ODKURZACZE PRZEMYSŁOWE FESTOOL (CZĘŚĆ III). ODKURZACZE MOBILNE CLEANTEC CTL/CTM 26/36/48

W części II naszego cyklu, którego tematem są odkurzacze przemysłowe Festool, opowiemy o modelach CLEANTEC CTL/CTM 26/36/48. Są to odkurzacze klasy M i L przeznaczone dla wymagających użytkowników, które doskonale sprawdzą się zarówno w zastosowaniach warsztatowych, jak i mobilnych.

Odkurzacze Festool CLEANTEC CTL/CTM tworzą grupę 23 urządzeń wyposażonych w zbiorniki 26-, 36- lub 48-litrowe, przeznaczonych do współpracy z elektronarzędziami i sprzątania. Mogą być więc użyte zarówno do usuwania pyłów drzewnych, budowlanych, opiłek metali itd. O dokładnym przeznaczeniu danego modelu decyduje

klasa pyłu, na którą jest certyfikowany, oraz wyposażenie techniczne. Ponieważ odkurzaczami CLEANTEC CTL/CTM 26/36/48 można pracować na mokro, usuniemy nimi sprawnie brudną wodę, szlam itp. Pod względem budowy urządzenia te to bliźniacze konstrukcje. Różnią się głównie pojemnością zbiornika, wyposażeniem technicznym i klasą filtracji. O wielkości brutto ich zbiornika informują liczby w oznaczeniach poszczególnych modeli. I tak „26” oznacza odkurzacze ze zbiornikiem 26-litrowym (np. CTL 26 E CLEANTEC), „36” – ze zbiornikiem 36-litrowym (np. CTM 36 E AC CLEANTEC), „48” – ze zbiornikiem 48-litrowym (np. CTL 48 E CLEANTEC). Omawianie odkurzaczy Festool CLEANTEC CTL/CTM 26/36/48 rozpoczniemy od analizy ich napędu i parametrów pracy turbiny.

Napęd odkurzaczy mobilnych Festool CLEANTEC CTL/CTM 26/36/48 i funkcja AUTOCLEAN

W odkurzaczach tych zastosowano wysokiej jakości silniki uniwersalne (komutatorowe na 1-fazowy prąd zmienny 230 V/50 Hz) o mocy nominalnej 1200 W oraz sterowanie elektroniczne. Jego funkcjami m.in. są ochrona antyprzeciążeniowa jednostki napędowej wyłączającą ją w przypadku nadmiernego rozgrzania (przed osiągnięciem temperatury krytycznej) oraz regulacja obrotów i mocy nominalnej w zakresie 350-1200 W. Parametry te ustawiamy pokrętłem znajdującym się na panelu przednim odkurzaczy. Wszystkie odkurzacze Festool CLEANTEC CTL/CTM 26/36/48 pracują w dwóch trybach: MAN (uruchamianie/wyłączanie ręczne pokrętłem) i AUTO (uruchamianie współpracującymi elektronarzędziami lub narzędziami pneumatycznymi).
W omawianych odkurzaczach silniki uniwersalne napędzają kompaktowe turbiny o wysokiej wydajności i za pośrednictwem nich generują maksymalny przepływ powietrza wynoszący 3900 l/min i podciśnienie 24.000 Pa. Parametry te zapewniają bardzo efektywne odsysanie i wysoką skuteczność pracy. Aby nie ulegały one zmniejszeniu podczas usuwania pyłów szybko zatykających filtry, modele z oznaczeniem „AC” wyposażono w system AUTOCLEAN. Jego funkcją jest okresowe automatyczne otrzepywanie filtra. System ten ma dwie wersje: (1) nieregulowaną i (2) z regulacją trwania odstępu czasowego między poszczególnymi otrzepywaniami dokonywaną pokrętłem znajdującym się na panelu przednim odkurzaczy. W przypadku wersji drugiej mamy do dyspozycji cztery różne odstępy czasowe między kolejnymi otrzepywaniami filtra trwające: 2 min, 1 min, 30 s i 15 s. Skuteczność oczyszczania filtra zwiększa opcjonalna zasuwa Comfort Clean, która znajduje się też na wyposażeniu standardowym niektórych modeli, np.: CLEANTEC CTL 26 E AC RENOFIX czy CLEANTEC CTM 36 E AC-PLANEX. Służy ona do tzw. oczyszczania manualnego, podczas którego należy ją zamknąć i uruchomić pokrętłem funkcję AUTOCLEAN w trybach MAN lub AUTO. Wytworzone wtedy dzięki niej wysokie podciśnienie powietrza skutecznie oczyszcza filtr. Jeśli usuwamy pyły, które nie powodują szybkiego zatykania się filtra, funkcję AUTOCLEAN można wyłączyć pokrętłem trybów pracy MAN/AUTO służącym też do jej uruchamiania.

Klasy filtracji odkurzaczy mobilnych Festool CLEANTEC CTL/CTM 26/36/48

Zostały one wyposażone w filtry klasy L (modele CTL) lub M (CTM) o powierzchni filtracyjnej 6318 cm². Ponieważ mają one kształt płaski, nie dochodzi do znacznego zmniejszenia faktycznej pojemności zbiorników omawianych odkurzaczy. I tak pojemność netto zbiornika odkurzaczy CLEANTEC CTL/CTM 26 wynosi 24 litry, w przypadku CLEANTEC CTL/CTM 36 – 34 litry, zaś w wypadku CLEANTEC CTL/CTM 48 – 46 litrów. Jak wiadomo,

samo zastosowanie filtra klasy M nie oznacza, że dany model odkurzacza ma też klasę filtracji M. Aby spełniał jej wszystkie wymagania i był na nią certyfikowany, musi mieć jeszcze elektronikę monitorującą wielkość przepływu powietrza. Dlatego Festool wszystkie modele klasy M (CLEANTEC CTM 26/36/48) wyposażył w czujnik kontroli przepływu powietrza (FlowDetect), który ostrzega akustycznie użytkownika w wypadku, gdy dojdzie do spadku jego minimalnej prędkości poniżej 20 m/s. Kolejnym ważnym rozwiązaniem, które uniemożliwia rozłączenie króćca elektronarzędzia i węża odkurzacza skutkujące pyleniem i przerwą w pracy, jest mufa CELANTEC ze zintegrowanym zamkiem bagnetowym.
W odkurzaczach Festool CLEANTEC CTL/CTM 26/36/48 stosuje się worki tkaninowe (Self Clean) oraz worki wielokrotnego użytku wykonane z odpornego na uszkodzenia płótna Long Life. Worków tkaninowych używamy do pracy z elektronarzędziami, zaś płóciennych do sprzątania i usuwania grubych wiórów. W przypadku pracy na mokro nie wykorzystuje się żadnych worków i odpady zbiera się bezpośrednio do zbiornika.

Współpraca z elektronarzędziami i narzędziami pneumatycznymi

Odkurzacze mobilne Festool CLEANTEC CTL/CTM 26/36/48 zaprojektowano specjalnie do współpracy elektronarzędziami i narzędziami pneumatycznymi. Umożliwiają to wymienne moduły, które mocuje się w gnieździe znajdującym się na przednim panelu tych urządzeń. Należy zauważyć, że każdy odkurzacz standardowo wyposażany jest w gniazdo do podłączenia przewodu zasilającego elektronarzędzi o mocach nominalnych do 2400 lub 2200 W (tylko w modelach CTL 36 E AC RENOFIX CLEANTEC i CTM 36 E AC RENOFIX CLEANTEC). W przypadku ustawienia trybu pracy AUTO umożliwia ono uruchomienie i wyłączenie odkurzacza za pośrednictwem podłączonej do niego maszyny. Do prezentowanych odkurzaczy możemy dokupić następujące moduły: (1) Bluetooth®, (2) do współpracy z narzędziami pneumatycznymi, (3) gniazdko z automatyką uruchamiania/zatrzymywania odkurzacza, (4) gniazdko wyłącznie zasilające i (5) moduł wysięgnika odsysającego. Moduły Bluetooth® oraz współpracy z narzędziami pneumatycznymi i gniazdko z automatyką uruchamiania/zatrzymywania umożliwiają włączanie i wyłączanie odkurzaczy Festool CLEANTEC CTL/CTM 26/36/48 za pośrednictwem elektronarzędzi akumulatorowych (Bluetooth®) i przewodowych (gniazdko) lub narzędzi pneumatycznych. Moduł gniazdka wyłącznie zasilającego pełni funkcję przedłużacza, zaś wysięgnika umożliwia współpracę odkurzaczy z wysięgnikami odsysającymi Festool ASA 5000 CT/SR i ASA 6000 CT/SR.

Praktyczne rozwiązania zastosowane w odkurzaczach mobilnych Festool CLEANTEC CTL/CTM 26/36/48

Omawiane odkurzacze charakteryzują się nowoczesnym wzornictwem, a zastosowane w nich rozwiązania pozytywnie wpływają na obsługę, efektywność i bezpieczeństwo pracy tych urządzeń. Np. na górnej części obudowy znajduje się adapter Sys-Dock z blokadą T-Lock, na którym można umieścić Systainery z narzędziami czy akcesoriami. Duże koła tylne zamocowane na wytrzymałej stalowej osi i mniejsze przednie, które są zwrotne, umożliwiają łatwe i sprawne przemieszczanie odkurzaczy, w tym też po nierównych podłożach. Z kolei stabilne ich ustawienie nawet na pochyłych powierzchniach gwarantuje wygodny w obsłudze hamulec postojowy. Odkurzacze mają też praktyczne schowki przeznaczone do przechowywania wyposażenia, w tym także węża. Obecnie wyposaża się je w 3,5-metrowe węże z gładką osłoną zapewniającą łatwe przesuwanie się po powierzchniach. Znajdziemy w nich także funkcję Antistatic, która nie dopuszcza do gromadzenia się ładunków elektrostatycznych. Jak wiadomo, skutkuje

ono mikrowyładowaniami pogarszającymi komfort pracy, które mogą też spowodować zapłon zebranych zanieczyszczeń. Na tylnej ścianie odkurzaczy znajdują się uchwyty do niektórych akcesoriów oraz dwa zaczepy, w tym jeden obracany, służące do wygodnego zdejmowania i nawijania przewodu zasilającego. Co ważne, wszystkie pokrętła sterujące są przejrzyście rozmieszczone na panelu przednim omawianych odkurzaczy, co ułatwia i upraszcza sterowanie nimi.

Odkurzacze specjalizowane

W grupie odkurzaczy Festool CLEANTEC CTL/CTM 26/36/48 znajdują się urządzenia przeznaczone do współpracy z określoną grupą elektronarzędzi lub z ich konkretnymi modelami. Np. odkurzacz CLEANTEC CTL 36 E AC RENOFIX został zoptymalizowany poprzez dobranie odpowiedniego wyposażenia technicznego do współpracy z frezarkami do renowacji i szlifierkami z osprzętem diamentowym, podczas pracy których powstają duże ilości pyłu. Do jego wyposażenia technicznego należą system AUTOCLEAN, zasuwa zamykająca ComfortClean i gładki wąż ssący Ø 36/32 x 3,5 m-AS z obrotowymi złączkami. Z kolei CLEANTEC CTL 36 E AC-PLANEX/CLEANTEC CTM 36 E AC-PLANEX są urządzeniami specjalnie przystosowanymi do współpracy ze szlifierkami do ścian Festool Planex. Wyposażeno je w system AUTOCLEAN, zasuwę ComfortClean, worek filtrujący SELFCLEAN, wąż ssący D 36×3,5-AS/KS/LHS 225 i uchwyt narzędzia WHR-CT LHS 2. Dodatkowo modelem CLEANTEC CTM 36 E AC-PLANEX możemy także usuwać pyły mineralne klasy M.

Akcesoria do odkurzaczy mobilnych Festool CLEANTEC CTL/CTM 26/36/48

To osobna, bardzo liczna grupa produktów. Znajdują się w niej wspomniane moduły, akcesoria do sprzątania (różnego rodzaju rury i ssawki dostępne też w zestawach), węże ssące różnych typów i długości, schowki na nie, wspomniane worki tkaninowe (SelfClean), płócienne Long Life i foliowe jednorazowe, uchwyty odkurzaczy i na rury, wysięgnik odsysający CT-ASA CT 26/36/SB, centrum robocze WCR 1000, złączki, tuleje redukcyjne, trójniki, mufy, adaptery do odsysania, filtry główne i do zasysania na mokro, zasuwy zamykające itd. Dzięki nim każdy użytkownik może dostosować optymalnie odkurzacz Festool CLEANTEC CTL/CTM 26/36/48 do swoich potrzeb i wymagań roboczych.

Naszym zdaniem, odkurzacze mobilne Festool CLEANTEC CTL/CTM 26/36/48 to urządzenia przeznaczone dla wymagających profesjonalistów, zapewniające czyste i zdrowe miejsce pracy zarówno w warsztacie, jak i na budowie czy remontowanych pomieszczeniach. Spośród 23 modeli można wybrać najbardziej odpowiednie dla siebie urządzenie zarówno pod względem wielkości zbiornika, klasy pyłu i optymalizacji do określonej grupy prac. W kolejnym odcinku „Festool radzi” opowiadamy o odkurzaczach klasy H i zgodnych z dyrektywą ATEX 94/9/EG.

Tab. 1. Dane techniczne odkurzaczy mobilnych Festool CTL 26 E CLEANTEC, CTL 26 E SD CLEANTEC, CLEANTEC CTL 26 E SD E/A, CTL 26 E AC CLEANTEC, CTL 26 E

Tab. 2. Dane techniczne odkurzaczy mobilnych Festool CTL 36 E LE CLEANTEC, CTL 36 E AC CLEANTEC, CTL 36 E AC-LHS CLEANTEC, CTL 36 E AC-PLANEX CLEANTEC

Tab. 3. Dane techniczne odkurzaczy mobilnych Festool CTL 48 E AC CLEANTEC, CTM 26 E CLEANTEC, CTM 26 E AC CLEANTEC, CTM 36 E CLEANTEC, CTM 36 E LE

Tab. 4. Dane techniczne odkurzaczy mobilnych Festool CTM 36 E AC-PLANEX CLEANTEC, CTM 36 E AC-LHS CLEANTEC, CTM 36 E AC RENOFIX CLEANTEC, CTM 48 E

pins
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments