PFERD ALUMASTER – bezpieczna i wysokowydajna obróbka aluminium

Niemiecka firma PFERD, znany w Polsce producent narzędzi ściernych i skrawających, opracowała innowacyjne, zupełnie nowe narzędzie do zgrubnej i wysoko wydajnej obróbki aluminium za pomocą szlifierek kątowych. W dniu swojej wiatowej premiery na targach Eisenwarenmesse 2016 High Speed Disc ALUMASTER® został uhonorowany przez Targi Kolońskie prestiżową nagrodą EISEN 2016 przyznawaną za najbardziej innowacyjne produkty w branży narzędziowej.

High Speed Disc ALUMASTER® to zupełnie nowe narzędzie opracowane przez inżynierów z niemieckiej firmy PFERD. Podkreślamy, że mamy na myśli zupełnie nowy produkt, a nie modyfikację istniejącego już narzędzia. Dlatego w jego przypadku określenie „innowacyjny” nabiera bardzo mocnego znaczenia. Przyjrzyjmy się więc narzędziu bliżej.
/>
Korpus tarczy ALUMASTER® stanowi lekki dysk o średnicy 115 mm wykonany z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknami szklanymi (niem. Glasfaserverstärkter Kunststoff, skr. GFK). Charakteryzuje go bardzo duża wytrzymałość. Na obwodzie dysku zamocowano śrubami pod odpowiednim kątem 10 specjalnie zaprojektowanych okrągłych płytek skrawających z węglików spiekanych. Można je obracać, co pozwala zawsze pracować ostrą krawędzią. W przypadku całkowitego stępienia wymienia się je na nowe. Wystarczy w tym celu odkręcić śruby mocujące za pomocą klucza Torx dostarczanego razem z narzędziem. Nowe płytki dokręca się z siłą 4 Nm, aby High Speed Disc ALUMASTER® mógł pracować prawidłowo i bezpiecznie. W tym celu należy użyć wkrętaka dynamometrycznego.

Innowacyjna geometria dysku oraz możliwość obracania i wymiany płytek skrawających pozwalają na bardzo długie oraz oszczędne korzystanie z unikalnego narzędzia ALUMASTER®. Inżynierowie z firmy PFERD zadbali również o to, aby jego konstrukcja była odpowiednio wytrzymała i zapewniała użytkownikom maksymalne bezpieczeństwo pracy. W tym celu zoptymalizowali odpowiednio geometrię dysku i zastosowali ograniczniki głębokości skrawania, aby nie dochodziło do odbijania narzędzia i jego klinowania.

Innowacyjne i wyjątkowe narzędzie High Speed Disc ALUMASTER® przeznaczone jest do szybkiej zgrubnej obróbki aluminium (spoin czołowych i pachwinowych oraz krawędzi, do fazowania i zmiany geometrii elementów). Odznacza się z ekstremalnie wysoką wydajnością skrawania, która wielokrotnie przewyższa możliwości talerzowych ściernic listkowych. Nie zapycha się też podczas obróbki miękkich maźliwych materiałów.

ALUMASTER® powstał z myślą o zastosowaniu go na szlifierkach kątowych na tarcze 115 lub 125 mm, które napędzane są elektrycznie lub sprzężonym powietrzem. Zaleca się go stosować w szlifierkach pneumatycznych o mocy od 1000 W i elektrycznych o mocy od 1400 W z obrotami 11.000/min (maksymalnie 13.300/min). Podczas jego pracy powstają stosunkowo duże wióry, a nie szkodliwy dla zdrowia i wybuchowy pył. Dzięki temu praca tarczą ALUMASTER® jest nie tylko ekstremalnie wydajna, ale też bezpieczna dla otoczenia i zdrowia pracowników. Nie jest ona też męcząca, bo do skrawania prezentowanym dyskiem wystarczająca jest masa samej szlifierki. Nadmieniamy, że narzędziem pracuje się przeciwbieżnie pod kątem 5–30° (tylko w szczególnych przypadkach maksymalnie do 60°). High Speed Disc ALUMASTER® dostarczany jest w walizce narzędziowej z tworzywa sztucznego razem z zestawem płytek skrawających i śrub do nich oraz z kluczem Torx.

Naszym zdaniem High Speed Disc ALUMASTER® zdominuje w krótkim czasie światowy segment narzędzi do zgrubnej obróbki aluminium. Wyznacza bowiem dla nich całkowicie nowe nieosiągalne standardy wydajności pracy i jej bezpieczeństwa. Dlatego niewątpliwie dużym osiągnięciem inżynierów z firmy PFERD jest połączenie w nim tych dwóch często wykluczających się cech. Nadmieniamy, że ALUMASTER® został już bardzo dobrze przyjęty na polskim rynku, co pokazały tegoroczne kieleckie targi STOM, na których zadebiutował w naszymkraju.