OSCYLACYJNE ELEKTRONARZĘDZIA WIELOFUNKCYJNE FEIN MULTIMASTER I ICH ZASTOSOWANIA (CZĘŚĆ VIII). AKCESORIA DO SZLIFOWANIA (CZĘŚĆ A)

W ósmym artykule naszego cyklu o zastosowaniach elektronarzędzi wielofunkcyjnych FEIN MULTIMASTER rozpoczniemy omawianie podstawowych akcesoriów do szlifowania: płytek, talerzy i trzpieni szlifierskich.

Zanim bliżej przyjrzymy się płytkom, talerzom i trzpieniom szlifierskim FEIN, kilka słów na temat szlifowania z użyciem elektronarzędzi wielofunkcyjnych FEIN MULTIMASTER i różnicach pomiędzy nimi a popularnymi oscylacyjnymi szlifierkami typu delta lub mimośrodowymi. Jak już nieraz informowaliśmy, elektronarzędzia FEIN MULTIMASTER generują oscylacje osiowe o niewielkim zakresie kątowym ±1,6° (MULTIMASTER MM/AMM 300 PLUS), ±1,7° (MULTIMASTER MM/AMM 500 PLUS) lub ±2,0° (MULTIMASTER

MM/AMM 700 PLUS). Różnią się one rodzajem ruchu od oscylacji generowanych za pośrednictwem mechanizmu mimośrodowego, który stosowany jest w szlifierkach oscylacyjnych i mimośrodowych. W przypadku FEIN MULTIMASTER ruch ten odbywa się po ograniczonym kątowo wycinku okręgu, zaś w wypadku wspomnianych szlifierek – po elipsie o małej ekscentryczności z zakresu 2,5-5 mm. Oba rodzaje ruchów można z powodzeniem zastosować do napędu narzędzi szlifierskich – popularnych papierów i płócien ściernych o odpowiedniej formie. W przypadku FEIN MULTIMASTER papiery lub płótna ścierne mają następujące kształty: trójkątny z zaokrąglonymi bokami o tej samej długości, trójkątny z wydłużonymi dwoma bokami (palce ścierne), okrągły (krążki ścierne) lub prostokątny (niewielkie arkusze ścierne). Natomiast w wypadku szlifierek oscylacyjnych – prostokątny (arkusze ścierne), szlifierek delta – trójkątny z zaokrąglonymi bokami o tej samej długości, zaś szlifierek mimośrodowych – okrągły (krążki ścierne).

Płytka szlifierska standardowa

Jak wiadomo, w szlifierkach do mocowania narzędzi ściernych służą stopy lub talerze szlifierskie. W elektronarzędziach FEIN MULTIMASTER jest podobnie – z tą jednak różnicą w stosunku do większości takich szlifierek, że do montażu wymienionych akcesoriów szlifierskich stosuje się trzy różnego kształtu szybko wymienne stopy, a nie jedną. Wyposażone są one w mocowania STARLOCK® lub STARLOCKPLUS®. Natomiast same narzędzia ścierne, np. arkusze lub krążki, na stopach tych montuje się za pomocą popularnych rzepów. Użytkownicy elektronarzędzi FEIN MULTIMASTER mają do wyboru: (1) stopy trójkątne (nazwa katalogowa – płytki szlifierskie), (2) trójkątną stopę palcową (trzpień szlifierski) oraz (3) talerz szlifierski.

Płytka szlifierska standardowa z otworami do odsysania


Płytki szlifierskie posiadają 3 zaokrąglone boki o długościach 80 lub 130 mm. W mniejszych płytkach zastosowano mocowanie STARLOCK®, zaś w większych – STARLOCKPLUS®. Stopy tego rodzaju dostępne są w różnych wariantach: standardowym (80 mm), standardowym z otworami do odsysania pyłu (80 i 130 mm), płaskim (80 mm) i supermiękkim (80 mm). Korpusy tych akcesoriów wykonano z tworzywa sztucznego, aby chronić obrabiane elementy przed uszkodzeniem, zarysowaniem i pozostawianiem na nich śladów. Omawiane stopy trójkątne przeznaczone są do szlifowania niewielkich powierzchni, fazowania czy nawet zaokrąglania krawędzi. Doskonale nadają się do obróbki w miejscach trudno dostępnych. Natomiast do szlifowania bardzo wąskich i płytkich otworów przeznaczone są specjalnie płytki płaskie. Zaś w obróbce szlifierskiej powierzchni lekko zaokrąglonych, profilowanych czy wrażliwych na uszkodzenia mechaniczne wykorzystuje się płytki supermiękkie.

Płytka szlifierska supermiękka

Drugi typ stóp szlifierskich, czyli trzpień szlifierski, przeznaczony jest do szlifowania w wąskich i głęboko położonych miejscach, zagłębieniach, rowkach, otworach itp. Można go użyć np. podczas produkcji skomplikowanych kształtowo form. Akcesorium to posiada zwężony kształt trójkątny z dwoma lekko zaokrąglonym krawędziami. Jego korpus, podobnie jak w wypadku płytek, wykonano z tworzywa sztucznego. W trzpieniu szlifierskim FEIN zastosował mocowanie STARLOCK®.

Trzecim akcesorium do szlifowania stosowanym w urządzeniach FEIN MULTIMASTER jest talerz o średnicy 115 mm wyposażony w mocowanie STARLOCKPLUS®. Wykonano w nim otwory do usuwania pyłu podczas

szlifowania. Korpus talerza, podobnie jak płytek trójkątnych i trzpienia szlifierskiego, wykonany jest z tworzywa sztucznego.
FEIN zadbał także o bezpyłowe szlifowanie elektronarzędziami MULTIMASTER. Do tego celu należy użyć płytek trójkątnych z otworami albo talerza szlifierskiego oraz pokrywy odciągowej z rurą ssącą i króćcem do węża odkurzacza przemysłowego. Tego typu pokrywy dostępne są w zestawach lub niektórych kompletacjach modeli elektronarzędzi FEIN MULTIMASTER. W przypadku zakupu oddzielnego zestawu należy zwrócić uwagę, czy zawarta w nim pokrywa jest kompatybilna z posiadanym przez nas urządzeniem FEIN MULTIMASTER.

Płytka szlifierska płaska

Szlifowanie elektronarzędziami wielofunkcyjnymi FEIN MULTIMASTER

Urządzenia te skonfigurowane z trójkątnymi płytkami lub trzpieniem szlifierskim stosuje się obecnie zamiennie ze szlifierkami delta, gdyż pod względem wykonawczym w procesie szlifowania różnych materiałów są w zasadzie równorzędnymi narzędziami*. W zależności od wykorzystanych trójkątnych arkuszy ściernych, elektronarzędzi FEIN MULTIMASTER możemy użyć do czyszczenia z zabrudzeń miejsc trudno dostępnych i niewielkich powierzchni, usuwania z nich farb czy lakierów, jak też do szlifowania zgrubnego oraz wykańczającego.
Z kolei elektronarzędzia te w konfiguracji z omówionym talerzem szlifierskim mogą być wykorzystane do szlifowania niewielkich powierzchni płaskich z użyciem krążków ściernych o średnicy 115 mm. W takim wypadku zastępują one szlifierki mimośrodowe i są elektronarzędziami drugiego wyboru dla fachowców, którzy stosunkowo rzadko zajmują się obróbką powierzchniową. Należy tu odnotować, że w takiej konfiguracji urządzenia te doskonale sprawdzą się w fazowaniu lub zaokrąglaniu krawędzi przedmiotów drewnianych, wykonanych z tworzyw sztucznych itp.

Trzpień szlifierski

Co więcej, sprzęt ten można także wykorzystać do obróbki profilowej niewielkich rowków, zagłębień, wypukłych rantów o przekrojach okrągłych, elipsoidalnych, prostokątnych, trójkątnych itp. W takich aplikacjach z powodzeniem zastępuje on żmudne szlifowanie ręczne wykonywane za pomocą arkuszy czy gąbek ściernych i znacznie przyspiesza oraz ułatwia pracę. W przypadku obróbki profilowej należy jednak zastosować nie jeden z trzech omówionych typów stóp, lecz zestaw końcówek szlifierskich do szlifowania kształtowego FEIN. Jego głównym składnikiem jest adapter z mocowaniem STARLOCK® i uchwytem na arkusz ścierny oraz wymienne profilowe stopy robocze (nazwa katalogowa – końcówki), które mają niewielką grubość i są wykonane z korka. W zestawie znajduje się 6 takich końcówek, a każda z nich posiada inny kształt: trapezowy, prosty, trójkątny, palcowy, zaokrąglony wklęsły i wypukły. Oprócz nich są też niewielkie prostokątne, elastyczne arkusze szlifierskie o uniwersalnym zastosowaniu z ziarnem elektrokorundowym o granulacjach: P80, P120 i P180. We wspomnianym adapterze, w zależności od potrzeb, zaciskowo montuje się jedną z końcówek i okrywający ją ściśle arkusz ścierny. Tak przygotowane narzędzie szlifierskie mocuje się z kolei w elektronarzędziu FEIN MULTIMASTER za pomocą uchwytu STARLOCK®, czyniąc go sprzętem przygotowanym do szlifowania profilowego. W następnym odcinku naszego cyklu artykułów zajmiemy się narzędziami ściernymi, które montuje się w elektronarzędziach FEIN MULTIMASTER za pośrednictwem omówionych trzech rodzajów stóp szlifierskich.

Talerz szlifierski
Szlifowanie z użyciem zestawu końcówek szlifierskich do szlifowania kształtowego FEIN
pins

* Oscylacyjne elektronarzędzia wielofunkcyjne, w tym także FEIN MULTIMASTER, w dużym stopniu wyparły z rynku oscylacyjne szlifierki delta, głównie modele z przekładnią kątową i trójkątnymi stopami o długości boku 96 mm lub zbliżonej. Przyczyną tego stanu rzeczy jest bardzo duży stopień uniwersalności elektronarzędzi oscylacyjnych i uzyskiwane nimi bardzo dobre efekty w pracy pod względem wydajności oraz jakości obróbki szlifierskiej niewielkich powierzchni czy miejsc trudno dostępnych. W przeciwieństwie do nich oscylacyjne szlifierki delta to urządzenia specjalizowane, o ograniczonym zakresie zastosowań, przeznaczone wyłącznie do szlifowania wspomnianych niewielkich powierzchni czy miejsc trudno dostępnych. Porównując te narzędzia, należy zauważyć, że szlifierki delta z przekładnią kątową oraz elektronarzędzia FEIN MULTIMASTER mają podobne kształty i gabaryty, jak też są równie wygodne w pracy.

Fot.FEIN
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments