PALNIK GAZOWY YATO YT-36710 Z ZAPŁONEM PIEZOELEKTRYCZNYM

Do rodziny YATO dołączyło niedawno kolejne ciekawe i zarazem praktyczne narzędzie. Jest nim palnik gazowy o szerokim zastosowaniu z zapłonem piezoelektrycznym. Przyjrzeliśmy mu się bliżej w redakcyjnym warsztacie.

 

Palnik gazowy YATO YT-36710 pozwala podgrzać powierzchnię obrabianego elementu do temperatury 1000°C. Jest to wystarczająca wartość, aby lutować na miękko bądź twardo rury miedziane w instalacjach CO oraz wodnych. Palnik po jego zasileniu gazem propan-butan z butli zewnętrznej wyposażonej w złącze EN417 oferuje moc maksymalną 1 kW. Doskonale nadaje się więc do cynowania, wyżarzania, opalania starych powłok malarskich, odmrażania, luzowania zapieczonych śrub czy nawet do szybkiego rozpalania ognia w kominkach oraz grillach.

 

Sam proces

uzbrojenia palnika w butlę z gazem przebiega intuicyjnie. Wystarczy jednie odpowiednio ustawić element łączący, tak aby dopasować go do łącza w butli wyposażonego w zapadkę pozycjonującą. Następnie lekko dociskamy butlę do palnika i obracamy ją zgodnie z ruchem wskazówek zegara. W tym momencie butla zostaje właściwie zamontowana. Korzystając z pokrętła regulacyjnego, otwieramy obieg gazu, a następnie naciskamy przycisk zapłonu. Działa on tak samo jak ten w popularnych zapalniczkach piezoelektrycznych. Mechaniczne naciśnięcie powoduje wywołanie i przeskoczenie iskry, która doprowadza do zapłonu gazu. Po zapaleniu możemy precyzyjnie wyregulować jego ilość, aby uzyskać pożądaną temperaturę roboczą oraz wielkość płomienia.

Dużym atutem palnika gazowego YT-36710 jest to, że można go dowolnie obracać po założeniu na butlę. Pozwala to łatwo dostosować ustawienie dyszy do aktualnych potrzeb.

 

Palnik wykonany jest z wysokiej jakości materiałów. Pokrętło regulacyjne działa lekko i precyzyjnie. Dzięki temu można dokładnie ustawić wielkość płomienia oraz jego moc. Równie dobrze wypada zastosowany układ zapłonowy. Używając motoryzacyjnego powiedzenia, można stwierdzić, że pali od jednego strzału. Tak dzieje się w rzeczywistości zarówno przy pierwszym, jak i kolejnych odpaleniach. Na zakończenie trzeba wspomnieć o sprawności grzewczej w kontekście zapotrzebowania na paliwo. Palnik YATO spala w ciągu godziny jedynie 73 g gazu. Pozwala to pracować na jednej standardowej butli blisko 5 godz.

 

Obsługa palnika jest wprawdzie bardzo prosta i nie wymaga wielogodzinnych szkoleń, jednak należy pamiętać, że jest to narzędzie zasilane gazem palnym (propan-butan), co bezwzględnie wymaga zachowania środków ostrożności i przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Ponieważ gaz w butli występuje w stanie płynnym, w czasie pracy palnika następuje jego odparowanie. Aby powstała odpowiednia mieszanka palna, powietrze z atmosfery zasysane jest otworami, które znajdują się w palniku. Należy więc dbać zarówno o dobry stan techniczny butli, jak i palnika, a także o szczelność ich połączenia.

 

Naszym zdaniem palnik gazowy YATO YT-36710 z zapłonem piezoelektrycznym jest urządzeniem praktycznym, ułatwiającym wykonanie wielu prac bez konieczności korzystania z rozwiązań stacjonarnych. Przekonaliśmy się o tym, lutując nim sprawnie rurki i złączki miedziane. Wykorzystanie niedrogich nabojów gazowych czyni z testowanego palnika narzędzie, które powinno znaleźć się w wyposażeniu każdego fachowca.

GEB, pins

 

Dane techniczne palnika gazowego YATO YT-36710

Maks. moc 1 kW
Maks. temperatura robocza 1000°C
Zużycie gazu 73 g/h
Zapłon Piezo
Gaz zasilający propan-butan
Złącze butli EN417

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar