Piła ukośnica Bosch GCM 12 GDL Professional

Miesiąc wrzesień jest okresem, kiedy firma Bosch prezentuje najwięcej nowych produktów od początku tego roku. Ukośnica Bosch GCM 12 GDL Professional jest chyba najbardziej spektakularną premierą w swoim segmencie. Głównie ze względu na zastosowanie innowacyjnych rozwiązań konstrukcyjnych.

 

 

Bosch GCM 12 GDL Professional jest tzw. modelem topowym. Gdy przyjrzymy się bliżej parametrom technicznym ukośnicy, dojdziemy do wniosku, że jest ona zbiorem wszystkich najlepszych cech i rozwiązań spotykanych w ukośnicach. Jednym zdaniem, nic nie brakuje nowej maszynie. Ba, inżynierowie zza zachodniej granicy znów nas zaskoczyli, całkowicie zmieniając system prowadnic. W

większości elektronarzędzi tej klasy silnik wraz z tarczą tnącą porusza się po prowadnicach (dwóch lub czterech) o przekroju kołowym. W Boschu GCM 12 GDL zrezygnowano z tego rozwiązania i wprowadzono jedno wieloprzegubowe ramię, które spełnia tę samą funkcję co prowadnice w zwykłych piłach. Jakie korzyści osiągnięto z tego pomysłu? Przede wszystkim poprawiono płynność zagłębiania i prowadzenia ostrza piły. Nad ruchem korpusu użytkownik ma większą kontrolę, przez co podniosła się jakość wykonywanych cięć. Maszyna jest nawet o 30 cm krótsza od najdłuższej kapówki na rynku. Brak wystających prowadnic do tyłu pozwala ustawić Boscha przy samej ścianie lub płaszczyźnie innego obiektu. Ramię prowadzącejest rozwiązaniem praktycznie bezawaryjnym i bezobsługowym. Ułożyskowane przeguby są szczelnie zamknięte i zabezpieczone przed kurzem. W testach wytrzymałości mechanizm ten wytrzymał pół miliona cykli cięcia, podczas gdy piła ze zwykłymi prowadnicami tylko dwieście tysięcy. W tej drugiej kurz osadzający się na powierzchni prowadnic dostawał się do łożysk i powodował ich zacieranie się.

Idźmy dalej. Silnik napędzający piłę to także wzór do naśladowania. Moc 2000 W i wysoki moment obrotowy przy niezbyt dużych obrotach maksymalnych (3800 obr./min) sprawiają, że GCM 12 GDL jest maszyną do najcięższych zadań. Zastosowane ramię prowadzące, jednostka napędowa i piła o średnicy 305 mm pozwoliły jeszcze zwiększyć głębokość wykonywanych cięć – elektronarzędzie jest w stanie przeciąć element o maksymalnej długości 341 mm i wysokości nawet 110 mm (w położeniu pion 0º/poziom 0 º). Spora prędkość obrotowa gwarantuje także wysoką jakość cięcia czystego, a także możliwość obróbki miękkich metali (np. aluminium) lub tworzyw sztucznych. W układzie napędowym zastosowano funkcję łagodnego rozruchu, która płynnie rozpędza tarczę i nie powoduje przeciążeń w instalacji elektrycznej, a także hamulec elektryczny, który zatrzymuje obracającą się piłę natychmiast po wyłączeniu zasilania.

Podstawa robocza piły Bosch GCM 12 GDL Professional zaspokoi potrzeby każdego potencjalnego użytkownika. Jej właściwości w dużej mierze – obok silnika i konstrukcji ramienia prowadzącego – decydują o użyteczności prezentowanego narzędzia. Stół wykonano z lekkiego profilowanego aluminium. Zamontowano w niej dwa mechanizmy regulacji kąta cięcia w płaszczyźnie poziomej i pionowej. Ustawianie kątów cięcia w poziomie (zakresie od -52° do +60°) realizuje się za pomocą 9-stopniowego mechanizmu zapadkowego z ustalonymi kątami cięcia (0°, ±15°, ±22.5°, ±31.6°, ±45°) lub przy użyciu pokrętła blokującego maszynę w dowolnym położeniu. Korpus maszyny można również pochylać i realizować cięcia skośne w zakresie od ±47°. Przyglądając się bliżej tym dwóm mechanizmom, warto zwrócić uwagę na dwa szczegóły. Po pierwsze, ustawianie kątów pionowych i poziomych realizuje się od czoła maszyny. W wielu podobnych piłach regulacja ta wymaga od operatora przejścia na tył elektronarzędzia, w szczególności gdy zmieniamy kąt pionowy. Po drugie, podziałka kątowa naniesiona jest na tabliczki wykonane ze stali nierdzewnej odpornej na uszkodzenia i zapewniającej trwałość napisów.

Podstawa robocza posiada także dodatkowe elementy usprawniające cięcie. Jest to np. para przedłużek wysuwanych ze stołu, które pozwalają ciąć długie elementy (podstawa poszerza się o ponad metr). Z kolei dwa szybko demontowane elementy oporowe pozwalają nie tylko stabilnie zamocować obrabiany materiał na stole, ale także ustawione pod kątem 90° do powierzchni podstawy stanowią element pomiarowy.

Konstruktorzy w ukośnicy Bosch GCM

12 GDL Professional przeprojektowali też rękojeść główną. Wciąż jej kształt przypomina literę „D” ze zintegrowanym włącznikiem głównym i przyciskiem bezpieczeństwa, jednak nie pełni ona już roli uchwytu transportowego jak w innych modelach Boscha. Teraz „rączka” do przenoszenia narzędzia stanowi oddzielny element, który umieszczono tuż za silnikiem, co poprawia wyważenie ukośnicy po jej podniesieniu. Okładzina soft-grip na uchwycie głównym pozwala wykonywać docisk piły z dużą siłą bez obawy o ześlizgnięcie się dłoni. W górnej części rękojeści znajdziemy także włącznik lasera. Dioda generuje teraz dwie wiązki, pomiędzy którymi będzie poruszało się ostrze piły. Rozstaw wiązek można regulować i dostosowywać do grubości tarczy. Za bezpieczeństwo codziennego posługiwania się ukośnicą Bosch odpowiada chociażby osłona tarczy tnącej, która podczas spoczynku maszyny zakrywa w 100% ostrze, a odkrywa je w momencie wprowadzania w materiał. Kurz powstający podczas cięcia jest w 80% pochłaniany przez specjalnie wyprofilowany kanał zakończony z jednej strony dużym „uchem”, a z drugiej króćcem do przyłączenia węża odkurzacza przemysłowego lub worka na odpady.

Dane techniczne piły ukośnicy GCM 12 GDL Professional

Moc

2000 W

Obroty

3800/min

Średnica piły

305 mm

Zakres cięcia pod kątem

od -52º do +60º

Zakres cięcia z pochyłem

-47º do +47º

Głębokość x szerokość cięcia (kąt x skos) 0° x 0°/0° x 45°/45° x 0°/45° x 45° (mm)

110 x 341/110 x 240/51 x 341/51 x 240 mm

Waga

32,1 kg

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments