Perfekcyjne okleinowanie z użyciem Festool CONTURO KA 65 (część II)
W niniejszym odcinku „Festool radzi” zajmujemy się praktycznym zastosowaniem ręcznej okleiniarki CONTURO KA 65. W części pierwszej podaliśmy ogólne informacje o tym rozwiązaniu systemowym, w drugiej zaś omówimy prawidłowe uruchomienie urządzenia.
Okleiniarka CONTURO KA 65 dostarczana jest w Systainerze SYS 4 T-LOC (fot. 1.). Po wyjęciu z opakowania, jeszcze przed włączeniem maszyny, należy wykonać kilka prostych czynności obsługowych. Pierwszą z nich jest montaż stolika prowadzącego. W tym celu sworznie stolika osadzamy w gniazdach korpusu maszyny i położenie to blokujemy, dokręcając śrubę z łbem motylkowym (fot. 2.). Przed pierwszym uruchomieniem urządzenia do magazynka wkładamy dwa
patrony z klejem (fot. 3.). Zgodnie z zaleceniami zawartymi w instrukcji obsługi, wtyczkę przewodu zasilającego podłączamy do gniazda z uziemieniem (fot. 4.). Przed włączeniem urządzenia ustawiamy temperaturę roboczą odpowiednią do zastosowanego kleju. Czynność tę wykonujemy za pomocą przełącznika (fot. 5.). Stopień „1” odpowiada temperaturze 190˚C dla kleju w kolorze naturalnym, zaś stopień „2” to 200˚C dla kleju w kolorze białym. Teraz możemy włączyć maszynę przyciskiem włącznika (fot. 6.), przytrzymując go przez 2-3 sekundy do czasu pojawienia się na wyświetlaczu logo FESTOOL (fot. 7.). Po chwili urządzenie przechodzi w tryb nagrzewania. Wyświetlacz wskazuje kilka parametrów, a wśród nich zadaną temperaturę roboczą, tj. 190˚C (fot. 8.). W tym czasie wyświetlacz jest podświetlany na czerwono i wskazuje przyrost aktualnej temperatury w komorze topienia kleju. Po około trzech minutach temperatura zbliża się do 190˚C. Na wyświetlaczu pojawia się wskazanie czasu potrzebnego do osiągnięcia temperatury roboczej (fot. 9.), a podświetlenie zmienia barwę z czerwonej na zieloną i na odwrót (fot. 10.). Cały proces nagrzewania maszyny trwa około 8 minut. Po osiągnięciu temperatury roboczej (fot. 11.) wyświetlacz przestaje zmieniać kolor i jest podświetlany na zielono. Dopiero teraz możemy ustawić wysokość szczeliny prowadzącej obrzeże na jego szerokość. Regulację tę wykonujemy za pomocą pokrętła znajdującego się na korpusie maszyny (fot. 12.). Na pasku wyświetlacza możemy odczytać, na jaką długość obrzeża wystarczy nam kleju znajdującego się w maszynie. W tym przypadku dla obrzeża o szerokości 42 mm wartość ta wynosi 8,7 m (fot. 13.). Po zmianie szerokości obrzeża na 23 mm (fot. 14.) ta sama ilość kleju wystarczy na przyklejenie 16,3 m (fot. 15.). Znajomość tego parametru jest bardzo pomocna w zaplanowaniu pracy podczas oklejania elementów o konkretnej długości. W opisany powyżej sposób dokonaliśmy uruchomienia okleiniarki CONTURO KA 65 i jest ona przygotowana do rozpoczęcia pracy (fot. 16.). Kolejne czynności związane z posługiwaniem się tą maszyną omówimy w trzeciej części niniejszego artykułu, którą opublikujemy w wydaniu portalu w sierpniu 2014 r.