Pasy ścierne KLINGSPOR CS911X i CS913X – test

Producent narzędzi ściernych, firma KLINGSPOR wprowadza na rynek nowe pasy ścierne: CS911X i CS913X do obróbki stali, stali szlachetnych, tytanu i jego stopów. W narzędziach zastosowano technologię CEVOLUTION zwiększającą znacznie ich efektywność i jakość szlifowania.

Pas KLINGSPOR CS911X

Technologia CEVOLUTION

Zanim opowiemy o pasach CS911X i CS913X, przypomnijmy, że dwa lata temu firma KLINGSPOR, bazując na swoim ponad 130-letnim doświadczeniu produkcyjnym, opracowała technologię CEVOLUTION. Jej głównym elementem jest nowej generacji ceramiczne ziarno o strukturze mikrokrystalicznej, która potęguje efekt jego samoostrzenia w procesie

szlifowania. Dzięki temu znacznie podwyższa ono wydajność obróbki powierzchniowej, jak i jej równomierność. W technologii CEVOLUTION producent połączył nowej generacji ziarno ceramiczne z odpowiednio dobranym wysokiej jakości materiałem podkładowym, spoiwem z żywic syntetycznych oraz warstwami aktywnymi, które obniżają temperaturę szlifowania, przeciwdziałają zatykaniu się powierzchni czynnej narzędzi ściernych itd. W efekcie powstały produkty znacznie lepiej dostosowane do prac szlifierskich wykonywanych w przemyśle oraz przez rzemieślników. Spełniają one przy tym coraz ostrzejsze wymagania technologiczne dotyczące maksymalizacji wydajności obróbki powierzchniowej oraz jej jakości, jak też wysokiej trwałości narzędzi ściernych.

Pas KLINGSPOR CS913X

Budowa i parametry pasów ściernych KLINGSPOR CS911X i CS913X

Gdy przyjrzymy się bliżej pasom ściernym marki KLINGSPOR CS911X i CS913X, to okazuje się, że są one przykładem pełnej implementacji technologii CEVOLUTION do taśm szlifierskich. Po pierwsze, zastosowano w nich ceramiczne ziarno elektrokorundowe o nasypie pełnym. Jego granulacja w przypadku pasa CS911X wynosi: 36, 40, 50, 60, 80, 100 i 120, zaś w wypadku CS913X – 40, 60, 80, 100 i 120. Po drugie, oba narzędzia mają mocne podłoża z płótna bawełniano-poliestrowego, które charakteryzuje się wysoką wytrzymałością mechaniczną i na rozerwanie oraz umożliwia stosowanie wysokich prędkości skrawania. Po trzecie, do połączenia ceramicznego ziarna elektrokorundowego z materiałem podkładowym KLINGSPOR wykorzystał żywice syntetyczne. W pasie ściernym CS913X powierzchnia czynna została pokryta dodatkowo warstwą chłodzącą Multi. Dzięki temu narzędziem tym można nie tylko, tak jak pasem CS911X, szlifować wysoko wydajnie stal szlachetną, stal, tytan i jego stopy, ale także aluminium i jego stopy. Pas CS913X ma więc nieco szerszy zakres stosowania niż CS911X.

Jak łatwo zauważyć analizując dane techniczne omawianych narzędzi, oba pasy bezkońcowe przeznaczone są do obróbki zgrubnej i międzyoperacyjnej, a więc do przygotowania powierzchni pod inne typy operacji technologicznych, których celem zwykle jest zabezpieczenie antykorozyjne, malowanie czy szlifowanie wykończeniowe (matowanie, satynowanie czy polerowanie). KLINGSPOR rekomenduje swoje nowe narzędzia do obróbki krawędzi i spawów.
Omawiane pasy KLINGSPOR CS911X i CS913X mogą być stosowane w wielu typach szlifierek taśmowych: począwszy od ręcznych elektronarzędzi (pilników i szlifierek na taśmy), poprzez warsztatowy sprzęt stacjonarny, a skończywszy na przemysłowych maszynach CNC. Dlatego narzędzia te produkowane są przez KLINGSPOR na zamówienie w różnych rozmiarach – praktycznie w dowolnych długościach i szerokości. Warto tu wspomnieć, że KLINGSPOR produkuje taśmy ścierne do każdej aplikacji – od szlifowania drewna pasami na podłożu papierowym, poprzez obróbkę stali pasami poliestrowymi, aż po specjalistyczne rozwiązania, np. do szlifowania szkła lub wykończeniowej obróbki pasami foliowymi.

Przebieg i wyniki redakcyjnych testów

W redakcyjnych testach sprawdziliśmy pasy KLINGSPOR CS911X i CS913X o granulacji P40 i P60 przeznaczone do szlifowania zgrubnego. Do napędu wykorzystaliśmy stacjonarną szlifierkę taśmową GRIT by FEIN GX752H o mocy nominalnej 2 kW i prędkości przesuwu taśmy 15 lub 30 m/s, wyposażoną w moduł do szlifowania obwiedniowego GRIT GXC, który przeznaczony jest do obróbki rur. Podczas prób testowych z prędkością 15 m/s usuwaliśmy rdzę i zendrę z rur oraz płaskowników stalowych (pasy

CS911X i CS913X), szlifowaliśmy zgrubnie spawy na rurach INOX i elementach aluminiowych (CS913X), a także fazowaliśmy krawędzie kątowników ze stali konstrukcyjnej (CS911X) oraz rur INOX (CS913X). Wszystkie zadania testowe wykonaliśmy w krótkim czasie, co jest konsekwencją wysokiej efektywności usuwania materiału oboma narzędziami. W trakcie testów nie doszło do strzępienia pasów. Nie odnotowaliśmy także oznak ich zużycia – świadczy to wysokiej trwałości testowanych narzędzi. Podczas testów pasa CS913X nie dochodziło do przypalania szlifowanej powierzchni stali INOX, a także do zapychania się narzędzia drobinami aluminium, co oznacza, że warstwa chłodząca „Multi” prawidłowo spełniała swoje zadanie.

Naszym zdaniem, pasy ścierne KLINGSPOR CS911X i CS913X należą obecnie do grupy najwydajniejszych tego typu narzędzi przeznaczonych do zgrubnego i międzyoperacyjnego szlifowania stali, stali nierdzewnych oraz tytanu. Akcesoria te nie tylko szlifują bardzo efektywnie, ale także odznaczają się wysoką żywotnością. Zaś pas CS913X doskonale się sprawdza w szlifowaniu aluminium, co oznacza, że ma bardzo szeroki zakres zastosowań materiałowych.

pins

#klingspor #cs911x #cs913x #pasyścierne #szlifowanie #szlifierkataśmowa #cevolution #testnarzędzi #stalnierdzewna #aluminium#obróbkametalu

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments