ORION+, czyli nowy, precyzyjny niwelator elektroniczny z oferty TPI

orionPomiary niwelatorem optycznym nigdy nie należały do najprzyjemniejszych zadań na placu budowy. Ciągłe przechodzenie ze stanowiska na stanowisko, szacowanie odczytów z łaty, kontrolowanie dokładności nie tylko spowolniały prace, ale także powodowały występowanie różnego rodzaju błędów, wynikających głównie ze zmęczenia obserwatora. Chcąc zaradzić tym problemom firma TPI wprowadziła do oferty nowy niwelator elektroniczny ORION+. Sprzęt pochodzi z linii narzędzi pomiarowych „2LS” lansowanej od niedawno przez japońskiego producenta Topcon.

Szybkie i precyzyjne pomiary z ORION+

Odczyt z łaty pomiarowej niwelatorem ORION+ wykonywany jest

w sposób automatyczny. Pomiar jest bardzo prost i sprowadza się do wycelowania na łatę, ustawienia ostrości i naciśnięcia przycisku wyzwolenia pomiaru. Instrument wykona automatycznie odczyt z łaty, poda różnicę wysokości oraz odległość niwelatora od łaty. Dokładność pomiaru urządzenia to 2 mm na 30m, sam zaś pomiar jest bardzo szybki i trwa około 2 s. Wyniki pomiarów pokazywane są na dużym, czytelnym, a w przypadku słabego oświetlenia podświetlanym ekranie LCD.

Praktyczna funkcjonalność

ORION+ może wykonywać pomiary pojedyncze lub być przełączony w tryb pomiarów ciągłych, co przyśpiesza proces wytyczenia wysokości punktów. Ponadto instrument ma praktyczną funkcję pomiaru różnic wysokości. Użytkownik nie traci czasu na obliczenia wartości – proces ten jest wykonywany przez elektronikę instrumentu automatycznie. Po dokonaniu pomiaru w punkcie referencyjnym, wartość zapamiętywana jest przez niwelator, a każdy kolejny pomiar przeliczany zostanie automatycznie względem punktu referencyjnego – otrzymuje więc gotową wartość różnicy wysokości. Ciekawostką jest to, że niwelatorem możemy również mierzyć i tyczyć punkty na stropie, gdzie łata może być ustawiona „do góry nogami”.

W komplecie z niwelatorem znajduje się taśma pomiarowa z kodem paskowym. W przypadku pomiarów, gdzie trudno ustawić się z łatą, lub gdy potrzebujemy dokonać szybkich pomiarów w terenie, rozwiązanie to sprawdzi się doskonale.

Pomiary automatyczne i metodą klasyczną – pewność pracy w każdych warunkach

Niwelator charakteryzuje się bardzo małym poborem prądu – dwie popularne baterie typu „paluszek” pozwalają na nieprzerwaną pracę przez 120 godzin (ok. 50.000 pkt.). O aktualnym stanie baterii informuje czterostopniowy wskaźnik. W przypadku braku zasilania pomiary nadal mogą być wykonywane z wykorzystaniem klasycznej łaty teleskopowej. Wysokiej jakości optyka z powiększeniem  20x zapewnia jasny, czytelny obraz, dzięki czemu odczyt z łaty nie stanowi żadnego problemu. Wbudowany kompensator o dużym zakresie pracy – 12’ skutecznie i szybko tłumi drgania i dba o to, aby pomiary były dokładne. System magnetycznego tłumienia drgań sprawdzi się wszędzie tam, gdzie w pobliżu będą pracowały urządzenia wywołujące wibracje. Dzięki spełnieniu normy wodo- i pyłoszczelności IP55 instrument może pracować nawet w trudnych warunkach atmosferycznych.

Made in Japan

Sprzęt pomiarowy wykorzystywany na budowie poddawany jest najwyższym próbom wytrzymałościowym. Pracując zarówno w zapylonych pomieszczeniach, jak i w trudnych warunkach terenowych, w otoczeniu ciężkich maszyn, powinien zapewnić stabilną pracę, tj. poprawne pomiary. Dlatego firma Topcon stawia jakość swoich produktów na pierwszym miejscu. Na potwierdzenie tej tezy niech świadczy fakt, że podobnie jak inne niwelatory elektroniczne marki Topcon, także model ORION+ produkowany jest w Japonii. Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny sprzętu prowadzony jest w Polsce.

Dostępny „od ręki”

Niwelator elektroniczny ORION+ jest już w sprzedaży. Dostępny jest w placówkach dystrybucji TPI – wykaz dystrybutorów oraz regionalnych biur TPI można znaleźć na stronie www.tpi.com.pl. Sprzęt oferowany jest w dwóch wariantach: niwelator z taśmą pomiarową (5m) w cenie: 2090 zł/netto oraz w komplecie ze statywem i łatą kodową (5m) w cenie: 2 590zł/netto.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments