Otworzono Centrum Nanotechnologii Politechniki Gdańskiej

Dzisaj na na Wydziale Mechanicznym Politechniki Gdańskiej zostało otwierte Centrum Nanotechnologii oraz wyposażone w nowoczesne multimedia audytorium dla 236 osób, które wyremontowano w ramach projektu „Nowoczesne audytoria Politechniki Gdańskiej”.

 

 

 

 

Centrum Nanotechnologii (CNPG) to największa inwestycja ostatnich lat na Politechnice Gdańskiej. Łączny jej koszt wyniósł bowiem 73 664 000 zł. W całości (wkrótce rozpocznie się budowa drugiego budynku) zostanie sfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko (85%) oraz z budżetu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (15%).

 – W Centrum

Nanotechnologii studenci będą uczyć się dyscyplin związanych z nanotechnologią, inżynierią materiałową i innymi kierunkami. Przede wszystkim umiejętności tworzenia nowych materiałów, o innowacyjnych użytecznych właściwościach – mówi prof. dr hab. inż. Wojciech Sadowski, inicjator budowy obiektu. – Nowoczesna aparatura do celów kształcenia, interdyscyplinarny charakter kształcenia z silnym akcentem na dyscypliny bazowe takie jak fizyka, chemia, inżynieria materiałowa i in. zapewni kształcenie nanoinżynierów o najwyższych kwalifikacjach.

Budowa 4-kondygnacyjnego budynku dydaktycznego rozpoczęła się w lutym 2010 r. W Centrum znajduje się 25 specjalistycznych laboratoriów dydaktyczno-badawczych, m.in.: syntezy wysokotemperaturowej, syntezy nanomateriałów organicznych, cienkich warstw, laserowej preparatyki powierzchni biomateriałów, badania powierzchni materiałów, a także laboratorium optoelektroniczne wysokiej czystości, preparatyki materiałów polimerowych, analizy termicznej, mikroskopii elektronowej i optycznej czy też specjalistyczne laboratorium AFM/STM. Wszystkie pomieszczenia laboratoryjne zostały wyposażone w nowoczesną aparaturę dydaktyczno-badawczą m.in.: wielofunkcyjny mikroskop AFM/STM pracujący w niskich temperaturach, skaningowe mikroskopy elektronowe,  mikroskopy optyczne, mikroskop konfokalny, urządzenia do  nanoszenia cienkich warstw nieorganicznych. Do dyspozycji studentów i doktorantów będzie także stanowisko do otrzymywania proszków o nanometrycznej granulacji, nanoidentometry, mikrotwardościomierz, rentgenowski spektrometr fotoelektronów (XPS), spektrometr IR, analizatory termiczne DTA-DSC wraz ze spektrometrem masowym, zestaw aparaturowy do badań własności elektro-magnetycznych w zakresie 5-400K. Najdroższy przyrząd, którego zakup jest planowany w ramach projektu, szacowany jest na ponad 4,8 mln zł. Jest to wysoko specjalistyczne zintegrowane stanowisko badawczo-dydaktyczne AFM/STM/XPS, czyli aparatura ultrawysokopróżniowa (UHV) przeznaczona do nanoszenia cienkich warstw i układów wielowarstwowych metodą PVD, modyfikacji i kompleksowej analizy powierzchni metodami z rodziny spektroskopii fotoelektronów PS oraz mikroskopii skaningowej SPM. Spodziewamy się, że już za 6 miesięcy urządzenie to znajdzie się na stanie naszego Centrum. W Centrum Nanotechnologii znajdują się także pomieszczenia seminaryjne, pracownia modelowania nanoukładów, pracownia zarządzania informacją naukową, audytorium wykładowe, które pomieści 142 osoby, a nawet Regionalna Biblioteka Nanotechnologii. Na podziemnym parkingu wybudowanym tuż obok obiektu przewidziano 84 miejsca.

– CNPG będzie także miejscem badań nad nowoczesnymi, zaawansowanymi materiałami, wyznacznikiem rozwoju nowych technologii, miejscem innowacyjnych inspiracji dla gospodarki, wizytówką naukowo-dydaktyczną Politechniki Gdańskiej – podkreśla prof. Sadowski. – Taki cel strategiczny stawia sobie Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej, który był inicjatorem projektu. Od początku lutego 2013 r. Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej zarządza Centrum Nanotechnologii, a ścisłą współpracę z CNPG podjęły także Wydziały: Mechaniczny i Chemiczny.

W marcu 2013 rozpoczną się prace przy budynku B Centrum, który zlokalizowany będzie na ul. Siedlickiej.  Skupiać się tam będzie 11 laboratoriów o powierzchni 540 m kw., audytorium dla 120 osób oraz pomieszczenia dydaktyczne, seminaryjne i pokoje do preparatyki. Oba gmachy Centrum Nanotechnologii to tzw. inteligentnebudynki.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments