Otwornice węglikowe Dedra 08X

Dedra poszerzyła ofertę akcesoriów do elektronarzędzi o uniwersalne węglikowe otwornice. Dostępne są one w szerokim zakresie średnic od 19 do 152 mm.

W otwornicach Dedra 08X zastosowano zęby z węglików spiekanych o dodatnim kącie natarcia i ogranicznik ich zagłębienia, który umożliwia efektywne wiercenie w elementach o niewielkiej grubości. Wykorzystany na zęby węglik wolframu YG6X ma 6-procentowy dodatek kobaltu, który zwiększa ich wytrzymałość na ścieranie i umożliwia wykonywanie otworów w szerokiej gamie materiałów. Omawiane narzędzia przeznaczone są do bezudarowego wiercenia w litym drewnie miękkim i twardym, w płytach wiórowych (np. OSB) i pilśniowych, sklejkach, laminatach, tworzywach sztucznych, szkle akrylowym, glazurze, gazobetonie,

eternicie, cegle, cegle dziurawce, dachówkach, płytach gipsowo-kartonowych itd. W zależności od użytego uchwytu można pracować nimi za pomocą wiertarki lub wiertarko wkrętarki oraz młotowiertarki SDS-plus posiadającej tryb wiercenia bezudarowego.


Prezentowane otwornice Dedra 08X mają solidnie wykonany korpus z wysokogatunkowej stali narzędziowej #45 HCS o grubość ścianki 1,5 mm. Wycięto w nich duże, specjalnie profilowane otwory umożliwiające efektywne odprowadzanie urobku powstającego podczas wiercenia, co przeciwdziała również ich nadmiernemu nagrzewaniu się na skutek kumulacji ciepła. Do mocowania otwornic służą gwintowane otwory wykonane w denku ich korpusów. Mają one średnicę 1/2” (otwornice o średnicach – 19-30 mm) lub 5/8” (32-152 mm). Aby nie dopuścić do zakleszczenia uchwytu mocującego otwornice o średnicach 32-152 mm w elektronarzędziach, w ich denku wykonano dwa otwory na kołki napędowe. Są one rozmieszczone symetrycznie wokół głównego otworu mocującego (5/8”) i jego osi. Dzięki temu nie trzeba dokręcać uchwytu do denka otwornicy, gdyż napęd wiertarki, wiertarko wkrętarki czy młotowiertarki przenoszą wspomniane dwa kołki.

Jak już anonsowaliśmy, otwornice Dedra 08X mają średnicę 19-152 mm i można nimi wiercić na głębokość 60 mm. Do ich mocowania Dedra oferuje 3 uchwyty: 08X001, 08X002 i 08X003. Pierwszy z nich wyposażono w gwintowany trzpień o średnicy 1/2”, na który nakręca się otwornice 19-30 mm, zaś drugi i trzeci – w trzpienie 5/8” oraz dodatkowo w dwa kołki napędowe. 08X002 i 08X003 służą więc do mocowania otwornic o średnicach 32-152 mm. Uchwyty 08X001 i 08X002 posiadają sześciokątne trzpienie (HEX) o przekroju 10 mm i przeznaczone są do mocowania otwornic w wiertarkach i wiertarko-wkrętarkach. Natomiast 08X003 wyposażono w uchwyt SDS-plus, który umożliwia ich montaż w młotowiertarkach.
W omawianych uchwytach montuje się też wiertła prowadzące (tzw. pilotowe). Jak wiadomo, są one konieczne do wiercenia otwornicami, gdyż m.in. wyznaczają oś otworu. Średnica wierteł pilotowych wynosi 1/4” (6,35 mm), zaś długość 100 mm. Dedra proponuje dwa rodzaje tych narzędzi: wiertła spiralne i widiowe. Pierwsze służy do prowadzenia otwornicy w materiałach skrawalnych, zaś drugie – w budowlanych. Dedra, oprócz uchwytów i wierteł pilotowych, do swoich otwornic oferuje też przedłużki z uchwytami HEX 10 mm (08X006) i SDS-plus (08X007). Mają one długość 300 mm i umożliwiają wiercenie w miejscach trudno dostępnych.

Reasumując, otwornice węglikowe Dedra 08X to narzędzia wysoce trwałe i efektywne w pracy. Ich główną zaletą jest wysoki stopień uniwersalności pod względem gamy obrabianych rodzajów materiałów. Z ich zalet skorzystają więc zarówno fachowcy trudniący się pracami remontowymi i wykończeniowymi, jak też instalatorzy różnych specjalności.

pins

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments