OKLEINIARKA FESTOOL CONTURO K 65

Festool, chcąc umożliwić stolarzom łatwe i jednocześnie perfekcyjne wykonywanie krawędzi meblowych, już kilka lat temu opracował okleiniarkę CONTURO KA 65. Urządzenie to eliminuje wszystkie wady okleiniarek ręcznych i umożliwia uzyskanie przemysłowej jakości wykończenia krawędzi mebli.

Festool zaprojektował okleiniarkę CONTURO KA 65 jako jeden z elementów kompletnego systemu przeznaczonego do perfekcyjnego wykonywania krawędzi mebli. W jego skład, oprócz okleiniarki, wchodzą: system mocowania próżniowego VAC-SYS, pilarki zagłębiarki, frezarki górnowrzecionowe, frezarka do krawędzi Basic MFK 700 oraz stoły warsztatowe MFT/3 Conturo-AP, a także wiele przydatnych

akcesoriów produkowanych przez niemiecką firmę: urządzenie do dokładnego odcinania obrzeży, ich podajnik, nóż wygładzający, patrony z klejem, stopka ślizgowa itd.

Okleiniarka Festool CONTURO KA 65 to więc systemowe urządzenie przeznaczone dla małych i średnich zakładów stolarskich oraz meblarskich. Umożliwia zarówno wykonanie wykończenia krawędzi pojedynczych mebli, jak też wytwarzanych w niewielkich seriach. Co ważne, można nią uzyskać wysoką jakość montażu obrzeży. Dzięki temu meble, zrobione metodą rzemieślniczą z użyciem Festool CONTURO KA 65, pod względem wykonania nie będą się niczym różniły od mebli wyprodukowanych w dużej fabryce z wykorzystaniem najnowocześniejszych cyfrowo sterowanych centrów obróbczych.

Omawiane CONTURO KA 65 wśród dostępnych obecnie okleiniarek ręcznych wyróżnia się zaawansowaniem technicznym, optymalną oraz czystą pracą, jak też prostą obsługą. W jego konstrukcji mamy podzespoły mechaniczne, elementy grzewcze, innowacyjny system dyszowy podawania kleju i elektronikę sterującą zintegrowaną z czujnikami monitorującymi stan urządzenia. Informuje ona też za pomocą czytelnego wyświetlacza o parametrach pracy okleiniarki: o długości obrzeża, na którego montaż pozwala aktualny zapas kleju, temperaturze rzeczywistej i zadanej kleju, ustawieniach regulacji jego temperatury, szybkości posuwu obrzeża czy wielkości dozowania kleju. Na wyświetlaczu pokazywane są także ikony informujące o stanie urządzenia, trybie pracy, jak też wskazujące czynności do wykonania podczas wprowadzania obrzeża i wymiany kleju.

W okleiniarce Festool CONTURO KA 65 możemy też regulować szybkość przesuwu obrzeża (1. bieg – 2 m/min, 2. bieg – 4 m/min), temperaturę kleju (1. stopień – 190°C, 2. stopień – 200°C, ręczny wybór – 100-210°C) i wielkość jego dozowania. Do regulacji i obsługi urządzenia służą odpowiednie pokrętła oraz przyciski, w tym cztery znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie wyświetlacza: menu, strzałki „” i „” i ok. Okleiniarka ma 3 tryby pracy: (1) klejenia, (2) płukania i (3) schładzania.

Urządzeniem zależnie od materiału i grubości obrzeża można w prosty sposób nakładać obrzeża na:
• krawędzie proste, wklęsłe i wypukłe o minimalnym promieniu wewnętrznym wynoszącym 50 mm;
• krawędzie proste, wklęsłe i wypukłe o minimalnym promieniu zewnętrznym 25-30 mm;
• krawędzie ukosowane pod kątami z zakresu 0-47°.

Z użyciem CONTURO KA 65 możemy przyklejać do krawędzi obrzeża o wysokości od 18 do 65 mm i grubości 0,5-3 mm. Jak już wspominaliśmy, Festool zastosował w nim innowacyjny dyszowy system aplikacji kleju, który umożliwia mocowanie obrzeży wykonanych z drewna, plastiku lub melaminy. Nanosi on klej precyzyjnie liniowo i w optymalnej ilości, automatycznie dostosowując szerokość jego podawania do wysokości obrzeża.

Tak zoptymalizowany system dyszowy umożliwia czyste klejenie bez brudzenia elementów obrabianych, co jest niezmiernie ważne dla zachowania wysokiej estetyki i jakości pracy. Grzałka więc topi taką ilość kleju, jaka jest w danej chwili potrzebna do montażu obrzeża. Dzięki temu nie dochodzi do zabrudzenia obrabianych elementów nadmiarową ilością kleju, jak też do zmian jego koloru lub właściwości chemicznych. W CONTURO KA 65 stosuje się cztery klejowe patrony: biały, naturalny, brązowy i czarny*. Dostępny jest także patron poliuretanowy przeznaczony do klejenia obrzeży na meble narażone na działanie wilgoci lub wysokiej temperatury, tj.

użytkowane w łazienkach lub kuchniach. Dzięki optymalnej pracy systemów dyszowego i grzałki możemy też szybko oraz łatwo wymienić używany patron kleju na mający inny, konieczny do zastosowania kolor. W tym celu wykorzystujemy wspomniany tryb płukania.

Okleiniarką Festool CONTURO KA 65 możemy pracować w sposób dwojaki: ręcznie lub półstacjonarnie. Prowadzenie ręczne ułatwiają ergonomiczna rękojeść główna i stół podpierający z wygodnym w trzymaniu uchwytem. Zaś do pracy stacjonarnej wykorzystuje się stół warsztatowy wykonany samodzielnie przez użytkownika okleiniarki zgodnie wymaganiami jej producenta lub gotowy stół Festool MFT/3 wyposażony w odpowiedni blat LP-KA 65 MFT/3, adapter mocujący AP-KA 65 i płytki ślizgowe GP-MFT/3 KA65. Taka konfiguracja stanowiska pracy umożliwia łatwe klejenie obrzeży na krawędziach tworzących kąt prosty lub zbliżony do niego, albo zaokrąglonych (mających kształt łuku), albo ukosowanych pod kątami z zakresu 90-45°. Sprawdza się ona doskonale podczas małoseryjnej produkcji mebli.

Jak już wspominaliśmy, do swojej okleiniarki Festool oferuje wiele akcesoriów systemowych zwiększających dokładność i wygodę pracy. Np. klejenie długich obrzeży ułatwia ich podajnik KSP-KA 65, zaś okleinowanie krawędzi o małych promieniach wewnętrznych lub kątach zbliżonych do 90° – rolka ZR-KA 65. Z kolei precyzyjne cięcie obrzeży umożliwia urządzenie do odcinania KP 65/2, zaś ich wygładzanie – nóż ZK HW 45/45.

Omawiana okleiniarka dostępna jest obecnie w dwóch wariantach: CONTURO KA 65-Plus i CONTURO KA 65-Set. Pierwsza z nich zawiera 4 patrony kleju w kolorze naturalnym, stół prowadzący i Systainer SYS3 M 337; druga zaś – dodatkowo 20 arkuszy ściernych StickFix Granat 80 x 133 P320, filc, klocek szlifierski HSK 80×133 H, mleczko polerskie MPA 5010 OR, nóż wygładzający, okładziny ścierne z włókniny StickFix S 800, pojemnik na obrzeża, rolkę dodatkową, stopkę ślizgową z 3 nakładkami filcowymi i urządzenie do odcinania.

pins

* Biały klej stosuje się do materiałów jasnych i białych, naturalny – do wszystkich gatunków drewna i większości pozostałych kolorów, zaś brązowy i czarny – do brązowych i czarnych materiałów płytowych.

Wymiana patronów kleju

Dane techniczne okleiniarki Festool CONTURO K 65

Pobór mocy1200 W
Wysokość obrzeża18-65 mm
Grubość obrzeża0,5-3,0 mm
Promień wewnętrzny>50 mm
Czas nagrzewania8 min
Zakres nastaw temperatur topnienia kleju100-210°C
Prędkość posuwu (I/II bieg)2/4 m/min
Waga7,90 kg
Rodzaj zasilaniasieć elektryczna 230 V/50 Hz
Okleinowanie stacjonarne
Metoda nanoszenia kleju
srcset="https://portalnarzedzi.pl/wp-content/uploads/2022/04/Festool_Conturo_pn-1101.jpg 1100w, https://portalnarzedzi.pl/wp-content/uploads/2022/04/Festool_Conturo_pn-1101-300x169.jpg 300w, https://portalnarzedzi.pl/wp-content/uploads/2022/04/Festool_Conturo_pn-1101-360x203.jpg 360w" sizes="(max-width: 1100px) 100vw, 1100px"/>
fot.Festool