagłębiarką Festool TS 55 REBQ dokładnych cięć prostoliniowych stosuje się szyny prowadzące Festool FS. W tym celu, po ustawieniu maszyny na szynie, należy wyregulować luz prowadnic pilarki. Dokonuje się tego beznarzędziowo i w prosty sposób łatwymi w obsłudze pokrętłami. Należy pamiętać, że podczas pracy z szynami Festool pilarka ma mniejszą głębokość cięcia o ok. 5 mm. Testowana maszyna objęta jest programem gwarancyjnym Service-all-inclusive. Do TS 55 REBQ firma Festool oferuje bogaty wybór tarcz pilarskich przeznaczonych do cięcia różnego rodzaju materiałów: od drewna po aluminium.

/> 
Głównym zadaniem redakcyjnych testów było sprawdzenie jakości cięcia drewna miękkiego i twardego, płyt laminowanych oraz profili aluminiowych. Próby rozpoczęliśmy od przecięcia zagłębiarką Festool TS 55 REBQ klejonej deski sosnowej za pomocą tarczy uniwersalnej Festool z uzębieniem przemiennym (średnica – 160 mm, szerokość cięcia – 2,2 mm, średnica otworu mocującego – 20 mm, liczba zębów – 28, kształt zęba – W, kąt natarcia – 15°). Osiągniętą jakość cięcia w skali 10-stopniowej oceniamy na 10. Drugi test wykonaliśmy przy użyciu tarczy Festool z uzębieniem trapezowo-płaskim (średnica – 160 mm, szerokość cięcia – 2,2 mm, średnica otworu mocującego – 20 mm, liczba zębów – 48, kształt zęba – TF, kąt natarcia – 4°). Tak uzbrojoną pilarką przecinaliśmy laminowany blat kuchenny. Jego jakość cięcia oceniliśmy też na 10. Podczas trzeciej próby przecinaliśmy klejony stopień dębowy. Użyliśmy do tego tarczy Festool z uzębieniem przemiennym (średnica – 160 mm, szerokość cięcia – 2,2 mm, średnica otworu mocującego – 20 mm, liczba zębów – 48, kształt zęba – W, kąt natarcia – 5°). Uzyskany efekt oceniamy na 10. W czwartym teście przy użyciu tarczy Panther (średnica – 160 mm, szerokość cięcia – 2,2 mm, średnica otworu mocującego – 20 mm, liczba zębów – 12, kształt zęba – PW, kąt natarcia – 25°) rozcinaliśmy deskę brzozową wzdłuż słojów o wymiarach 4 x 233 cm. Zadanie to wykonaliśmy 35,14 s. Test ten pokazał, że zagłębiarka Festool TS 55REBQ wyposażona w 12-zębną tarczę Panther umożliwia z wykorzystaniem szyny prowadzącej Festool efektywne i dokładne cięcie elementów drewnianych wzdłuż ich słojów. W ostatniej próbie przecinaliśmy profil aluminiowy o wymiarach 40 x 20 x 2 mm. Użyliśmy do tego tarczy uzębieniem trapezowo-płaskim (średnica – 160 mm, szerokość cięcia – 2,2 mm, średnica otworu mocującego – 20 mm, liczba zębów – 52, kształt zęba – TF, kąt natarcia – -5°). Jakość cięcia oceniamy w 10-stopniowej skali na 9.
 
We wszystkich przeprowadzonych próbach stosowaliśmy szyny prowadzące Festool FS i odkurzacz przemysłowy marki Festool, co pozwoliło na bezpyłową pracę. Pilarkę precyzyjnie i lekko prowadzi się po szynie, a więc wszystkie cięcia przebiegały bezwysiłkowo. Pozytywny na to wpływ niewątpliwie miał mocny silnik i elektronika sterująca. Podczas wymiany wielu tarcz doceniliśmy możliwość łatwego i szybkiego przeprowadzenia tej czynności. Komfort obsługi pilarki podnosi łatwy w obsłudze mechanizm ustawiania głębokości cięcia. Urządzenie więc szybko się przezbraja i przygotowuje do pracy. Naszym zdaniem, zagłębiarka Festool TS 55REBQ daleko wyprzedziła swoją konkurencję zarówno pod względem jakości, dokładności i efektywności cięcia, jak też wygodnej obsługi.

Reasumując, zagłębiarka Festool TS 55 REBQ to pilarka z najwyższej półki jakościowej. Naszym zdaniem, spełnia bardzo wygórowane wymagania prawdziwych profesjonalistów.

 

Dane techniczne zagłębiarki Festool TS 55 REBQ

Pobór mocy1200 W
Prędkość obrotowa tarczy piły2000-5200 min-1
Głębokość cięcia (0°)0-55 mm
Głębokość cięcia przy poch. 45°0-43 mm
Nastawianie skosu-1 – 47°
Przyłącze do odsysania pyłu27/36 mm
Ciężar4,5kg

 

pins