Piękni dwudziestoletni. PROFIX świętuje jubileusz XX-lecia

Dystrybutorzy, partnerzy handlowi i zaproszeni goście świętowali 9 maja jubileusz XX-lecia firmy PROFIX, jednego z największych dystrybutorów narzędzi i elektronarzędzi w Polsce. Uroczystości odbyły się w siedzibie firmy w centrum dystrybucyjno-handlowym w podwarszawskiej miejscowości Łomna Las. Wieczorem zaproszeni goście wzięli udział w uroczystej gali.

Podczas jubileuszowej imprezy można było obejrzeć ekspozycje marek własnych PROFIXu: narzędzia ręczne Proline, elektronarzędzia Tryton i Vulcan Concept oraz odzież roboczą Lahti Pro. Swoją ofertę prezentowały też marki Stanley, DeWALT, Fiskars, Ekspress czy Juco. Pokazano pojazd serwisowy, sponsorowanego przez firmę PROFIX teamu BMW Sikora Motorsport. Podczas spotkania z dziennikarzami członkowie zarządu spółki, prezes Krzysztof

Sobieraj oraz wiceprezes Mirosław Cichecki, przypomnieli historię firmy. Omówili też aktualną ofertę marek własnych. Zaś uczestniczący w konferencji Jarosław Hampel przedstawił nowe zestawy narzędzi Proline. Pokazano hale magazynowe oraz dział testów narzędzi. Jak poinformowano, PROFIX kontroluje również produkcję narzędzi i elektronarzędzi bezpośrednio w zakładach wytwarzających narzędzia, m.in. na Tajwanie i Chinach.

 

W czasie konferencji swoją premierę miały nowe zestawy narzędziowe Proline. Prezentację poprowadził Jarosław Hampel (w środku), po lewej Krzysztof Sobieraj – prezes zarządu PROFIX, po prawej  Mirosław Cichecki – wiceprezes PROFIX

 

Przypomnijmy, PROFIX to firma w całości oparta o polski kapitał. Powstała w 1994 roku. Jak wiadomo, początek lat 90. w Polsce był okresem dużych zmian politycznych i gospodarczych. Z jednej strony był to trudny okres, a z drugiej dający duże szanse dla ludzi z inicjatywą. – To wpływało na emocje, również moje i moich kolegów. Chcieliśmy uczestniczyć w tych zmianach. Nowa Polska dawała szanse dla każdego. A my chcieliśmy znaleźć szansę dla siebie. Chcieliśmy nie tylko być przy tych zmianach, ale też w nich uczestniczyć i kształtować je. Stąd pomysł założenia firmy i spełnienia młodzieńczych marzeń – powiedział podczas konferencji Krzysztof Sobieraj, prezes zarządu PROFIX.

W czasie wieczornej gali Zarząd Profix przekazał Fundacji Radia Zet 20 tys. zł

Pół na pół. Czyli 10 lat w Unii
Z jubileuszem PROFIX zbiegły się ogólnopolskie obchody X-lecia przystąpienia do Unii Europejskiej. W okresie tym znacznie poprawiły się warunki działalności gospodarczej. – Obecność w UE zwiększyła zaufanie kontrahentów zagranicznych do Polski – stwierdził Krzysztof Sobieraj. – Po akcesji zaczęły obowiązywać nowe, wspólne przepisy i standardy, co w znacznym stopniu ułatwiło kontakty i współpracę zagraniczną. Otworzył się rynek. Zwiększyły się inwestycje zagraniczne, a tym samym zapotrzebowanie na narzędzia w kraju. Zdynamizowało to też rozwój PROFIX, mogliśmy np. otworzyć firmę w Rumunii. Przypuszczam, że gdyby Rumunia nie była w Unii Europejskiej, trudniej byłoby nam osiągnąć sukces na tamtejszym rynku.

Nowa jakość, nowe standardy, nowe wymagania
Kierownictwo PROFIXu podkreśliło wagę ogromnych zmian, jakie zaszły w ostatnich 20 latach. – W porównaniu z latami 90. odnotowaliśmy ogromny skok jakościowy. Inaczej wyglądała też sytuacja na rynku. Jeszcze w 1994 r. głównym wyznacznikiem dla produktów była cena, bo pensje były bardzo niskie. Dzisiaj wygląda to inaczej. Zakup dobrej jakości narzędzi nie stanowi już tak dużego uszczerbku w budżecie – ocenia Krzysztof Sobieraj.

 

Poprawiły się także kultura techniczna, jakość pracy i jej warunki. – To również wynik wyrównywania standardów w krajach UE. Dwadzieścia lat temu w Polsce nikt nie myślał, aby wyposażyć robotnika np. w buty ochronne z noskiem. Bezpieczeństwo pracy stawiano na dalszym planie. Obecnie każdy nasz produkt jest testowany nie tylko pod względem wydajności, ale w równym stopniu ergonomii i bezpieczeństwa użytkowania. Takie są zresztą wymogi nie tylko użytkowników, ale obowiązujące powszechnie standardy. W postrzeganiu pewnych aspektów pracy weszliśmy w nowy, wyższy etap cywilizacyjny – powiedział Mirosław Cichecki, wiceprezes PROFIX. – Wszystkie nasze elektronarzędzia są badane i testowane pod względem bezpieczeństwa użytkowania przez notyfikowane instytucje przyznające w Europie

certyfikat CE. Dotyczy to również ubrań i środków ochrony osobistej. Np. nasze ubrania robocze Lahti Pro mają certyfikat wystawiony przez CIOP (Centralny Instytut Ochrony Pracy), co oznacza, że PROFIX dużą wagę przykłada do bezpieczeństwa i higieny pracy.

Pomysł na przyszłość
– Mamy dwadzieścia lat. I tak jak młody człowiek, dwudziestolatek, mamy otwartą głowę na przyszłość, mnóstwo nowych pomysłów i idei – konkluduje Krzysztof Sobieraj. – Dlatego pozytywnie i z optymizmem patrzymy w przyszłość.


Obchody zwieńczyła uroczysta Gala w Hotelu Mazurkas Conference Centre & Hotel w Ożarowie Mazowieckim. Jedną z atrakcji wieczoru był występ Maryli Rodowicz. Podczas uroczystości wyróżniono najbardziej zasłużonych partnerów firmy okolicznościowymi statuetkami „PROLION”. Przeprowadzono również aukcję charytatywną, którą prowadził dziennikarz Radia Zet, Kamil Nosel. Zlicytowano m.in. kombinezon Jarosława Hampela, kask Ireneusza Sikory oraz płytę Maryli Rodowicz. Cały dochód z licytacji w wysokości ponad 36.000 zł został przekazany na rzecz Fundacji Radia Zet, która zajmuje się pomaganiem dzieciom cierpiącym na choroby serca.

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments