PASTY POLERSKIE MARKI JUFISTO

Marka JUFISTO do szerokiego asortymentu oferowanych narzędzi wprowadziła kilka rodzajów past polerskich. Są one przeznaczone do polerowania stali węglowej i nierdzewnej, miedzi i innych metali kolorowych oraz metali szlachetnych (złota i srebra).

Materiały polerskie ze względu na intensywność ścierania powierzchni dzieli się na twarde i miękkie. Do pierwszej grupy zalicza się m.in. takie minerały jak tlenek berylu, trójtlenek chromu, granat, korund, węglik krzemu – służą one do produkcji past szlifierskich. Do drugiej grupy – kaolin, kredę, baryt, talk i inne, które stosuje się do produkcji past polerskich. Pasty polerskie są specjalnie barwione, dzięki czemu można je łatwo rozróżnić. Pasta biała (JUFISTO

JU-RFP-6005) jest zasadniczo przeznaczona do polerowania metali kolorowych i stopów aluminium. Pasta czerwona – najczęściej do polerowania metali szlachetnych (dostępna w zestawie JU-RFP-6007 razem z zielną). Pasta niebieska (JUFISTO JU-RFP-6003) – do końcowego polerowania metali kolorowych. Natomiast zielona (JUFISTO JU-RFP-6002) – do polerowania metali kolorowych i stali nierdzewnej. Pasty polerskie JUFISTO w swoim składzie zawierają także składniki nabłyszczające poprawiające wygląd obrabianych powierzchni.

Prezentowane pasty polerskie JUFISTO dystrybuowane są pojedynczo lub w 2-sztukowym zestawie JU-RFP-6007 (zawiera pastę zieloną i czerwoną). Służą one w pierwszym rzędzie do mechanicznego przygotowania powierzchni w procesie powierzchniowego wykończenia przedmiotów metalowych lub do ich wzajemnego pasowania. Efekt ten osiąga się przez wygładzenie powierzchni, usunięcie nalotów, nadanie obrabianej powierzchni połysku (czasami wymagane jest jednolite zmatowienie), wybłyszczenie powłok galwanizerskich lub dopasowanie współpracujących elementów. Na przykład pasta polerska JUFISTO przeznaczona do polerowania metali kolorowych i aluminium składa się m.in. z mieszanki tlenków żelaza oraz elektrokorundu w stałym roztworze woskowo-tłuszczowym. Pasta ta przeznaczona jest do polerowania końcowego, a stosuje się ją poprzez naniesienie niewielkiej ilości na tarczę polerską wykonaną z filcu, sukna lub płótna. Czynność polerowania mechanicznego polega na wprowadzeniu tarczy polerskiej w ruch z prędkością od 1000 do 2000 obr./min przy niewielkim docisku do obrabianego przedmiotu. Zbyt silny docisk może spowodować lokalne przegrzanie i zmianę barwy i właściwości powierzchni polerowanej. Dla użytkowników past polerskich firma JUFISTO oferuje także tarcze bawełniane na trzpieniu, np. o wymiarach O110×20 oraz trzpienie filcowe walcowe, np. o wymiarach O25×30. Naszym zdaniem narzędzia te umożliwiają wykonanie szerokiego zakresu prac polerskich z użyciem wiertarek, wiertarko-wkrętarek i szlifierek prostych.

Jan Krzos

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments