Oscylacyjne elektronarzędzia wielofunkcyjne FEIN MULTIMASTER i ich zastosowania (część XII). Specjalistyczne akcesoria do prac przy pojazdach

W 12. artykule cyklu o zastosowaniach elektronarzędzi wielofunkcyjnych FEIN MULTIMASTER omawiamy specjalistyczny osprzęt przeznaczony do prac przy pojazdach, m.in. do wymiany szyb.

Noże do wycinania szyb

Jednym z głównych pól zastosowań oscylacyjnych elektronarzędzi wielofunkcyjnych FEIN MULTIMASTER są prace naprawcze przy różnego rodzaju pojazdach, samochodach osobowych, ciężarowych i autobusach, wagonach osobowych, tramwajach itp. Wykorzystuje się w nich specjalistyczny osprzęt z mocowaniem 6-kątnym: noże do wycinania szyb, noże do obróbki tworzyw sztucznych, noże do usuwania części karoserii oraz skrobaki do usuwania resztek spoin klejowych. Pod względem zastosowań został on podzielony na narzędzia dla branży automotive (głównie warsztaty samochodowe)

i cargo (transportowej).

Noże do wycinania szyb to duża grupa narzędzi licząca 21 podstawowych modeli, przeznaczonych do wycinania szyb w starszych modelach samochodów osobowych, busach, autobusach, tramwajach, wagonach kolejowych oraz metra itp. Wykonano je ze sprężystej stali narzędziowej. Akcesoria te różnią się kształtem ostrzy oraz swoimi wymiarami. Pod względem kształtów można wyróżnić noże mające ostrza proste, jak również proste „Z” i profilowane „Z” oraz o geometrii „U”, „L” i hakowej. Należy tu nadmienić, że niektóre wersje noży prostych, prostych „Z” i profilowanych „Z” wyposażono w regulowane lub stałe ograniczniki głębokości cięcia. Z kolei noże „U” i „L” mają obustronne ostrza albo ząbkowane, albo gładkie (nożowe). W pozostałych rodzajach noży, tj. prostych, prostych „Z”, profilowanych „Z” i hakowych FEIN zastosował wyłącznie obustronne ostrza gładkie. Co ważne, można je ostrzyć za pomocą osełki znajdującej się na wyposażeniu omawianych akcesoriów.


Reasumując, użytkownik elektronarzędzi wielofunkcyjnych FEIN MULTIMASTER ma do dyspozycji 21 modeli i kilkadziesiąt wersji wymiarowych noży do wycinania szyb. Dzięki temu może je optymalnie dobrać do specyfiki wykonywanych prac, które warunkowane są konstrukcją pojazdów i technologią mocowania szyb. Zamówienie wybranego noża w firmie FEIN ułatwia wykonany na jego powierzchni 3-cyfrowy symbol, który stanowi 6., 7. i 8. cyfrę oznaczenia katalogowego.

Noże do obróbki tworzyw sztucznych i usuwania części karoserii

To osobna grupa narzędzi złożona z dwóch modeli. Pod względem materiałowym (sprężynowa stal narzędziowa) i konstrukcyjnym nie różnią się one od noży do wycinania szyb. Pierwszy z nich to nóż prosty przeznaczony do wykonywania okrągłych wyżłobień w tworzywach sztucznych. Wyposażono go w ostrze ząbkowane dwustronnie. Drugi z modeli to też nóż prosty wygięty w kształcie litery „Z”. Jego ostrze jest również obustronnie ząbkowane. Narzędzie przeznaczone jest do usuwania części karoserii.

Skrobaki do usuwania resztek spoin klejowych

To narzędzia uzupełniające w pracy noże do wycinania szyb. Wykonane są też ze sprężystej stali narzędziowej. Ich ostrze jest specjalnie profilowane i może być łopatkowe lub poprzeczne. FEIN oferuje 3 modele takich skrobaków:
• z ostrzem łopatkowym z powłoką chroniącą przed zarysowaniem (3 wersje wymiarowe),
• z ostrzem poprzecznym i powłoką chroniącą przed zarysowaniem na ograniczniku czołowym (2 wersje wymiarowe),
• z ostrzem poprzecznym wąskim (1 wersja wymiarowa).

Należy tu nadmienić, że zadaniem powłoki chroniącej przed zarysowaniem jest zabezpieczenie lakieru samochodowego przed uszkodzeniem, które skutkuje rdzewieniem karoserii aut.

Akcesoria ułatwiające pracę

Z punktu widzenia użytkownika omawianych w artykule akcesoriów FEIN istotne znaczenie praktyczne posiada linka z mocowaniem i rękojeścią. Służy ona do pracy dwuręcznej i aplikowania mocnego posuwu. Montuje się ją w elektronarzędziu wielofunkcyjnym FEIN MULTIMASTER. Kolejny istotnym akcesorium FEIN ułatwiającym pracę są rękawice tłumiące wibracje, spełniające normę EN 388/420. Dostępne są rozmiarach L, XL i XXL. Dzięki nim praca jest nie tylko wygodna, ale także bezpieczna dla zdrowia.
W

kolejnym, ostatnim odcinku naszego cyklu zastanowimy się na rozwojem gamy akcesoriów do wielofunkcyjnych elektronarzędzi oscylacyjnych FEIN MULTIMASTER i poszerzeniem ich zastosowań.

pins

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments