PIŁA STOŁOWA ADIAM APS 700

Adiam do swojej oferty wprowadził nowy model piły stołowej APS 700 przeznaczony do cięcia bloczków budowlanych i pustaków ceramicznych. Jej najnowsza wersja została wyposażona w wyłącznik bezpieczeństwa.

 

W dzisiejszych czasach na placach budowy zachodzą duże zmiany, firmy bowiem kładą coraz większy nacisk na bezpieczeństwo i komfort pracy. Dlatego najnowsza wersja piły stołowej Adiam APS 700 została wyposażona w wyłącznik awaryjny umieszczony od czoła na osłonie tarczy, dzięki temu w przypadku zagrożenia operator może zareagować i bardzo szybko wyłączyć maszynę.

 

Wielu czołowych producentów, mających w swojej ofercie wielkoformatowe piły stołowe do cięcia pustaków ceramicznych, cegieł, gazobetonu czy bloczków silikatowych, zazwyczaj oferuje je właśnie

z silnikami na 380/400V. Aby podłączyć taką maszynę do źródła energii, potrzeba kabla i wtyczki do zasilania trójfazowego. Nie bez znaczenia jest tutaj przekrój znamionowy żył przewodu. Ogólna zasada mówi, im dłuższy kabel, tym grubszy powinien być przewód. Przedłużacze ogrodowe z żyłą 1,5 mm2 i o mniejszym przekroju nie nadają się do zasilania sprzętu budowlanego. Będą przyczyną niestabilnej pracy, spadków mocy czy wreszcie jej braku, w dodatku bardzo mocną się nagrzewają. Mogą nawet doprowadzić do awarii silnika i osprzętu maszyny. Warto o pomoc w doborze odpowiedniego przedłużacza zwrócić się do sprzedawcy sprzętu, pozwoli to uniknąć niepotrzebnych problemów w funkcjonowaniu maszyny.

GN APS IMG_7171

Należy pamiętać, aby podczas pracy urządzenia nie pozostawiać kabla zasilającego zwiniętego na bębnie. Wydzielane ciepło uszkodzi izolację w zwiniętej części przewodu; może ją nawet całkowicie stopić. Niektórzy producenci w instrukcji na bębnie podają moc maksymalną dla zwiniętego przedłużacza. Ponadto przed uruchomieniem maszyny na budowie wskazane jest sprawdzenie jakości rozdzielni, do której się podłączamy. Znane są wszelkie możliwe i niemożliwe warianty zabezpieczeń i podłączeń faz występujące w rozdzielniach budowlanych. Wbrew pozorom nie są to przesadzone zalecenia teoretyków, a zdecydowana większość przyczyn problemów związanych z uruchomieniem maszyn. Ma to też ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa operatorów.

GN IMG_7187

Piła stołowa APS 700 jest wyposażona w wyłącznik elektromagnetyczny, dzięki temu w przypadku problemu z zanikiem napięcia prądu maszyna zostanie wyłączona. To rozwiązanie daje nam gwarancję że, po powrocie napięcia maszyna nie włączy się samoczynnie, co może nastąpić przy mechanicznych wyłącznikach. Należy zaznaczyć, że każda maszyna elektryczna dostarczana przez ADIAM jest przed dopuszczeniem do sprzedaży szczegółowo sprawdzana, co wyklucza dostawę uszkodzonego sprzętu.

GN Wtyczka

Jeśli mamy odpowiednio dobrany przedłużacz, sprawne wtyczki i gniazda, to nie powinniśmy mieć trudności z uruchomieniem piły. Aby nie mieć dodatkowych problemów, należy przy rozruchu zwrócić uwagę na kierunek obrotu tarczy. Może się bowiem zdarzyć, że tarcza zacznie kręcić się w złą stronę. Przyczyną jest tu niewłaściwe podłączenie faz w rozdzielni elektrycznej na budowie. W piłach stołowych serii APS zastosowano rozwiązanie, dzięki któremu nie jest konieczne wzywanie elektryka. Chodzi o tzw. zwrotnicę faz zastosowaną w gnieździe. Za pomocą wkrętaka z płaskim łbem obracamy o 180° ruchomy element i zamieniamy miejscami dwa bolce (tj. dwie fazy). Podobne rozwiązanie instalują w swoich piłach Włosi z BATTIPAVu. Sound Rotation Security (SRM) to sygnał dźwiękowy aktywowany po wykryciu odwrócenia faz. Kiedy więc ostatecznie prawidłowo podłączymy zasilanie maszyny, możemy wreszcie przystąpić do pracy. Natomiast czas, który zaoszczędziliśmy na wzywanie dostawcy do serwisu niedziałającej maszyny, możemy przeznaczyć na lekturę kolejnego artykułu z serii „WarsztatyADIAM”.

pins
ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar