OSTRZAŁKI PROLINE – DO WARSZTATU, KUCHNI I NA PREZENT

W październiku marka Proline wzbogaciła ofertę o trzy modele praktycznych ostrzałek. Rynkowy debiut nie mógł nastąpić w lepszym okresie. Ostatnie miesiące roku to przecież czas poszukiwania atrakcyjnych i pożytecznych prezentów. Ostrzałki zdecydowanie mogą nimi być.

 

Naostrzenie tradycyjnych noży, siekier, szpadli nie jest wcale tak proste, jak mogłoby się wydawać. Praca tępymi narzędziami to mało efektywne i jednocześnie w wielu przypadkach niebezpieczne zajęcie. Dzięki nowym propozycjom Proline każdy może mieć pod ręką praktyczną ostrzałkę i sięgać po nią, aby reanimować ostrze noża, blachownicę szpadla czy też krawędź tnącą siekiery.

 

Z myślą o różnych potrzebach użytkowników Proline przygotował aż trzy propozycje. Ostrzałki o kodach

30010, 30011 i 30012. Wszystkimi skutecznie uporamy się z bieżącą konserwacją ostrzy noży, tasaków, siekier czy też szpadli. Wybierając poszczególne modele możemy też liczyć na różne udogodnienia dla danej ostrzałki charakterystyczne.

 

30010 – kompaktowe wymiary

Ostrzałka Proline 30010 jest intuicyjna i bezpieczna w użytkowaniu. To zasługa ergonomicznej zamkniętej rękojeści. Dłoń trzymająca nóż lub inne narzędzie, które chcemy naostrzyć, jest dobrze chroniona, a ryzyko skaleczenia znikome. Rękojeść została uformowana z w wysokiej jakości tworzywa sztucznego. W miejscu styku z dłonią producent zastosował specjalną gumowaną powłokę, która znacznie podnosi komfort pracy, a także pozwala bezpiecznie aplikować większą siłę. Ostrzałka bardzo dobrze leży w dłoni i dzięki temu znakomicie radzi sobie z przywróceniem ostrości nawet najbardziej zapuszczonym narzędziom tnącym.

Elementem ostrzącym w tym modelu są ostrza w kształcie klina. Wykonano je z węglika spiekanego, dlatego też odznaczają się najlepszymi spośród wszystkich stali narzędziowych właściwościami skrawającymi, przewyższającymi znacznie te charakteryzujące twarde stale stosowane w starszych modelach ostrzałek.
Węgliki spiekane agresywnie zbierają metal i zachowują twardość i odporność na ścieranie w wysokiej temperaturze, która może powstawać w czasie intensywnego użytkowania. Poza tym pozwalają uzyskać wysoką gładkość obrabianej powierzchni. Ta ostatnia cecha jest bardzo istotna z punktu widzenia ostrzenia polerowanych noży, ponieważ naostrzona powierzchnia będzie charakteryzować się bardzo niskim stopniem chropowatości – będzie niemalże idealnie gładka.

Ostrzałka Proline 30010 to najwygodniejsza propozycja do ostrzenia siekier, szpadli, dużych noży, tasaków. Zastosowane w niej rozwiązania i sama budowa sprawiają, że aby naostrzyć ciężką siekierę czy też szpadel nie trzeba takim narzędziem manipulować po ostrzących prętach. Pracę można wykonywać, przesuwając lekką ostrzałkę po krawędzi, która ma być naostrzona. Czyli ciężka siekiera czy też szpadel ułożony jest na stabilnej powierzchni, a ostrzenie wykonujemy lekką ostrzałką. Jest to sposób znacznie wygodniejszy i wymagający użycia znacznie mniejszej siły.

30011 – trzy w jednym

Drugą ostrzałką w ofercie Proline jest model oznaczony jako 30011. Sprawdzi się głównie przy ostrzeniu noży ceramicznych i tradycyjnych. Co nie oznacza, że nie naostrzymy nim siekier i tasaków. W tym przypadku użytkownik ma do wyboru trzy rodzaje elementów ostrzących. W pierwszym rowku umieszczono pręty wykończone nasypem diamentowym. Są one bardzo twarde i idealnie nadają się do ostrzenia noży ze szczególnie twardymi ostrzami ceramicznymi, tytanowymi, ze stali węglowej czy innych ze stali utwardzanych. Nasyp diamentowy, najtwardszy materiał ścierny, bez problemu poradzi sobie z ostrzeniem twardych materiałów. Zrobi to lepiej niż tradycyjne stalowe ostrzałki.

 

Ostrzenie krawędzi w rowku z nasypem diamentowym jest szybkie, efektywne i równomierne. Zachowuje geometrię krawędzi tnącej, czyli nie deformuje ostrza. Tego typu elementy ostrzące charakteryzują się dużą wytrzymałością. Oznacza to, że nawet przy intensywnym użytkowaniu posłużą wiele lat.

Drugim rodzajem elementów ostrzących zastosowanych w ostrzałce Proline 30011 są ostrza z węglika spiekanego. Ten rodzaj materiału omówiliśmy powyżej. Natomiast w trzecim rowku zastosowano materiał ceramiczny,

czyli taki, którym z powodzeniem wykonamy tzw. ostrzenie wykończające.

 

Ostrzałka Proline 30011 jest tak pomyślana, aby można było jednym narzędziem przeprowadzić kompleksowy proces ostrzenia. W przypadku mocno wypracowanych ostrzy rozpoczynamy od wykorzystania prętów z nasypem diamentowym lub z węglika spiekanego, aby zakończyć proces wygładzeniem przy wykorzystaniu materiału ceramicznego.

 

30012 – do precyzyjnego ostrzenia

Ostatnią z grupy nowych ostrzałek Proline jest model 30012. Od opisanych powyżej odróżnia ją już sam kształt oraz zasada pracy. W opakowaniu znajdziemy bowiem niepozornie wyglądający produkt składający się z rynienki z tworzywa sztucznego oraz włożonej do niej podłużnej kostki z kolorowymi oczkami pokrytymi nasypem diamentowym o różnej wielkości. I tak kolor żółty oznacza gradację 200, czerwony 300, zielony 400, a niebieski 600. Podobnie jak w przypadku papierów ściernych im większa wartość, tym drobniejsze jest ziarno. Zatem ostrzenie mocno wyeksploatowanego ostrza należy zacząć od ścianki koloru żółtego, a ostrzenie wykończające wykonać na ściance niebieskiej. Sam proces przywracania ostrzu jego ostrości jest intuicyjny. Kostkę układamy w podstawce na płasko bądź pod kątem. Przykładamy do niej ostrze i odnajdujemy kąt ostrza poprzez jego pochylenie. Następnie przeciągamy ostrzem po powierzchni. Podczas ostrzenia wykonujemy równomierne ruchy ręką, lekko przyciskając narzędzie do ostrzałki. Liczba pociągnięć o ostrzałkę musi być taka sama po jednej, jak i drugiej stronie noża. Zaczynamy od krawędzi tnącej przy uchwycie noża, kończąc na jego czubku.

Dostarczona w zestawie rynienka służy nie tylko do przechowywania kostki. Można do niej nalać także wody, aby namoczyć wybraną ściankę z pożądaną gradacją. Ostrzenie na mokro przedłuża żywotność ostrzałki oraz zapobiega osadzaniu się opiłków metalu w oczkach z nasypem diamentowym. Może z powodzeniem służyć do ostrzenia lub szlifowania większych elementów „z ręki”, takich jak płytki ceramiczne, gresy, większe elementy metalowe itp.

Pod choinkę i na prezent

W asortymencie Proline znajdziemy co prawda wiele produktów, które mogą stać się praktycznym prezentem świątecznym. Jeśli zaś jako kryterium postawimy sobie obdarowanie pani domu, to wprowadzone w październiku do oferty ostrzałki będą na pewno strzałem w dziesiątkę.

Jar(Profix)
ZOBACZ TAKŻE
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
tomek
tomek
5 lat temu

witam z mojego doswiadczenia wynika ze jezeli chce naostrzyc siekiere lub szpadel to njpierw trzeba je wyklepac mlotkiem odradza tez ostrzenie siekier bo to nie ma sensu tam tni geometria ostrza, masa i sila uderzenia jezeli juz ostrzyc to tylko loekko pilnikiem szpadel tez tzeba wyklepac, skutkiem klepania czli kucia na zimno jest zageszczenie sruktury metalu co przy tych narzedziach jest wystarczajace co do ostrzenia nozy i innych tego typu narzedzi to juz od 15 lat nie urzywam takich ostrzalek ze wzgledu na ich mala skutecznosc najlepszym rozwiazaniem sa ostrzalki ceramiczne z odpowiedniego materialu i o odpowiedniej granulacji a jak… Czytaj więcej »