Ogrodowe urządzenie wielofunkcyjne Metabo

Ogrodowe urządzenie wielofunkcyjne Metabo to uniwersalny system narzędzi. Dzięki szybko wymiennym przystawkom roboczym umożliwia wykonanie takich prac, jak koszenie trawy, przycinanie żywopłotu czy wycinanie gałęzi.

Ramię napędowe Metabo MA 36-18 LTX BL

Ogrodowe urządzenie wielofunkcyjne Metabo składa się z ramienia napędowego MA 36-18 LTX BL Q oraz montowanych w nim roboczych narzędzi-przystawek, którymi są: nożyce do żywopłotu MA-HS 50, kosa akumulatorowa MA-FS 40 i pilarka łańcuchowa do gałęzi MA-MS 25 oraz ramię przedłużające. Narzędzia wykonawcze w ramieniu napędowym mocuje się za pomocą prostego w obsłudze, beznarzędziowego systemowego mocowania Metabo Quick.
W ramieniu napędowym znajduje się wysokosprawny silnik bezszczotkowy o dużej mocy

i mocowanie 2 systemowych, litowo-jonowych akumulatorów Metabo o napięciu 18 V. Sprzęt jest więc zasilany prądem stałym 36 V. Zastosowana w nim elektronika mikroprocesorowa umożliwia m.in. regulację obrotów silnika bezszczotkowego, a dokładniej mówiąc, parametrów pracy narzędzi-przystawek. Dostępne są dwa zakresy obrotów zwane też biegami elektronicznymi: 0-7000/min i 0-8200/min. Ustawia się je przyciskiem włącznika głównego po aktywacji nim urządzenia. Do płynnego sterowania prędkością obrotową w ustawionym jej zakresie służy spustowy włącznik silnika wyposażony w blokadę chroniącą przed przypadkowym jego uruchomieniem.

Ramię napędowe wyposażone jest w rękojeść główną pokrytą miękką wykładziną, regulowany uchwyt pomocniczy i uprząż, które umożliwiają pewne trzymanie i optymalne ustawienie narzędzia podczas pracy oraz zapewniają użytkownikowi komfort i pełną kontrolę nad nim. Przechowywanie napędu, np. zawieszanie na ścianie w garażu, ułatwia pałąk znajdujący się w tylnej jego części, zintegrowany z mocowaniem akumulatorów.
Ramię napędowe MA 36-18 LTX BL, tak jak wszystkie elektronarzędzia bezprzewodowe Metabo klasy 18 V, może być zasilane standardowymi akumulatorami z linii Li-Power i wysokoprądowymi z linii LiHD. Jak już nieraz informowaliśmy, akumulatory z obu linii są częścią systemu CAS, który Metabo udostępniło innym producentom sprzętu. Obecnie system CAS stosowany jest do zasilania ponad 300 maszyn.

Dane techniczne bezprzewodowego ramienia napędowego Metabo MA 36-18 LTX BL

Napięcie zasilania36 V
Obroty (I/II bieg)0-7000/0-8200 min-1
Długość1052 mm
Ciężar bez/z akumulatorem3,0/3,9 kg

Przystawka kosa akumulatorowa Metabo MA-FS 40

Dzięki wysokiej mocy ramienia napędowego kosa akumulatorowa MA-FS 40 umożliwia koszenie trawy, drobnych roślin, zarośli, chwastów, wycinanie przy krawędziach ścieżek itp. Przystawkę kosę wyposażono w głowicę roboczą z dwoma ostrzami z żyłki tnącej o grubości 2 mm oraz w zamienne z nią stalowe ostrza tnące 3- lub 4-zębne. Głowica mieści 4 m żyłki i ma system szybkiej oraz beznarzędziowej jej wymiany zwany Metabo Quick. Co ważne, nie wymaga on demontażu i otwierania głowicy. Podczas koszenia żyłkę wysuwa się z głowicy, dociskając ją do podłoża. Przystawka kosa akumulatorowa kosi z prędkością obrotową wynoszącą 0-5300/0-6000 min-1 (I/II bieg elektroniczny) i tnie roślinność w promieniach 40 cm (głowica żyłkowa), 25,5 cm (3-zębne ostrze) lub 25,4 cm (4-zębne). Zastosowano w niej trwałą metalową przekładnię.

Przystawka kosa akumulatorowa Metabo MA-FS 40 – dane techniczne

Szerokość koszenia żyłką40 cm
Średnica żyłki2 mm
Obroty (I/II bieg)0-5300/0-6000 min-1
Długość/długość z napędem990/1960 mm
Masa1,6 kg

Przystawka pilarka łańcuchowa do gałęzi Metabo MA-MS 25

Umożliwia wykonywanie cięć wysoko rosnących gałęzi i konarów, w tym też mających dużą twardość. Jej łańcuch porusza się z prędkością 16 lub 18 m/s (I lub II bieg elektroniczny). Przystawka pilarka łańcuchowa wyposażona jest w przekładnię metalową, prowadnicę o długości 25 cm (długość cięcia – 24 cm) i 39-ogniwowy łańcuch tnący 3/8” LP. Jego zęby mają profil obniżonego półdłuta oraz szerokość 1,3 mm i minimalizują odbicie podczas cięcia. Przystawka pilarka łańcuchowa wyposażona jest też w automatyczny układ smarowania łańcucha z półprzezroczystym zbiornikiem

oleju umożliwiającym wzrokową kontrolę jego ilości. Wymiana oraz napinanie łańcucha są łatwe do wykonania. Omawiane narzędzie ma także stabilną przyporę metalową do optymalnego prowadzenie podczas cięcia i hak do usuwania wyciętych gałęzi z korony drzew. W przypadku konieczności cięcia gałęzi znajdujących się na dużej wysokości użytkownik może wykorzystać dodatkowe ramię przedłużające zasięg, który ma przystawka pilarka łańcuchowa, o dalsze 88 cm.

Przystawka pilarka łańcuchowa Metabo MA-MS 25 – dane techniczne

Długość prowadnicy/cięcia25/24 cm
Grubość/podziałka łańcucha:1,3/3/8” LP
Maks. prędkość łańcucha (I/II bieg)16/18 m/min
Pojemność zbiornika na olej120 ml
Długość/długość z napędem1230/2005 mm
Masa1,7 kg

Przystawka nożyce do żywopłotu Metabo MA-HS 50

Tak jak w omówionych przystawkach, zastosowano w niej metalową przekładnię o wysokiej trwałości, bezpośrednio przekazującą napęd listwie tnącej z zębami precyzyjnie wyciętymi laserowo i obustronnie naostrzonymi diamentowo. Listwa ma długość 50 cm i umożliwia cięcie pędów na szerokości do 48 cm. Jej zęby tną z częstotliwością suwów wynoszącą 0-2600/0-3100 min-1 (I/II bieg elektroniczny). Przystawka nożyce do żywopłotu umożliwia cięcie pędów o maksymalnej grubości 22 mm. Posiada zderzak chroniący użytkownika i przekładnię przed odrzutami zdarzającymi się podczas trymowania roślin w niewielkiej odległości od ścian, podłoża itp. Przystawkę nożyce do żywopłotu wyposażono w 13-stopniową regulację pozycji kątowej listwy tnącej w zakresie 215°. Dzięki temu narzędzie można optymalnie dostosować do wymagań operacyjnych. Listwę na czas przechowywania narzędzia można także złożyć, maksymalnie zmniejszając jego wymiary.

Przystawka nożyce do żywopłotu Metabo MA-HS 50 – dane techniczne

Długość listwy tnącej50 cm
Szerokość cięcia48 cm
Maks. grubość cięcia2,2 cm
Regulacja pozycji kątowej ostrzy13-stopniowa w zakresie 0-215°
Częstotliwość suwów0-2600/0-3100 min-1
Długość/długość z napędem1645/2620 mm
Masa2,8 kg

Jak łatwo zauważyć, uniwersalny system narzędzi ogrodowych Metabo oferuje wysoki poziom efektywności i komfortu pracy oraz obsługi dzięki wyposażeniu go w innowacyjną technologię zasilania akumulatorowego, silnik bezszczotkowy i szybkozłącze Metabo Quick. Pracuje się nim, nie emitując hałasu i zanieczyszczeń powietrza. Dlatego stanowi doskonałą alternatywę dla głośnego i zanieczyszczającego środowisko sprzętu spalinowego.

pins

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments