ODKURZACZE PRZEMYSŁOWE FESTOOL (CZĘŚĆ IV). ODKURZACZE DO ZADAŃ SPECJALNYCH CLEANTEC CTH 26/48 I CTL/CTM 48 E LE EC/B22 R1

W części IV naszego cyklu, którego tematem są odkurzacze przemysłowe Festool, opowiemy o odkurzaczach do zadań specjalnych: Festool CLEANTEC CTH 26/48 i CTL/CTM 48 E LE EC/B22 R1. Są to odkurzacze przeznaczone do pracy z niebezpiecznymi dla zdrowia pyłami oraz w warunkach zagrożenia pożarowego.

Odkurzacze Festool CLEANTEC CTH 26/48

To urządzenia wyposażone w filtry klasy H o MAC < 0,1 mg/m3* i certyfikowane na klasę H oraz mające również atest dla pyłów rakotwórczych kategorii H. Można nimi więc w sposób bezpieczny dla zdrowia

usuwać wysoce szkodliwe pyły azbestu, impregnatów do drewna, włókien mineralnych, ołowiu, kadmu, niklu i chromianu cynku czy stopów miedzi z berylem, jak również zawierające rakotwórczą pleśń. Są standardowo wyposażone w 2-warstwowe worki z bezpiecznym i szczelnym zamknięciem. Pod względem konstrukcyjnym to bliźniacze konstrukcje w stosunku do odkurzaczy Festool CLEANTEC CTL/CTM 26/36/48 i różniące się pojemnością zbiornika. 26-litrowy ma CLEANTEC CTH 26 E/A, zaś 48-litrowy – CLEANTEC CTH 48 E/A.
W omawianych urządzeniach zastosowano silniki uniwersalne (komutatorowe na 1-fazowy prąd zmienny 230 V/50 Hz) o mocy nominalnej 1000 W oraz sterowanie elektroniczne z termiczną ochroną antyprzeciążeniową oraz regulacją obrotów i mocy nominalnej w zakresie 350-1000 W. Jednostki te napędzają kompaktowe turbiny o wysokiej wydajności i za pośrednictwem nich generują maksymalny przepływ powietrza wynoszący 3900 l/min i podciśnienie 24.000 Pa. Parametry te zapewniają bardzo efektywne odsysanie i wysoką skuteczność pracy. Ustawiamy je pokrętłem znajdującym się na panelu przednim odkurzaczy. Odkurzacze Festool CLEANTEC CTH 26/48, tak jak omówione w poprzednim artykule naszego cyklu modele Festool CLEANTEC CTL/CTM 26/36/48, pracują w dwóch trybach: MAN (uruchamianie/wyłączanie ręczne pokrętłem) i AUTO (uruchamianie współpracującymi elektronarzędziami lub narzędziami pneumatycznymi).

Prezentowany sprzęt wyposażono w filtry klasy H (powierzchnia filtracyjna – 6318 cm²). Ponieważ mają one kształt płaski, nie zmniejszają praktycznie pojemności zbiorników omawianych odkurzaczy (pojemność netto dla CLEANTEC CTH 26 E/A – 24 L, pojemność netto dla CLEANTEC CTH 48 E/A – 46 l). Aby urządzenia te spełniały wszystkie wymagania klasy H zastosowano w nich czujnik kontroli przepływu powietrza (FlowDetect), który ostrzega akustycznie użytkownika w wypadku, gdy dojdzie do nadmiernego jego obniżenia się. Kolejnym ważnym rozwiązaniem, które uniemożliwia rozłączenie króćca elektronarzędzia i węża odkurzacza skutkujące pyleniem i przerwą w pracy, jest mufa CELANTEC ze zintegrowanym zamkiem bagnetowym.
Odkurzacze mobilne Festool CLEANTEC CTH 26/48 zaprojektowano do współpracy z elektronarzędziami i narzędziami pneumatycznymi, jak też do sprzątania na sucho i mokro. Współpracę z maszynami umożliwia 5 wymiennych modułów: (1) Bluetooth®, (2) do współpracy z narzędziami pneumatycznymi, (3) gniazdko z automatyką uruchamiania/zatrzymywania odkurzacza, (4) gniazdko wyłącznie zasilające i (5) moduł wysięgnika odsysającego. Podobnie jak modele CLEANTEC CTL/CTM 26/36/48, odkurzacze Festool CLEANTEC CTH 26/48 standardowo wyposażane są w gniazdo do podłączenia przewodu zasilającego elektronarzędzi o mocach nominalnych do 2400 W. Przypominamy, że w wypadku ustawienia trybu pracy AUTO umożliwia ono uruchomienie i wyłączenie odkurzacza za pośrednictwem podłączonej do niego maszyny. Pozostałe cechy modeli CLEANTEC CTH 26/48 są praktycznie takie same jak odkurzaczy Festool CLEANTEC CTL/CTM 26/36/48 (zob. 3. część cyklu artykułów o odkurzaczach Festool).

Odkurzacze Festool CLEANTEC CTL/CTM 48 E LE EC/B22 R1

To urządzenia certyfikowane do pracy w przestrzeni zagrożonej wybuchem, którą według unijnej dyrektywy ATEX (Atmosphères Explosibles) można zaklasyfikować jako strefę 22. Oznacza to, że odkurzacze Festool CTL/CTM 48 E LE EC/B22 R1 mogą pracować w przestrzeni, w której atmosfera wybuchowa w postaci obłoku palnego pyłu w powietrzu nie występuje w trakcie normalnego działania, a w przypadku wystąpienia, utrzymuje

się przez krótki okres. Omawianymi odkurzaczami nie można jednak usuwać pyłów powodujących zwiększone zagrożenie wybuchowe (np. pochodzących z materiałów wybuchowych), jak też palnych cieczy i mieszanek palnych pyłów z cieczami. Są one natomiast specjalnie przeznaczone do usuwania pyłów aluminium, papieru i lakieru proszkowego, a także sadzy, tworzyw sztucznych wzmocnionych włóknem szklanym lub węglowym. W urządzeniach tych zastosowano 48-litrowe zbiorniki (pojemność netto – 46 L) z ochroną przeciwpożarową oraz silniki bezszczotkowe EC-TEC o mocy nominalnej 1100 W przystosowane do nieprzerwanej pracy. Prezentowany sprzęt jest więc przeznaczony, zgodnie z normami IEC 60335-1 oraz IEC 60335-2-69, do eksploatacji przemysłowej, z czym – jak wiadomo – wiąże się wysoka jego wytrzymałość na zwiększone obciążenia robocze.

Należy tu odnotować, że model CTL 48 E LE EC/B22 R1 wyposażony jest w filtr klasy L (powierzchnia filtracji – 6318 cm²) i certyfikowany na klasę L, zaś CTM 48 E LE EC/B22 R1 ma filtr klasy M (6318,00 cm²) i certyfikat klasy M. W prezentowanych urządzenia zastosowano sterowanie elektroniczne mocą z zakresie 150-1100 W i obrotami turbiny oraz zabezpieczenie antyprzeciążeniowe. Odkurzacze CTL/CTM 48 E LE EC/B22 R1 generują maksymalną wielkość przepływu powietrza wynoszącą 3400 l/min i maksymalne jego podciśnienie 23.000 Pa. Mogą współpracować z elektronarzędziami oraz narzędziami pneumatycznymi. Pozostałe cechy mają praktycznie takie same jak odkurzacze Festool CLEANTEC CTH 26/48.

Naszym zdaniem, odkurzacze mobilne Festool CLEANTEC CTH 26/48 i CTL/CTM 48 E LE EC/B22 R1 to urządzenia zaprojektowane do bardzo trudnych zadań, jakimi są odsysanie pyłów bardzo niebezpiecznych dla zdrowia oraz łatwopalnych. Zapewniają najwyższe bezpieczeństwo pracy, a przy tym umożliwiają jej efektywne wykonywanie. W kolejnym odcinku „Festool radzi” opowiadamy o tym, jak Festool projektuje i produkuje swoje odkurzacze.

pins

* Maximum Allowable workplace Concentration (ang. maksymalne stężenie w miejscu pracy)

Dane techniczne odkurzaczy mobilnych Festool CTH 26 E/A CLEANTEC, CTH 48 E/A CLEANTEC, CTL 48 E LE EC/B22 R1 CLEANTEC i CTM 48 E LE EC/B22 R1 CLEANTEC

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments