Pierwsze na świecie bezprzewodowe szlifierki kątowe 230 mm

Metabo opracowało nową technologię zasilania akumulatorowego LiHD, która jest milowym krokiem na drodze do całkowitego uniezależnienia elektronarzędzi od zasilania sieciowego. O technologii LiHD i wynikających z niej nowych perspektywach opowiada nam Robert Kurdyła, dyrektor handlowy Metabo Polska.

Od lat konsekwentnie w innowacyjny sposób Metabo dąży do wdrożenia wizji placów budowy wolnych od przewodów. – Coraz wydajniejsze akumulatory i szerokie spektrum urządzeń daje profesjonalnym użytkownikom pewność, że nabywając elektronarzędzia Metabo, inwestują w przyszłościowy system zasilania akumulatorowego. Tym razem naszym inżynierom udało się dokonać rewolucyjnego skoku na drodze do uniezależnienia

się od zasilania sieciowego –
informuje Robert Kurdyła. – Obecnie absolutnie nowatorską koncepcją akumulatora LiHD rozpoczynamy rewolucję technologiczną, wkraczając jako pierwsi i jedyni w zakres parametrów, które dotychczas pozostawały jedynie w sferze marzeń: wydajność większa nawet o 67%, połączona z dłuższym o 87% czasem pracy i żywotnością zwiększoną o 100%, wyznacza całkowicie nowe standardy. Dzięki temu możemy z jednej strony używać elektronarzędzi akumulatorowych, które dotychczas ze względu na zapotrzebowanie mocy były dostępne i produkowane jedynie z zasilaniem sieciowym. Wszystko to jest jedynie przedsmakiem wielu nowych i niewiarygodnie wydajnych urządzeń na bazie akumulatorów z technologią LiHD – stwierdza Robert Kurdyła.

Konsekwencją opracowania nowej znacznie bardziej wydajnej technologii zasilania LiHD była konstrukcja akumulatorowej szlifierki kątowej 36 V na tarczę o śr. 230 mm. Metabo pierwszy raz szerszej publiczności – partnerom handlowymi oraz dziennikarzom branżowym z Europy – zaprezentowało technologię LiHD na pokazie, który odbył się 20 maja br. w jachtowej stoczni remontowej Mittelmann’s Werft w miejscowości Kappeln położonej nad Bałtykiem. – Szlifierka kątowa 230 mm jest to pierwszy przykład zastosowań możliwych wyłącznie dzięki technologii LiHD – stwierdza Robert Kurdyła. – Wprowadzimy ją do sprzedaży już na początku 2016 roku. 36-voltowa technologia LiHD sprawia, że urządzenie dysponuje mocą porównywalną do mocy sieciowej szlifierki kątowej 2400 W i ma przy tym wagę o ok. 2 kg niższą.

Bezproblemowo sprosta ono najtrudniejszym zadaniom wykonywanym w najcięższych warunkach. Pokazały to testy prototypu maszyny, który udostępniono naszym partnerom i dziennikarzom w Kappeln. Jak wiadomo, takie zastosowania do tej pory były zastrzeżone wyłącznie dla mocnych urządzeń sieciowych. Przykład naszej nowej szlifierki kątowej pokazuje, że LiHD umożliwia tworzenie zupełnie nowych narzędzi akumulatorowych, których produkcja była do tej pory niemożliwa, np. akumulatorowych młotów SDS-max, dużych pilarek tarczowych, stołowych pilarek tarczowych, a nawet akumulatorowych bruzdownic ze zintegrowanym systemem odsysania pyłu.
 
Podobnie jak pozostałe bezprzewodowe rozwiązania rodem z Metabo, akumulatory LiHD zostały zaprojektowane w oparciu o sprawdzoną technologię Ultra-M. – Zapewnia ona idealną współpracę urządzenia, akumulatora oraz ładowarki – informuje Robert Kurdyła. – Z kolei technologia ładowania AIR COOLED sprawia, że nowe akumulatory LiHD ładują się bardzo szybko, wyprzedzając tym samym wszystkie systemy konkurencyjne. Naszej firmie bardzo zależy na zapewnieniu użytkownikom pełnej ochrony użytkowanych akumulatorów, dlatego od kilku lat wszystkie oferowane przez nas akumulatory Li-on objęte są 3-letnią bezwarunkową ochroną gwarancyjną. Nasza nowa linia akumulatorów LiHD obejmuje modele o pojemności: 6,2 i 5,5 Ah. oraz dodatkową kompaktowa wersję 3,1 Ah, łączącą w sobie maksimum mocy i minimalny rozmiar.

Obecnie w klasie 18 V Metabo oferuje ponad 50 różnych urządzeń zasilanych akumulatorowo. – Dla wszystkich z nich technologia LiHD oznacza znaczną poprawę mocy i wydajności – mówi Robert Kurdyła. – Nowe akumulatory LiHD są już bowiem dostępne w zestawie ze wszystkimi istotnymi elektronarzędziami. Można je też znaleźć w systemie Metabo Pick+Mix, w ramach którego użytkownik może samodzielnie stworzyć własny zestaw składający się z odpowiedniego urządzenia, akumulatora, ładowarki oraz systemu transportowego, dzięki

czemu płaci jedynie za to, co rzeczywiście potrzebuje.


Mocnym potwierdzeniem faktu zwiększania przez technologię LiHD efektywności i czasu pracy elektronarzędzi stanowi nowa bezszczotkowa akumulatorowa szlifierka kątowa 18 V oznaczona jako Metabo WPB 18 LTX BL 125 Quick. Na rynku pojawi się już w czerwcu br. – Dzięki zastosowaniu innowacyjnego akumulatora LiHD urządzenie oferuje taką samą moc jak 1000-watowe szlifierki zasilane sieciowo – informuje Robert Kurdyła. – Dodatkowo pracuje ono nawet dwukrotnie dłużej niż konkurencyjne urządzenia wyposażone w konwencjonalne systemy akumulatorowe Li-Ion. Prędkość obrotowa wynosząca na biegu jałowym 9000 min-1 i maksymalny moment obrotowy o wartości do 2,5 Nm sprawiają, że nowa akumulatorowa szlifierka kątowa przecina nawet najtwardsze płyty stalowe i rury, a także bardzo efektywnie radzi sobie z obróbką zgrubną i szlifowaniem. Jednocześnie urządzenie to oferuje profesjonalnym użytkownikom dużą mobilność przy ciężarze wynoszącym zaledwie 2,6 kg oraz niespotykanej dotychczas na rynku ergonomii – bardzo wąskiej obudowie silnika i obwodzie rękojeści zredukowanym do minimum. Dzięki ergonomicznemu rozmieszczeniu przełączników i obracanemu akumulatorowi użytkownicy profesjonalni mogą teraz komfortowo i bezpiecznie pracować w dowolnej pozycji roboczej. Zastosowany w maszynie system Metabo Quick pozwala dodatkowo zaoszczędzić czas i koszty związane z wymianą ściernic. Obok mocnego i wytrzymałego akumulatora LiHD, nowy bezszczotkowy silnik przyczynił się znacznie do podniesienia wydajności nowej akumulatorowej szlifierki kątowej.

Zaprojektowaliśmy jego konstrukcję całkowicie na nowo z myślą o najtrudniejszych zastosowaniach. Bezszczotkowa technologia umożliwia utrzymanie stałego poziomu prędkości obrotowej silnika pod obciążeniem. W efekcie praca postępuje dużo szybciej niż w przypadku urządzeń wyposażonych w konwencjonalne silniki szczotkowe. Dodatkową zaletą jest niezwykle niskie zużycie prądu, które wydłuża czas pracy na jednym naładowaniu akumulatora. Silnik ten ma też całkowicie szczelną obudowę i jest zabezpieczony przed pyłem. W połączeniu z termicznym wyłącznikiem przeciążeniowym wysoka odporność silnika na pył sprawia, że szlifierka jest niezwykle trwała i wyróżnia się długą żywotnością oraz możliwością pracy w najtrudniejszych warunkach i w dużym zapyleniu. W kwestiach związanych z ochroną użytkownika sięgnęliśmy też po wszystkie dostępne środki. Po wyłączeniu urządzenia szybki hamulec zatrzymuje tarczę w ciągu zaledwie 2 s, co w połączeniu z wyłącznikiem samoczynnym zapewnia maksimum bezpieczeństwa. Dodatkowo specjalne skonstruowane wrzeciono zapobiega odkręcaniu się nakrętek podczas hamowania. W przypadku zablokowania tarczy podczas pracy układ elektroniczny natychmiast wyłącza szlifierkę. Zabezpieczenie przed niezamierzonym rozruchem po wymianie akumulatora oraz wyłączenie w przypadku skoków napięcia to kolejne funkcje zapewniające użytkownikowi możliwość bezpiecznej pracy. Dioda LED umieszczona w strefie zatrzasku akumulatora informuje użytkownika o zadziałaniu któregoś z systemów bezpieczeństwa.

Jak już wspominaliśmy, Metabo dąży do realizacji wizji budowy i warsztatu bez kabli. – Technologia LiHD pozwoliła nam wykonać decydujący krok w kierunku realizacji tej wizji – stwierdza Robert Kurdyła. – Ogromne korzyści, jakie z wprowadzenia nowej technologii LiHD czerpią aktualnie dostępne urządzenia akumulatorowe, widać też bardzo dobrze w przypadku kapówki akumulatorowej KGS 18 LTX 216. Dzięki technologii LiHD postęp pracy jest zdecydowanie szybszy: prędkość cięcia w miękkim drewnie o wymiarach 26,5 x 6,5 cm w przypadku konwencjonalnych akumulatorów 5,2 Ah Li-Ion wynosi około 10 mm/s – z akumulatorem
LiHD wzrasta do 18 mm/s. Te wyniki dobitnie pokazują, że technologia LiHD to nowy milowy krok w dziedzinie rozwoju techniki zasilania elektronarzędzi bezprzewodowych, który ustanawia nie tylko nowe standardy ich wydajności, ale także znacznie rozszerza pole zastosowań –
konkluduje Robert Kurdyła.

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar