Odkurzacze przemysłowe Makita VC3211H i VC3211M

Niemiłe to zaskoczenie, gdy podczas pracy elektronarzędziem nasz odkurzacz nagle przestaje ciągnąć, bo postanowił wyczyścić filtr. Nowe odkurzacze Makity rozwiązują raz na zawsze ten uciążliwy problem.

 

 

W wyższej klasy odkurzaczach przemysłowych producenci stosują systemy automatycznego czyszczenia filtra. Przeważnie polega on na elektromechanicznym otrzepywaniu z nieczystości. Dzieje się to przeważnie w przerwach między działaniem (np. po wyłączeniu podłączonego do odkurzacza elektronarzędzia), ale też często zdarza się w trakcie pracy. Elektronika odkurzacza stwierdza bowiem, że jest to konieczne do zapewnienia maksymalnego przepływu zasysanego powietrza i zagwarantowania maksymalnej wydajności

pracy.
W nowych odkurzaczach Makity – modelach VC3211H i VC3211M – działa właśnie taki automatyczny system oczyszczania filtra. Ale możemy być pewni, że nie zatrzyma on nam elektronarzędzia w najmniej oczekiwanym momencie. Konstruktorzy zastosowali bowiem w nowych modelach dwa filtry. Czyszczenie filtrów odbywa się automatycznie po każdym uruchomieniu odkurzacza. 10 s po włączeniu zasilania blokowany jest zawór zwrotny i do pierwszego filtra wdmuchiwane jest powietrze, które oczyszcza go z pyłu. Odkurzacz wciąż pracuje na drugim filtrze. Natychmiast po zakończeniu czyszczenia pierwszego z filtrów powraca w nim normalny przepływ powietrza, a czyszczeniu podlega drugi. W ten oto sposób filtry są oczyszczane, a odkurzacz cały czas działa. Filtry umieszczono wysoko w głowicy zasysającej, poza strefą pochłaniania brudu oraz powyżej powierzchni wody.
Dwa filtry w nowych odkurzaczach Makity to także nowe konstrukcje. Składają się one aż z trzech warstw ułożonych „na cebulkę”. W samym środku umieszczono filtr właściwy zatrzymujący najdrobniejsze drobiny. Otacza go gąbkowy filtr wychwytujący większe drobiny kurzu. Te dwa złożone ze sobą elementy są dodatkowo schowane w zewnętrznym filtrze wstępnym. W modelu Makita VC3211H zastosowano filtr najwyższej klasy H czystości powietrza. Według standardowej wielkości MAC dopuszczalne maksymalne stężenie unoszących się cząstek, kurzu, gazów i wyziewów w atmosferze miejsca pracy dla tego modelu wynosi 0,005 mg/m3. W modelu Makita VC3211M pracuje filtr klasy czystości M o MAC>0,1 mg/m3. Pierwszy model przeznaczony jest do przemysłowych zastosowań wymagających zapewnienia najwyższej czystości pracy (np. lakiernie), podczas gdy drugi odkurzacz jest świetną propozycją dla firm zajmujących się obróbką drewna i materiałów drewnopochodnych.
Oba modele bazują na tej samej konstrukcji mechanicznej. Zastosowano w nich silnik o mocy 1050 W. Ta bardzo wydajna jednostka napędowa wytwarza podciśnienie 22 kPa, zapewniając przy tym przepływ powietrza o strumieniu 3,5 m3/min. Nieczystości trafiają do pojemnika o pojemności 32 l wykonanego ze stali nierdzewnej. Można w nim umieścić firmowe worki lub zastosować dowolne worki na śmieci. W odkurzaczach klasy „H” stosowane są worki zamknięte oraz filtry zabezpieczone przed przypadkowym otwarciem, a opróżnianie odkurzacza odbywa się w masce i specjalnej odzieży ochronnej.
Oba odkurzacze przystosowane są również do zbierania nieczystości płynnych.
Odkurzacze Makita VC3211H i VC3211M są przystosowane zarówno do tradycyjnego sprzątania pomieszczeń, jak i do trybu automatycznego odsysania przy podłączonym do gniazdka elektronarzędziu. Sposób pracy odkurzacza ustalamy pokrętłem z dwiema pozycjami. Przy wybranym trybie automatycznym odkurzacz włącza się w momencie uruchomienia elektronarzędzia. Wyłącza się również automatycznie po przerwaniu pracy elektronarzędziem. Drugim pokrętłem na panelu sterowania ustalamy płynnie siłę ciągu. Jest to ważne np. podczas pracy ze szlifierkami do drewna – zbyt duże podciśnienie często powoduje przysysanie stopy do materiału co utrudnia pracę. Trzecim pokrętłem z kolei ustalamy średnicę węża (38 lub 28 mm).
Bardzo ciekawie wygląda konstrukcja zewnętrzna odkurzacza. Najbardziej rzuca się w oczy płaska powierzchnia górnej pokrywy odkurzacza. Można na niej bez problemu postawić skrzynkę z narzędziami bądź odłożyć nieużywane elektronarzędzie. W pokrywie znajdziemy także poręczny uchwyt do transportowania odkurzacza z miejsca na miejsce. W tylnej części obudowy umieszczono z kolei hak, na który nawija się
wąż. Cały odkurzacz umieszczono na platformie z trzema kółkami transportowymi. Do odkurzacza dołączone są także niezbędne akcesoria – wąż (antystatyczny) o średnicy 28 mm i komplet metalowych rurek i szczotek do typowego sprzątania warsztatowego. Warto tu wspomnieć, że w odkurzaczach klasy „H” worki są zamknięte, a filtry − konstrukcji zabezpieczonej przed przypadkowym otwarciem. Przypominamy, że opróżnianie takiego odkurzacza powinno odbywać się w masce i specjalnej odzieży ochronnej.

Dane techniczne odkurzaczy przemysłowych Makita VC3211H i VC3211M

Moc znamionowa

1050 W

Strumień powietrza

3,5 m3/min

Podciśnienie

22 kPa

Pojemność pojemnika odpady suche/ciecz

32 l/27 l

Waga

16,9 kg

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar