OGRODOWE NARZĘDZIA AKUMULATOROWE YATO

Nie tylko moda na ekologię, ale także wygoda pracy (bezkablowość) i większa wydajność ogniw zasilających sprawiaja, że narzędzia akumulatorowe stają się coraz bardziej popularne. Katalog elektronarzędzi YATO powiększył się właśnie o pięć nowych pozycji, które zadowolą każdego posiadacza domu z ogrodem.

 

Cechą wspólną wszystkich nowych narzędzi ogrodowych YATO jest rodzaj zastosowanych w nich akumulatorów. Są to ogniwa litowo-jonowe, które stały się już chyba standardem w dostarczaniu energii do elektronarzędzi i sprzętów ogrodowych. Mają praktycznie same zalety użytkowe – doskonałą charakterystykę prądową (maksymalna sprawność aż do wyczerpania, szybkie ładowanie), dłuższą żywotność (wytrzymują kilka tysięcy cykli ładowania) i wygodę codziennego użytkowania (można je

doładowywać w dowolnym momencie bez ryzyka utraty przez ogniwa nominalnej pojemności). W czterech nowych narzędziach YATO – okrzesywarce YT-85120, pilarce łańcuchowej YT-85080, podkaszarce do trawy YT-85110 i nożycach do żywopłotu YT-85100 – zastosowano wspólny i wymienny między tymi modelami akumulator Li-Ion o napięciu 18 V i pojemności 3,0 Ah. Z kolei piąty produkt – pilarka łańcuchowa YT-85090 – czerpie energię z potężnego akumulatora o napięciu aż 40 V i pojemności 2,5 Ah.

 

Okrzesywarka akumulatorowa YATO YT-85120

To tak naprawdę klasyczna pilarka łańcuchowa, której element tnący – prowadnica z łańcuchem – został umieszczony na teleskopowym wysięgniku. Ten w maszynie YATO rozkłada się w trzech pozycjach i ma długość od 100 do 200 cm. Dla wygody pracy głowicę tnącą można obracać i stawiać w trzech pozycjach pod różnym kątem do wysięgnika. Dzięki takiej konstrukcji można przycinać gałęzie położone w różnych częściach drzew bez konieczności korzystania z dodatkowych drabin, rusztowań czy wysięgników.

YT-85120_tech_2

Głowica tnąca ma prowadnicę Oregon o długości 20 cm, po której porusza się łańcuch z podziałką 3/8”. Prędkość przesuwu łańcucha to 3,5 m/s. Zespół napędowy został wyposażony w automatyczny system smarowania łańcucha i jego beznarzędziowe napinanie oraz wymianę. Okrzesywarka na w pełni naładowanym akumulatorze będzie pracowała przez 25 min. Cała maszyna wraz z baterią waży zaledwie 4 kg, ale ważniejsze jest jej doskonałe wyważenie, za które odpowiada zrównoważenie masy głowicy tnącej przez umieszczony na drugim końcu wysięgnika uchwyt główny z gniazdem na akumulator.

 

Akumulatorowa pilarka łańcuchowa YATO YT-85080

To sprzęt zaprojektowany z myślą o pracach w gospodarstwach domowych i niewielkich ogrodach. Lekka, kompaktowa i łatwa w obsłudze pilarka sprawnie obetnie gałęzie drzew i skróci deskę, a jest przy tym wyjątkowo mobilna i praktycznie bezgłośna. Maszynę wyposażono w prowadnicę Oregon o długości 25 cm.

yt-85080_b

Pracuje na niej łańcuch tego samego producenta z podziałką 3/8”, który jest automatycznie smarowany (pojemność pojemnika na olej – 210 ml). Jednostka napędowa nadaje łańcuchowi tnącemu prędkość 4,4 m/s, a energii w akumulatorze wystarcza na 25 min ciągłego cięcia. Sprzęt jest niezwykle przyjazny w codziennej obsłudze. Ma chociażby beznarzędziowy system naciągu i wymiany łańcucha. Pilarka została wykonana z dużą dbałością o bezpieczeństwo użytkownika. Mamy dwa uchwyty – główny z włącznikiem zasilania i pomocniczy z przodu dodatkowo zabezpieczony jest hamulcem bezwładnościowym, który zatrzymuje łańcuch w momencie odbicia.

 

Akumulatorowa podkaszarka YATO YT-85110

Bez wątpienia najczęstszą czynnością pielęgnacyjną, którą wykonujemy w przez cały sezon w ogrodzie jest koszenie trawnika. W tym zadaniu świetnie sprawdzi się podkaszarka YATO YT-85110. Ergonomicznia i doskonale wyważona maszyna przeznaczona jest do precyzyjnego formowania trawników, w tym też do pracy w miejscach trudno dostępnych. Jej bezgłośna praca przez 45 min to atut na osiedlach o gęstej zabudowie.

yt-85110_a

Podkaszarka ma głowicę tnącą wyposażoną w zasobnik żyłkowy (szerokość cięcia 25 cm), który wymienia się beznarzędziowo. Żyłka wiruje częściowo pod osłoną, która chroni nie

tylko stopy operatora, ale także rośliny wokół strzyżonego trawnika. Przy głowicy znajdziemy także sprytne kółko, które ułatwia prowadzenie maszyny wzdłuż krawędzi trawnika. Na koniec warto wspomnieć, że użytkownik może regulować kąt nachylenia głowicy w dwóch płaszczyznach, co poprawia komfort pracy.
Podkaszarka ma teleskopowy trzonek o regulowanej długości. Na górnym końcu trzonka umieszczone są dwie rękojeści: główna z włącznikiem i gniazdem na akumulator i pomocnicza w kształcie litery „D” z możliwością regulacji położenia.

 

Akumulatorowe nożyce YATO YT-85100

Posiadacze niewielkich żywopłotów i roślin, które wymagają systematycznego cięcia, powinni wyposażyć się w nożyce YATO YT-85100. Narzędzie zostało wyposażone w obustronnie tnącą listwę o długości 45 cm. Pracujące na niej noże uporają się z gałęziami o maksymalnej grubości 15 mm.

YT-85100

Na w pełni naładowanym akumulatorze nożyce mogę pracować nawet 60 min. Narzędzie YATO waży niewiele ponad 2 kg i świetnie leży w dłoni, głównie za sprawą ergonomicznego wyprofilowania rękojeści i zastosowania materiałów antypoślizgowych. Przed przypadkowym uruchomieniem urządzenia chroni podwójny włącznik bezpieczeństwa. Smukłe kształty obudowy i jej niewielkie wymiary pozwalają dotrzeć nożycami w prawie każdy zakamarek naszego podwórka.

 

Akumulatorowa pilarka łańcuchowa YATO YT-85090

Czerpie ona energię z akumulatora o napięciu 40 V wyposażonego we wskaźnik poziomu naładowania i chronionego elektronicznie przed przeciążeniami oraz nadmiernym rozładowaniem. Dzięki tak dużym i sprawnym ogniwom maszyna, wyposażona w prowadnicę o długości 30 cm z łańcuchem z podziałką 3/8”, może bez przerwy pracować nawet 30 min, a szybka ładowarka napełnia baterię energią w zaledwie 60 min. Duża moc i sprawna jednostka napędowa zapewniają wydajność zbliżoną do pilarek spalinowych, przy czym maszyna jest praktycznie bezgłośna i ekologiczna, bo nie generująca zanieczyszczeń powietrza.

yt-85090_b

Pilarka akumulatorowa YATO YT-85090 jest bardzo przyjazna w obsłudze – ma system beznarzędziowej regulacji naciągu łańcucha i jego wymiany. Smarowanie łańcucha odbywa się automatycznie – olej pobierany jest ze zbiornika o pojemności 180 ml. Nad bezpieczeństwem pracy czuwa hamulec bezwładnościowy, a pewność trzymania maszyny podczas cięcia gwarantują solidny uchwyt główny z okładziną antypoślizgową i pałąkowa rękojeść pomocnicza. Piła z akumulatorem waży 4,6 kg.

Marek Pudło
ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar