OSCYLACYJNE ELEKTRONARZĘDZIA WIELOFUNKCYJNE FEIN MULTIMASTER I ICH ZASTOSOWANIA (CZĘŚĆ I)

Paleta zastosowań oscylacyjnych elektronarzędzi wielofunkcyjnych jest ogromna. W kolejnych artykułach naszego cyklu opowiemy o tych urządzeniach oraz o wykorzystywanych w nich akcesoriach na przykładzie multinarzędzi MULTIMASTER firmy FEIN.

Historia oscylacyjnych elektronarzędzi wielofunkcyjnych FEIN MULTIMASTER

Nie bez powodu wybraliśmy na temat naszego cyklu artykułów oscylacyjne elektronarzędzia wielofunkcyjne MULTMASTER produkcji niemieckiej firmy FEIN. Jako pierwsza na świecie wynalazła ona bowiem stosowaną w nich technikę oscylacji osiowej. Najpierw w 1967 roku zaimplementowała ją w ortopedycznej pile przeznaczonej do rozcinania twardych opatrunków gipsowych, a następnie w 1970

r. w pile do karoserii. 15 lat później, tj. w 1985 r., FEIN opracował oscylacyjną wycinarkę do wklejanych szyb samochodowych, zaś w 1986 r. szlifierkę typu delta, którą uważa się za protoplastę dzisiejszego wielofunkcyjnego elektronarzędzia FEIN MultiMaster. W tymże roku niemiecki producent opatentował też wymyśloną przez siebie technologię oscylacji. W 1995 roku wraz z bogatym wyposażeniem światło dzienne ujrzał FEIN MultiMaster. Jego nazwa oznacza uniwersalny system narzędziowy przeznaczony do prac remontowych. W 1996 roku na rynek została wprowadzona mocniejsza wersja MultiMastera, czyli urządzenie FEIN SuperCut. W styczniu 2016 roku miała miejsce premiera systemu Starlock służącego do beznarzędziowego mocowania akcesoriów w elektronarzędziach oscylacyjnych. Opracowały go wspólnie firmy FEIN i Bosch.
Jak widać, wielofunkcyjne elektronarzędzia oscylacyjne FEIN były wielokrotnie ulepszane. Systematycznie na rynek wprowadzano nowe ich wersje, w tym również modele zasilane akumulatorowo. Z czasem więc rodzina elektronarzędzi oscylacyjnych FEIN rozrosła się do 8 podstawowych modeli pogrupowanych pod względem generowanej mocy w 3 linie. W tym roku został przeprowadzony rebranding, który uporządkował zarówno ich nazewnictwo, jak i określił klarownie klasę jakościową tych urządzeń.

Zasada działania oscylacyjnych elektronarzędzi wielofunkcyjnych FEIN MULTIMASTER

Jak wiadomo, z ruchu oscylacyjnego korzysta wiele różnych urządzeń: szlifierki oscylacyjne, mimośrodowe i delta (trójkątne) oraz elektronarzędzia wielofunkcyjne. Urządzenia te wykorzystują dwa różne typy oscylacji. W wymienionych rodzajach szlifierek zastosowano ruch oscylacyjny generowany przez mimośród, co predestynuje je jedynie do szlifowania. W elektronarzędziach wielofunkcyjnych oscylacja jest osiowa i polega na generowaniu ruchu obrotowego w obie strony o całkowitym kącie obrotu wynoszącym od 3,2° (amplituda: ±1,6°) do 4,0° (±2,0°). Wartość tego parametru jest stała i zależna od modelu urządzenia. Zatem wrzeciono elektronarzędzi wielofunkcyjnych FEIN MULTIMASTER obraca się cyklicznie w prawo, a potem lewo po bardzo niewielkim łuku. Ruchy te mają wysoką częstotliwość (maksymalnie 20.000 min-1). Oscylacja osiowa swoim ruchem przypomina wahadło i okazuje się być bardziej wszechstronną w zastosowaniach praktycznych niż oscylacja mimośrodowa. Umożliwia bowiem zarówno szlifowanie, jak i cięcie. Jednakże rodzaje zastosowań oscylacyjnych elektronarzędzi wielofunkcyjnych określone są zarówno przez zasadę ich działania oraz konstrukcję, jak i montowane akcesoria (narzędzia robocze). Dlatego najpierw opowiemy o samych urządzeniach, a w kolejnych artykułach naszego omówimy osprzęt.

Konstrukcja oscylacyjnych elektronarzędzi wielofunkcyjnych FEIN MULTIMASTER

W ofercie niemieckiej firmy znajduje się ich 8 modeli bazowych, które dostępne są w różnej kompletacji z osprzętem. Są one podzielone na trzy grupy oznaczone jako MULTIMASTER 300, MULTIMASTER 500 i MULTIMASTER 700. W każdej z grup znajdują się zarówno urządzenia o zasilaniu sieciowym, jak i akumulatorowym. W pierwszej i drugiej grupie mamy po dwa modele: MULTIMASTER AMM 300 Plus, MULTIMASTER MM 300 Plus, MULTIMASTER AMM 500 Plus i MULTIMASTER MM 500 Plus; natomiast w trzeciej – cztery: MULTIMASTER AMM 700 1.7 Q, MULTIMASTER AMM 700 Max, MULTIMASTER MM 700 1.7 Q i MULTIMASTER MM 700 Max. Modele z linii MULTIMASTER 300 to wysokiej jakości urządzenia kompaktowe oferowane w przyjaznej cenie i mające amplitudę oscylacji ±1,6°, moc nominalną 250 W (model

sieciowy) i zasilanie klasy 12 V (akumulatorowy). Zaś elektronarzędzia MULTIMASTER 500 to wysokiej jakości elektronarzędzia profesjonalne stosowane w pracach remontowo-budowlanych o mocy nominalnej 350 W (sprzęt przewodowy) lub klasy 18 V (akumulatorowy) i amplitudzie oscylacji ±1,7°. Z kolei MULTIMASTER 700 to wysokiej jakości sprzęt o maksymalnym zaawansowaniu technicznym. Umożliwia uzyskanie najwyższej efektywności pracy i ma moc nominalną 450 W lub klasę 18 V oraz amplitudę oscylacji ±2,0° (modele przeznaczone dla branży remontowo-budowlanej) lub ±1,7° (specjalistyczne wersje dla branży motoryzacyjnej).

Pod względem konstrukcyjnym wielofunkcyjne elektronarzędzia MULTIMASTER to urządzenia o bliźniaczej budowie różniące się mocą i amplitudą oraz zakresem częstotliwości oscylacji, jak też rodzajem zasilania oraz wielkością i typem uchwytu narzędziowego (dokładne dane w tabeli z parametrami technicznymi). W ich przekładni zastosowano krzywkowy mechanizm zamieniający obroty silnika na oscylacje osiowe. Urządzenia te napędzają uniwersalne silniki szczotkowe lub wysokosprawne, bezszczotkowe FEIN PowerDrive (tylko w akumulatorowych modelach MULTIMASTER AMM 700 1.7 Q i MULTIMASTER AMM 700 Max). Wszystkie prezentowane urządzenia mają elektroniczną stabilizację oraz regulację częstotliwości oscylacji i 6-stopniowe pokrętło nastawcze zlokalizowane w tylnej części obudowy. Zastosowano w nich też amortyzowane mocowanie napędu (oprócz przewodowego modelu MULTIMASTER MM 300 Plus). W 7 wersjach silnik jest więc całkowicie oddzielony od ich obudowy i połączony z nią za pomocą elastycznych wibroizolatorów. Dzięki temu firma FEIN zredukowała o 70% wibracje przenoszone na ręce operatora. Dlatego przy niemal wszystkich zastosowaniach omawiane urządzenia osiągają klasę wibracji 0 lub 1. Oznacza to, że bez szkody dla zdrowia możemy nimi pracować 8 godzin dziennie. Wszystkie elektronarzędzia FEIN MULTIMASTER wyposażono w ergonomiczne obudowy wyłożone w miejscach uchwytu miękką antypoślizgową wykładziną.

Aby maksymalnie przyspieszyć i ułatwić wymianę osprzętu w 6 modelach uniwersalnych, przeznaczonych głównie dla fachowców zajmujących remontami, renowacją czy wyposażaniem wnętrz, zastosowano uchwyty StarlockPlus (modele z linii MULTIMASTER 300 i 500) lub StarlockMax (MULTIMASTER 700 o amplitudzie oscylacji ±2,0°). Zaś w specjalistycznych modelach FEIN MULTIMASTER 700 o amplitudzie oscylacji ±1,7° mamy szybkomocujący uchwyt QuickIN.

Bezprzewodowe oscylacyjne elektronarzędziach FEIN MULTIMASTER zasilane są nowoczesnymi akumulatorami litowo-jonowym 12 V/3.0 Ah (MULTIMASTER 300) lub 18 V/3.0 Ah (MULTIMASTER 500 i 700). Do zasilania modelu MULTIMASTER AMM 700 Max i MULTIMASTER AMM 700 1.7 Q FEIN zaleca używanie wysokoprądowych akumulatorów litowo-jonowych HighPower. Wersje te mają też złącze MultiVolt, które umożliwia zasilanie ich bateriami 12 V, co oczywiście wiąże się z obniżeniem mocy. W swoich akumulatorach FEIN zastosował technologię SafetyCell z osobnym przewodem komunikacyjnym. Gwarantuje ona niezawodną ochronę baterii przed przeciążeniem, przegrzaniem i głębokim rozładowaniem. Akumulatory wyposażone są w diodowe wskaźniki poziomu naładowania energią elektryczną, zaś do ich ładowania służy szybka ładowarka.
Wszystkie oscylacyjne elektronarzędzia wielofunkcyjne FEIN MULTIMASTER odznaczają się najwyższą jakością wykonania, żywotnością i wydajnością pracy – tak jak przystało na markę premium. Np. ich przekładnia ma wysoką odporność na obciążenia i maksymalną trwałość dzięki wykonaniu wszystkich jej elementów z metalu. Urządzenia produkowane są w Niemczech w zakładzie Schwäbisch Gmünd-Bargau. FEIN, odpowiadając na potrzeby różnych grup użytkowników, oferuje do nich ponad 180 różnych akcesoriów. W następnym odcinku naszego cyklu, którego tematem są

zastosowania wielofunkcyjnych elektronarzędzi oscylacyjnych FEIN, zaczniemy omawianie poszczególnych grup osprzętowych.

pins
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments