OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA PARTNERÓW HANDLOWYCH MAKITA POLSKA

W dniu 9 czerwca br. w hotelu Sheraton w Sopocie odbyła się konferencja partnerów handlowych firmy Makita. Japoński koncern zaprosił na nią przedstawicieli ponad 150 firm, które dystrybuują jego elektronarzędzia i osprzęt w całej Polsce.

Yasushi Fukaya, dyrektor zarządzający Makita Europa

Konferencję otworzył Przemysław Dudziak, dyrektor handlowy Makita Sp. z o.o., mówiąc: – Po czterech latach wracamy do naszej tradycji organizowania ogólnopolskich spotkań, które są formą podziękowania partnerom handlowym za zaangażowanie w sprzedaż naszych produktów. Przemysław Dudziak

serdecznie powitał wszystkich uczestników konferencji oraz przedstawił japońskich gości: Yasushi Fukayę, dyrektora zarządzającego Makita Europa, i Yasutake Nawę, dyrektora generalnego Makita Polska. Następnie Yasutake Nawa podziękował partnerom handlowym za przybycie i udział w spotkaniu oraz za zaangażowanie w dystrybucję produktów Makita na terenie Polski, którego efektem jest stały wieloletni wzrost jej obrotów. Powitał też oficjalnie w teamie Makity swojego asystenta Yuki Moriyamę, który ponad miesiąc temu rozpoczął pracę w polskiej spółce japońskiego koncernu. – W ub.r. otworzyliśmy nasz nowy oddział w Brwinowie pod Warszawą, aby podnieść poziom obsługi klientów pod względem logistycznym, serwisowym oraz szkoleniowym – poinformował Yasutake Nawa. – Dzięki temu usprawniliśmy nasz serwis posprzedażny, wyznaczając dla niego nowe wysokie standardy. Pozwoli to nam jeszcze bardziej efektywnie dzielić się innowacjami z polskimi użytkownikami elektronarzędzi i urządzeń ogrodowych Makita.

Yasutake Nawa, dyrektor generalny Makita Polska

Głównym tematem konferencji były bezprzewodowe elektronarzędzia i urządzenia ogrodowe oraz akumulatorowa technologia ich zasilania. Obecnie Makita oferuje ponad 200 elektronarzędzi bezprzewodowych o napięciu zasilającym 18 V, które mogą czerpać energię elektryczną z tych samych systemowych baterii Li-Ion o zróżnicowanej pojemności. Dzięki temu użytkownik może dobrać najbardziej odpowiedni akumulator do swoich potrzeb. Zaś innowacje w dziedzinie maszyn bezprzewodowych są jednym z ważnych motorów napędowych sprzedaży produktów japońskiego koncernu na świecie, jak też w Polsce. Makita od wielu lat na polskim rynku osiąga stały wzrost przychodów i obecnie jest wiodącą marką elektronarzędzi. Jej wyniki biznesowe w Polsce przedstawił Przemysław Dudziak: – Ubiegły rok zakończyliśmy 13-proc. wzrostem obrotów. W segmencie osprzętu osiągnęliśmy jeszcze lepszy wynik, bo zwiększyliśmy jego sprzedaż o 30%. Bardzo dynamicznie rozwijamy dział akumulatorowych urządzeń ogrodowych, które korzystają z tej samej platformy zasilania co elektronarzędzia. W tym segmencie, jeśli weźmie się pod uwagę liczbę używanych naszych akumulatorów, jest ogromny potencjał sprzedaży. Klienci bowiem mogą w sposób ekonomiczny uzupełnić swój park maszynowy o nasze urządzenia ogrodowe, gdyż nie muszą razem z nimi kupować ani baterii, ani ładowarek. O wielkości tego potencjału świadczy skokowy wzrost sprzedaży naszych bezprzewodowych urządzeń ogrodowych, który w 2017 r. wyniósł 250%, zaś w br. w okresie styczeń – maj osiągnął wartość 190%.

Przemysław Dudziak, dyrektor handlowy Makita Polska

Następnie Paweł Zając, trener i doradca techniczny, oraz Piotr Jagliński, doradca techniczny w Makita Polska, zaprezentowali technologię AWS umożliwiającą poprzez
bluetooth bezprzewodową współpracę elektronarzędzi akumulatorowych z odkurzaczem. Przypominamy, że jest ona obecnie dostępna dla szlifierek kątowych Makita DGA514 i DGA518, pilarki-zagłębiarki DSP601, ukośnicy DLS111 i kombimłota SDS-max DHR400 oraz odkurzacza DVC864L. Następnie Paweł Zając i Piotr Jagliński przedstawili samobieżny akumulatorowy wózek transportowy Makita DCU180Z o maksymalnej prędkości 3,5 km/h i ładowności wynoszącej do to 130 kg. – W pełni obciążonym wózkiem, używając dwóch akumulatorów Li-Ion 18V/5.0Ah, można przejechać 5 km. Umożliwia on transport przedmiotów o większych gabarytach i może być stosowany w ogrodnictwie, rolnictwie, produkcji zwierzęcej, budownictwie,

logistyce, a nawet warsztatach mechanicznych itp. – poinformował Piotr Jagliński. W 2017 r. polski Instytut Wzornictwa Przemysłowego nagrodził akumulatorowy plecakowy odkurzacz Makita DVC260Z. Został on zakwalifikowany do finału konkursu „Dobry wzór”, który organizuje Instytut. – Cenimy sobie bardzo tę nagrodę, gdyż do tego konkursu produkty zgłaszane są przez jego kapitułę, która sama wybiera je spośród setek tysięcy wyrobów dostępnych na naszym rynku – powiedział Przemysław Dudziak. – W ub.r. do konkursu zgłoszono ponad 1400 produktów, dlatego wejście do jego finału jest istotnym wyróżnieniem dla producenta. Byliśmy w nim jedynym reprezentantem branży elektronarzędzi i jedną z nielicznych firm zagranicznych. W br. nasz nowy akumulatorowy wózek elektryczny został wytypowany do konkursu „Dobry wzór”. Mam nadzieję, że także i on otrzyma nagrodę Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.

Zbigniew Kogut, menedżer działu ogród, zaprezentował bezprzewodowe urządzenia ogrodowe Makity

Nadmieniamy, że odkurzacz Makita DVC260Z zdobył już na naszym rynku dużą popularność. Jest m.in. wykorzystywany do sprzątania kościołów, w tym czyszczenia organów piszczałkowych. W tym roku Makita wprowadza na rynek akumulatory 12 V max. – Grupa maszyn 12 V max, w skład której wchodzą ładowarki, akumulatory i narzędzia, jest kompatybilna z urządzeniami 10,8 V CXT, zatem może być używana w tym samym systemie klasy napięciowej – stwierdził Paweł Zając.

Makita dynamicznie rozwija także swój dział osprzętu. O jej osiągnięciach na tym polu opowiedział Sławomir Gronuś, menedżer sprzedaży i rozwoju rynku akcesoriów w Makita Polska: – W naszej ofercie, oprócz szeroko znanych i cenionych 4-ostrzowych wierteł Nemesis klas SDS-plus i SDS-max, mamy wiertła SDS-plus MakBuster z głowicą 3-ostrzową, które w betonie wiercą znacznie dokładniej pod względem geometrii od narzędzi z 2-ostrzową widią i nie powodują pękania jego powierzchni. Wiertła MakBuster mogą być stosowane zarówno z młotowiertarkami przewodowymi, jak i z bezprzewodowymi o napięciu zasilania 10.8, 12, 18 i 2×18 V. Potem Sławomir Gronuś wraz z Pawłem Zającem zaprezentowali system odsysana zwiercin z filtrem HEPA do młotowiertarek SDS-plus HR2650 i HR2651, a następnie tarcze do szlifowania i cięcia stali, w tym nierdzewnych, o przeznaczeniu przemysłowym. – Są wśród nich tarcze, które specjalnie opracowano z myślą o ich użyciu z kątowymi szlifierkami akumulatorowymi. Tarcze te zmniejszają zapotrzebowanie szlifierek na energię i wydłużają czas ich pracy na jednym ładowaniu akumulatora – poinformował Paweł Zając.

Sławomir Gronuś, menedżer sprzedaży i rozwoju rynku akcesoriów w Makita Polska

Kolejną grupą akcesoriów, którą omówiono na konferencji, były tarcze diamentowe do szlifowania materiałów budowlanych oraz RESCUECUT do cięcia szerokiej i zróżnicowanej gamy materiałowej (stali, aluminium, betonu, żywicy, szkła zbrojonego itd.), przeznaczone specjalnie dla ratownictwa drogowego, pożarnictwa itp. Oprócz nich w ofercie Makity są też tarcze węglikowe do beziskrowego cięcia metali. Wśród tegorocznych nowości osprzętowych firmy Makita znalazła się innowacyjna tarcza pilarska Efficut przeznaczona specjalnie do zagłębiarek oraz pilarek akumulatorowych. – Zastosowaliśmy w niej zęby o kącie natarcia 23° i innowacyjnej geometrii redukującej powierzchnię styku ostrza z

materiałem obrabianym. Dzięki temu pilarką możemy wykonać 2,4 razy więcej cięć na jednym ładowaniu akumulatora oraz pracować o 250% szybciej niż w przypadku użycia tarczy o klasycznej konstrukcji. Piła tarczowa Efficut ma bowiem zmniejszone opory skrawania i w konsekwencji obniżone znacznie wymagania energetyczne – stwierdził Sławomir Gronuś.

Następnie Zbigniew Kogut, menedżer działu ogród, zaprezentował bezprzewodowe urządzenia ogrodowe Makity zasilane dwoma akumulatorami 18 V. – Zastępują one maszyny 36 V zasilane jednym akumulatorem. Ich zaletami jest stosowanie popularnych i szeroko wykorzystywanych w elektronarzędziach baterii 18 V i dłuższy czas pracy z powodu większej ich pojemności. Ponadto dwa akumulatory 18 V mają niższą wagę niż bateria 36 V, co pozytywnie wpływa na wygodę pracy. Jak wiadomo, akumulatorowe urządzenia ogrodowe nie emitują spalin i pracują znacznie ciszej niż spalinowe, dlatego są coraz szerzej stosowane nie tylko przez osoby prywatne, ale też przez firmy zajmujące się pielęgnacją zieleni – konkludował Zbigniew Kogut.

Paweł Zając, trener i doradca techniczny, pokazuje urządzenia ogrodowe

Szczegółowo akumulatorowe urządzenia ogrodowe o zasilaniu 2×18 V omówił Paweł Zając. Przedstawił m.in. kosiarki Makita DLM380Z, nożyce do żywopłotu DUH551Z i pilarkę łańcuchową DUC353Z.
W drugiej części konferencji na specjalnie przygotowanych stanowiskach przeprowadzono zajęcia praktyczne i pokazy działania maszyn. Podczas zajęć praktycznych partnerzy handlowi Makity mieli okazję sprawdzić, jak nowe akumulatorowe elektronarzędzia i urządzenia ogrodowe oraz osprzęt sprawują się w pracy. Sopocką konferencję Makity zakończył uroczysty bankiet w stylu Moulin Rouge, na którym wystąpili finalistka konkursu „The Voice of Poland” Katarzyna Molenda, saksofonista Marek Krupa oraz zjawiskowe tancerki z grupy “Atelie”.

pins

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments