OSCYLACYJNE ELEKTRONARZĘDZIA WIELOFUNKCYJNE FEIN MULTIMASTER I ICH ZASTOSOWANIA (CZĘŚĆ V). TARCZE I BRZESZCZOTY SEGMENTOWE FEIN DO SPOIN I FUG.

W piątym artykule naszego cyklu o zastosowaniach elektronarzędzi wielofunkcyjnych FEIN MULTIMASTER opowiemy o brzeszczotach segmentowych przeznaczonych do usuwania lub wycinania uszkodzonych spoin między okładzinami ceramicznymi (płytki), gresowymi, kamiennymi itp.

W niniejszym artykule zajmiemy się wyłącznie tarczami i brzeszczotami segmentowymi FEIN do obróbki spoin i fug, które mają ostrze typu nasypowego z węglików spiekanych albo diamentów technicznych. Tarcze i brzeszczoty z ostrzem węglikowym przeznaczone są do wycinania miękkich i średnio twardych spoin oraz fug. Możemy nimi także bruzdować w tynku, gazobetonie oraz podobnych

materiałach, jak i oczyszczać oraz wykańczać fugi pomiędzy elementami drewnianymi. Natomiast tarczami i brzeszczotami z nasypem diamentowym możemy dodatkowo jeszcze obrabiać twarde oraz bardzo twarde spoiny epoksydowe oraz cementowe, w tym wykonane z cementu trasowego.

Jak łatwo zauważyć, narzędzia te mają różną geometrię i wielkość. I tak tarcze, jak nazwa wskazuje, są okrągłe, zaś brzeszczoty segmentowe w kształcie powiększonego półkola (pierwszy typ) albo z krótszym ostrzem łukowym na zwężonym ramieniu. Tarcze mają średnice 80 mm oraz szerokość cięcia 1,2 lub 2,2 mm. Zaś w przypadku pierwszego typu brzeszczotów segmentowych średnica wynosi 75 lub 90 mm, a szerokość cięcia – 1,2 mm. Natomiast drugi typ brzeszczotów dostępny jest w dwóch wersjach o szerokości cięcia 1,2 lub 2,2 mm.

Omawiane tarcze i brzeszczoty segmentowe z nasypem węglikowym FEIN wyposażono w korpusy stalowe. Zastosowano w nich uchwyty ze stali nierdzewnej: STARLOCK® i STARLOCKPLUS® (półkoliste brzeszczoty segmentowe) oraz STARLOCKMAX® (brzeszczoty segmentowe z krótkim ostrzem łukowym) i 12-kątny (do starszych wersji FEIN SUPERCUT, tarcze i brzeszczoty segmentowe z krótkim ostrzem łukowym). Ponieważ uchwyt STARLOCKPLUS®, jak już wspominaliśmy, pasuje też do elektronarzędzi wielofunkcyjnych z uchwytem STARLOCKMAX®, omawiane akcesoria z tym mocowaniem można stosować we wszystkich dostępnych na rynku tego typu urządzeniach oraz we wszystkich modelach FEIN z linii MULTIMASTER 300, MULTIMASTER 500 i MULTIMASTER 700.

Omawiane brzeszczoty segmentowe wykorzystuje się w pracach, podczas których oscylacyjnymi elektronarzędziami wielofunkcyjnymi FEIN wykonuje się renowację (usuwanie lub oczyszczanie) spoin lub fug znajdujących się między okładzinami ceramicznymi (płytkami podłogowymi i ściennymi), gresowymi (podłogowymi i ściennymi), kamiennymi, betonowymi, ozdobnym cegłami, w tym także klinkierowymi itp. Brzeszczoty o szerokości cięcia wynoszącej 1,2 mm stosuje się do obróbki wąskich spoin (1,3-1,5 mm) i standardowych (1,5-2,5 mm), jak też się znajdujących się w trudno dostępnych narożnikach czy krawędziach. Natomiast brzeszczoty o szerokości cięcia 2,2 mm doskonale sprawdzają się renowacji poszerzonych (2,5-3,0 mm) lub szerokich (> 3 mm) spoin, np. pomiędzy cegłami ozdobnymi czy płytami kamiennymi. Narzędziami tymi, możemy także wykonywać niewielkie bruzdy czy rowki w tynkach, gazobetonie, miękkich cegłach, silce, marmurze itp.

Ofertę tarcz i brzeszczotów segmentowych FEIN uzupełnia narzędzie do czyszczenia spoin. Jego część roboczą wykonano z włókniny sprasowanej. Umożliwia ono szybkie czyszczenie silnie zabrudzonych fug czy spoin o dowolnej szerokości, stanowiąc ekonomicznie opłacalną alternatywę dla kosztownej, całkowitej ich wymiany. W następnym odcinku naszego cyklu omówimy stosowane w pracach renowacyjnych tarniki FEIN, przeznaczone do szlifowania kleju do płytek, betonu, kamienia i drewna.

Narzędzie do czyszczenia spoin
class="wp-block-image size-large">
pins