Perfekcyjne okleinowanie z użyciem Festool CONTURO KA 65 (część IV)

W niniejszym odcinku „Festool radzi” zajmujemy się praktycznym zastosowaniem ręcznej okleiniarki Festool CONTURO KA 65. Dotychczas omówiliśmy ogólne zasady posługiwania się tym urządzeniem i potrzebnym wyposażeniem systemowym. W poprzedniej części wykonaliśmy oklejanie i obróbkę krawędzi elementu prostoliniowego. W aktualnej, tczwartej części, wykonamy naklejanie obrzeża
na element o krawędzi z łukiem zewnętrznym.

Podobnie jak w przypadku krawędzi prostoliniowej, oklejany element należy odpowiednio przygotować. Ze względu na kształt krzywoliniowy (fot. 1.), krawędź należy frezować ze szczególną starannością, tak aby uniknąć wyrwań. Zasady doboru obrzeża są analogiczne jak w przypadku elementów prostoliniowych i omówiliśmy je w

poprzedniej części artykułu.Dodatkowo należy uwzględnić promień łuku i wybrać odpowiednio elastyczne obrzeże. W naszym przypadku zastosujemy obrzeże z materiału ABS o grubości 2 mm i szerokości 23 mm (grubość elementu to 18 mm), dobierając kolor do dekoru płyty.

Po wykonaniu czynności przygotowawczych uruchamiamy okleiniarkę CONTURO KA 65 (fot. 2.) w sposób opisany w trzeciej części niniejszego artykułu i przystępujemy do oklejania krawędzi. W celu precyzyjnego przyklejenia obrzeża na łuku zewnętrznym zmniejszamy prędkość przesuwu z 4 m/min (prędkość podstawowa oznaczona na wyświetlaczu dwoma strzałkami) na 2 m /min (oznaczona jedną strzałką, fot. 4.). Zmianę prędkości wykonujemy poprzez jednokrotne naciśnięcie przycisku znajdującego się w rękojeści maszyny (fot. 3.).

Po przejściu przez łuk, podczas oklejania prostoliniowego, ponownie naciskamy przycisk i powracamy do prędkości podstawowej. Po odcięciu nadmiaru długości obrzeża z obu stron, przystępujemy do frezowania wyrównującego krawędź (fot. 5.). Do tej operacji bardzo dobrze nadaje się frezarka OFK 700 EQ z frezem prostym do wyrównywania (fot. 6.). W przypadku elementów krzywoliniowych zalecamy wstępne usunięcie nadmiaru obrzeża w celu uzyskania wysokiej dokładności wyprofilowania krawędzi w drugiej fazie operacji. Do frezowania profilowego użyjemy frezarki MFK 700 EQ/B ze specjalnie wyposażonym stolikiem prowadzącym i frezem do zaokrągleń krawędzi R2 z łożyskiem prowadzącym (fot. 7.).

Po frezowaniu obrabiane krawędzie możemy wyrównać, używając noża wygładzającego ZK HW 45/45 (tzw. cykliny, fot. 8.). W omawianym przykładzie element oklejamy również z drugiej strony i musimy zadbać o estetyczne wykończenie narożników. W związku z tym odcięcie nadmiaru drugiego obrzeża trzeba wykonać bardzo starannie (fot. 9.). Przekrój powstałego narożnika zaokrąglamy frezarką MFK 700 EQ/B (fot. 10.). Dogładzenie zaokrąglonych krawędzi wykonujemy przy użyciu klocka szlifierskiego HSK 80×133 H i papieru ściernego Brilliant 2 o granulacji P 320 (fot. 12.), a następnie dogładzamy materiałem ściernym Vlies S 800 (fot. 13.).

Dzięki tej operacji wszystkie krawędzie i narożniki oklejanego elementu są wykończone perfekcyjnie (fot. 14. i 15.). Przedstawiony przykład jest tylko jednym z wariantów oklejania elementów krzywoliniowych przy użyciu systemowej okleiniarki CONTURO KA 65. Omówieniem innych przypadków zajmiemy się w piątej części niniejszego artykułu, który opublikujemy w następnym wydaniu „Gazety Narzędziowej”.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments