PFERD ALUMASTER – INNOWACYJNY DYSK DO WYSOKOWYDAJNEJ OBRÓBKI ALUMINIUM

PFERD ALUMASTER® przeznaczony jest do wysokowydajnej obróbki zgrubnej aluminium. Narzędzie przetestowaliśmy w redakcyjnym warsztacie.

 

Bez żadnej przesady można powiedzieć, że High Speed Disc ALUMASTER® to zupełnie nowe i do tego wysoce innowacyjne narzędzie. Opracowali je inżynierowie z niemieckiej firmy PFERD. Korpus dysku ALUMASTER® wykonano z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknami szklanymi (niem. Glasfaserverstärkter Kunststoff,  skr. GFK). Jest więc bardzo wytrzymały i przy tym elastyczny. Jego średnica wynosi 115 mm. Na obwodzie dysku zamontowano śrubowo 10 specjalnie zaprojektowanych płytek skrawających z węglików spiekanych. Ponieważ są okrągłe, można je obracać i dzięki temu zawsze pracować ostrą krawędzią. W przypadku całkowitego stępienia płytek wymienia się

je na nowe. Aby to zrobić, należy odkręcić śruby mocujące kluczem imbusowym znajdującym w standardowym wyposażeniu narzędzia. Nowe płytki wymagają dokręcenia z siłą 4 Nm, co oznacza, że należy użyć wkrętaka dynamometrycznego. Taki ich montaż jest warunkiem prawidłowej i bezpiecznej pracy dyskiem ALUMASTER®. Innowacyjna geometria dysku oraz możliwość obracania i wymiany płytek skrawających umożliwiają bardzo długie oraz oszczędne korzystanie z tarczy ALUMASTER®.

 

Warto zwrócić uwagę na to, że płytki węglikowe ustawione są pod odpowiednim kątem w stosunku do powierzchni korpusu. Takie ich ustawienie i zastosowanie ograniczników głębokości skrawania zabezpiecza narzędzie przed odbijaniem od powierzchni obrabianej i klinowaniem się oraz umożliwia efektywne, stabilne, równomierne oraz bezpieczne skrawanie aluminium.

 

Tarcza ALUMASTER przeznaczona jest do szybkiej zgrubnej obróbki aluminium (spoin czołowych i pachwinowych oraz krawędzi, do fazowania i zmiany geometrii elementów). Jak na narzędzie stosowane w maszynach ręcznych odznacza się ekstremalnie wysoką wydajnością skrawania i pod tym względem wielokrotnie przewyższa możliwości talerzowych ściernic listkowych, co pokazały nasze testy. Nie zapycha się też podczas obróbki miękkich, maźliwych materiałów. ALUMASTER® powstał z myślą o stosowaniu go w elektrycznych lub pneumatycznych szlifierkach kątowych na tarcze 115 lub 125 mm. PFERD zaleca go wykorzystywać w szlifierkach pneumatycznych o mocy od 1000 W i elektrycznych o mocy od 1400 W z obrotami 11.000/min (maksymalnie 13.300/min). Podczas jego pracy powstają stosunkowo duże wióry, a nie szkodliwy dla zdrowia i do tego wybuchowy pył aluminiowy.

 

hsd-f-115125-alumaster

Praca tarczą ALUMASTER® jest więc nie tylko ekstremalnie wydajna, ale też bezpieczna dla otoczenia i zdrowia użytkowników. Nie jest też męcząca, bo do skrawania testowanym dyskiem wystarcza masa samej szlifierki. Nadmieniamy, że narzędziem pracuje się przeciwbieżnie pod kątem 5–30° (tylko w szczególnych przypadkach maksymalnie 60°). Wysokoobrotowa tarcza ALUMASTER® dostarczana jest w walizce narzędziowej z tworzywa sztucznego razem z zestawem płytek skrawających i śrub do nich oraz z kluczem Torx.

 

Podczas redakcyjnych prób testowaliśmy tarczę ALUMASTER®, obrabiając nią element aluminiowy z użyciem szlifierki kątowej Metabo WEA 17-125 Quick o mocy nominalnej 1700 watów i obrotach 11.000 min-1. Podczas 30-sekundowej pracy dyskiem ALUMASTER® usnęliśmy 32 g aluminium. W celu porównania tego wyniku użyliśmy ściernicy listkowej z ziarnem ceramicznym o granulacji 40 przeznaczanej do obróbki aluminium i metali nieżelaznych. Napędzaliśmy ją tą samą szlifierką Metabo WEA 17-125 Quick. W czasie 30 s lamelką usunęliśmy 8 g materiału aluminiowego. Interpretując te wyniki, należy pamiętać, że aluminium jest prawie 3 razy lżejsze od stali, jego ciężar właściwy wynosi bowiem 2,7 g/cm3 (stal – 7,8 g/cm3). Usunięcie więc 32 g aluminium można przyrównać do usunięcia ok. 90 g stali, a 8 g – do ok. 30 g materiału stalowego.

PFERD_Alumaster-6

Jak wiadomo, usunięcie ściernicą napędzaną szlifierką kątową 90 g stali przez 30 s to znakomity wynik, który zrobi na pewno duże wrażenie na profesjonalnych szlifierzach. To samo możemy powiedzieć o wydajności tarczy ALUMASTER® – robi duże wrażenie na profesjonalistach, inżynierach oraz specjalistach od obróbki skrawaniem. O tym przekonaliśmy się na

początku marca br. podczas jej publicznych testów i prezentacji na tegorocznych targach Eisenwarenmesse, gdzie ALUMASTER® miał swoją światową premierę ukoronowaną zdobyciem prestiżowej nagrody EISEN, którą Targi Kolońskie przyznają za innowacyjność. W czerwcu br. ALUMASTER® został u nas nagrodzony Złotym Medalem przez Targi Poznańskie. Wróćmy jednak do, naszym zdaniem, zasłużonych fanfar do realnych liczb – ALUMASTER® w redakcyjnych próbach okazał się 4 razy wydajniejszy od klasycznej ściernicy listkowej przeznaczonej do obróbki aluminium i metali nieżelaznych. Praca tarczą ALUMASTER® w niewielkim stopniu różni się od szlifowania ściernicami listowymi, fibrowymi itp. Szlifierkę prowadzi się podobnie. Należy jednak pamiętać, że tarczą ALUMASTER® pracujemy przeciwbieżnie, co wynika z jej konstrukcji. Nie możemy więc cofać szlifierki po materiale, należy ją przenieść do miejsca, od którego chcemy kontynuować obróbkę. Narzędzie, naszym zdaniem, doskonale nadaje się do obróbki zgrubnej aluminium: do wyrównywania powierzchni elementów, ich spawów, fazowania kantów itp. Podczas przeprowadzonych prób nie doszło do zapychania się tarczy wiórami aluminium, co jest częstym i uciążliwym zjawiskiem podczas obróbki tego materiału.

PFERD_Alumaster-5

Naszym zdaniem wysokoobrotowa tarcza ALUMASTER® w krótkim czasie stanie się narzędziem pierwszego wyboru w przypadku zgrubnej obróbki aluminium. Bije bowiem na głowę konkurentów i ustanawia dla dotychczas używanych ściernic nieosiągalne standardy wydajności pracy i bezpieczeństwa.

 

Autor:   pins

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Cezary
Cezary
1 rok temu

Cena tarczy to żart.