ODKURZACZE PRZEMYSŁOWE FESTOOL (CZĘŚĆ II). ODKURZACZE KOMPAKTOWE CLEANTEC CTL SYS, CTL MINI, CT MIDI ORAZ CT 15 E.

W części II naszego cyklu, którego tematem są odkurzacze przemysłowe Festool, opowiemy o modelach CLEANTEC CTL SYS, CTL MINI, CTL MIDI, CTM MIDI oraz CT 15 E. Są to lekkie, kompaktowe odkurzacze, które niemiecka firma opracowała głównie z myślą o zastosowaniach mobilnych i maksymalnym ułatwieniu ich obsługi.

Festool CLEANTEC CTL SYS – odkurzacz mobilny w kształcie i wielkości Systainera

Jest to lekkie, kompaktowe urządzenie ważące 6,9 kg i pracujące bardzo cicho (poziom hałasu zaledwie 67 dB). Przeznaczono je do wykonywania niewielkich

prac montażowych, parkieciarskich, malarskich, stolarskich itp., a także do sprzątania. Jego obudowa ma kształt Systainera i funkcję T-Lock, co zapewnia odkurzaczowi pełne zintegrowanie z systemem Systainerów Festool. Odkurzacz CLEANTEC CTL SYS wyposażono także w pasek do przenoszenia na ramieniu, a także w poręczne schowki na wąż i ssawki. Razem z nim użytkownik otrzymuje gładki, elastyczny i bardzo wytrzymały wąż ssący oraz przewód zasilający o długości 5 m. Turbinę w odkurzaczu Festool CLEANTEC CTL SYS napędza komutatorowy silnik o mocy nominalnej 1000 W zasilany 1-fazowym prądem zmiennym 230 V/50 Hz. Generuje on podciśnienie 20.000 Pa i maksymalny przepływ powietrza wynoszący 3000 l/min. W odkurzaczu Festool CLEANTEC CTL SYS zastosowano filtr klasy L o powierzchni filtracyjnej 5357,00 cm². Wielkość jego pojemnika wynosi 4,5 l (pojemność netto – 3,5 l). W omawianym urządzeniu znajduje się gniazdo na przewód elektronarzędzi o mocy do 1200 W umożliwiające jego uruchamianie i zatrzymywanie za pomocą podłączonych do niego maszyn. Odkurzacz Festool CLEANTEC CTL SYS ma także praktyczną funkcję wydmuchu umożliwiającą np. oczyszczanie ubrań z kurzu i przeznaczony jest do pracy wyłącznie na sucho.

Odkurzacze mobilne Festool CLEANTEC CTL MINI, CTL MIDI i CTM MIDI

To grupa trzech bliźniaczych urządzeń wyposażonych w filtry klasy M, przy czym w modelu CTM MIDI, który certyfikowano na klasę filtracji M, zastosowano elektronikę optymalizującą przepływ powietrza z funkcją Flow Detect informującą sygnałem akustycznym o jego nieprawidłowej wielkości. Dzięki niej model ten spełnia wszystkie warunki klasy filtracji M i może być stosowany do usuwania pyłów drzewnych oraz mineralnych (budowlanych). Z kolei odkurzacze CLEANTEC CTL MINI i CTL MIDI certyfikowane są na klasę L z powodu braku elektroniki optymalizującej przepływ powietrza. Naszym zdaniem, zastosowanie w odkurzaczach Festool CLEANTEC CTL MINI i CTL MIDI filtrów klasy M to bardzo ważna wartość dodana, która zwiększa bezpieczeństwo zdrowotne ich użytkowników i jest unikalna na rynku.
Omawiane odkurzacze mobilne przeznaczone są do współpracy z elektronarzędziami w celu usuwania wiórów, pyłu i kurzu powstających podczas ich pracy. Są też doskonałymi urządzeniami do sprzątania miejsc pracy, warsztatów, hal, biur itp., przy czym mogą być także użyte do usuwania nieczystości mokrych. Odkurzaczami Festool CLEANTEC CT MINI oraz CT MIDI możemy nie tylko zbierać nieczystości, lecz także je usuwać, korzystając z funkcji wydmuchu. Zalecamy jej używać na świeżym powietrzu do czyszczenia ubrania, narzędzi itp. Wyposażono je w zbiorniki o pojemnościach 10 l (CTL MINI I) lub 15 l (CTL MIDI i CTM MIDI).

Montaż filtra do pracy na sucho w odkurzaczu Festool CTM MIDI I
Montaż filtra do pracy na mokro w odkurzaczu Festool CTM MIDI I

Prezentowane odkurzacze mają lekką (masa ok. 11 kg) oraz kompaktową konstrukcję i dzięki temu są w pełni mobilne oraz łatwe w przechowywaniu. Festool zastosował w nich wiele innowacyjnych rozwiązań

unikalnych na rynku, m.in inteligentną elektronikę z dotykowym panelem sterowania oraz technologię Bluetooth®, która nie tylko pozwala na zdalne włączanie oraz wyłączanie odkurzaczy za pomocą elektronarzędzi bezprzewodowych Festool i pilotów, ale też umożliwia ich połączenie ze smartfonem, w którym zainstalowano aplikację Festool Work. Użytkownik może więc aktualizować oprogramowanie omawianych odkurzaczy i kontrolować ich eksploatację, m.in. pod względem jej poprawności, czasu pracy, serwisu itd.
Odkurzacze Festool CTL MINI oraz CTL MIDI i CTM MIDI wyposażono w filtry kasetowe mocowane szufladowo. Dzięki temu nie musimy demontować głowicy odkurzaczy i narażać się na wdychanie pyłów znajdujących się w ich zbiorniku. Do wyboru mamy filtry celulozowy do pracy na sucho i gąbkowy na mokro, jak również jednorazowe worki tkaninowe (Self Clean) oraz worki wielokrotnego użytku wykonane z odpornego na uszkodzenia płótna Long Life. Worków tkaninowych używamy do pracy z elektronarzędziami, zaś płóciennych do sprzątania i usuwania grubych wiórów. W przypadku pracy na mokro nie wykorzystuje się worków i odpady zbiera się bezpośrednio do zbiornika. Odkurzacze Festool CTL MINI oraz CTL MIDI i CTM MIDI mają układ automatycznie wyłączający je w przypadku napełnienia zbiornika do maksymalnego bezpiecznego poziomu płynów/odpadów mokrych. Układ ten chroni urządzenia te przed zwarciem, zaś ich użytkownika – przed porażeniem prądem elektrycznym.

Poręczny schowek na wąż ssący

Inżynierowie z Festool wyposażyli też odkurzacze Festool CTL MINI oraz CTL MIDI i CTM MIDI w funkcję mechanicznego czyszczenia filtrów oraz worka na odpady, wykorzystywaną podczas pracy na sucho. W tym celu należy uruchomić odkurzacz z maksymalnymi obrotami silnika, zatkać wąż i nacisnąć kilkakrotnie dźwignię znajdującą się z boku urządzenia.
Jak już wspominaliśmy, do włączania, uruchamiania i sterowania odkurzaczy Festool CTL MINI oraz CTL MIDI i CTM MIDI służy panel dotykowy, który może być obsługiwany w rękawicach. Ustawiamy na nim moc i obroty silnika (moc nominalna – 350-1200 W), czyli siłę ssania (maksymalnie 24.000 Pa) i wielkość przepływu powietrza (maksymalnie 3700 l/min). Zaleca się, aby wielkość obrotów silnika dobierać do średnicy wykorzystywanego węża. W przypadku odkurzacza klasy M (model CTM MIDI) ułatwiają to oznaczenia średnic 21, 27, 32, 36 i 50 mm powiązane z diodami pokazującymi poziom obrotów silnika. Jego panel sterowania informuje nas też o średnicy podłączonego węża, o ile ma on znacznik RFID umieszczony na swojej mufie. Informację o średnicy węża zawartą w znaczniku rozpoznaje elektronika za pośrednictwem czujnika znajdującego się w otworze wlotowym odkurzacza.

Czynność czyszczenia filtra i worka odkurzacza

Na panelu sterowania, oprócz włącznika głównego, mamy też włącznik służący do manualnego uruchamiania urządzeń, np. w wypadku używania ich do sprzątania, jak też przycisk funkcji Bluetooth®. Przeznaczony jest on do parowania smartfonów z zainstalowaną aplikacją Festool Work, pilotów Bluetooth® służących do zdalnego uruchamiania odkurzacza, akumulatorów Festool wyposażonych w funkcję Bluetooth®. Baterie te umożliwiają zdalne uruchamianie odkurzaczy za pomocą zasilanych nimi bezprzewodowych elektronarzędzi Festool. Nadmieniamy, że odkurzacze Festool CTL MINI oraz CTL MIDI i CTM MIDI mają

wbudowaną funkcję Bluetooth®, a więc w ich wypadku nie musimy dokupywać jej modułu. Jest to konieczne w przypadku pozostałych odkurzaczy Festool. Prezentowane odkurzacze Festool CTL MINI oraz CTL MIDI i CTM MIDI możemy też uruchamiać w sposób tradycyjny, czyli przez podłączenie do ich gniazdka zasilającego przewodu elektronarzędzia. Znajduje się ono obok panelu sterowania. Maksymalna moc nominalna podłączonej maszyny to 2200 W. Gniazdka tego możemy użyć też jako przedłużacza, przy czym odkurzacz musi być wyłączony, żeby się automatycznie nie uruchamiał.

Praktyczny hamulec postojowy

W odkurzaczach CLEANTEC CT MINI oraz CT MIDI Festool zastosował odprowadzanie ładunków elektrostatycznych za pośrednictwem przewodu ochronnego lub ochronno-neutralnego (tzw. funkcja antystatyczna), aby uniemożliwić nieprzyjemne dla użytkowników mikrowyładowania oraz ograniczyć do zera prawdopodobieństwo zapłonu pyłów. Dlatego urządzenia te standardowo wyposażane są we wspomniany gładki wąż antystatyczny (odprowadzający ładunki elektrostatyczne). Jednak żeby w odkurzaczu funkcja antystatyczna działała, musi być on podłączony do sieci elektrycznej posiadającej, oprócz przewodów fazowego i neutralnego, przewód ochronny (potocznie zwany zerowym) albo ochronno-neutralny.

Dotykowy panel sterowania
Mocowanie Systainera na pokrywie schowka węża odkurzacza Festool CLEANTEC CTM MIDI I

Omawiane urządzenia mają mocowanie przewodu zasilającego na ich obudowie z ruchomym zaczepem. Umożliwia ono łatwe jego zdejmowanie i rozwijanie, jak też zwijanie i ponowne mocowanie na odkurzaczu. Rozwiązanie to przyspiesza przygotowanie omawianych urządzeń do pracy i transportu. Oprócz niego mamy także praktyczny hamulec postojowy, który ułatwia pracę na nierównych i pochyłych powierzchniach, uniemożliwiając niepożądane przemieszczanie się tych urządzeń.
Ważnym i jednocześnie bardzo prostym elementem, w który wyposażono odkurzacze Festool CLEANTEC CT MINI oraz CT MIDI, jest stalowa, bardzo solidnie wykonana oś, na której zamocowano duże kółka jezdne. Dzięki niej układ jezdny omawianych odkurzaczy jest odporny na trudne warunki transportowe i wysoce trwały.
Kolejnym rozwiązaniem zwiększającym mobilność odkurzaczy Festool CLEANTEC CT MINI oraz CT MIDI jest praktyczny schowek na wąż. Ma on płaską pokrywę mocowaną za pomocą blokady T-Lock. Możemy ją wykorzystać do mocowania Systainerów lub odkładania elektronarzędzi. Możliwość mocowania na odkurzaczach wielu, spiętrzonych Systainerów ułatwia transport znajdujących się w nich urządzeń, narzędzi i akcesoriów.

Odkurzacz Festool CT 15 E

To ekonomiczna wersja odkurzacza CLEANTEC CTL MIDI przeznaczona głównie do sprzątania (prac porządkowych) i nie pozbawiona funkcji przedłużacza oraz współpracy z podłączonymi do jej gniazdka elektronarzędziami przewodowymi o mocy nominalnej do 2200 W. Odkurzaczem Festool CT 15 E możemy zbierać zarówno odpady suche, jak i mokre. Nie znajdziemy w nim jednak ani funkcji Bluetooth® oraz mechanicznego czyszczenia filtrów i worka na odpady, ani schowka na wąż, ani hamulca postojowego, ani także mocowania Systainerów. Na standardowym wyposażeniu odkurzacza Festool CT 15 E znajduje się wąż, który nie odprowadza ładunków elektrostatycznych, mający średnicę 27/32 mm

i długość 3,5 mm. Na czas transportu i przechowywania mocuje się go linką elastyczną na wieku pojemnika na akcesoria. Na płaskiej powierzchni wieka możemy także położyć wykorzystywane narzędzia, akcesoria itp. W zamykanym przez nie pojemniku mieści się 5,5-metrowy przewód zasilający oraz praktyczne akcesoria: ssawki szczelinowa i do obić.

Naszym zdaniem, kompaktowe odkurzacze Festool CLEANTEC CTL SYS, CTL MINI, CT MIDI oraz CT 15 E to doskonała propozycja dla fachowców, którzy dużą część prac wykonują u klientów, na placach budów itp. Spośród 5 ich modeli można wybrać najbardziej odpowiednie dla siebie urządzenie zarówno pod względem wielkości, efektywności, jak i spełniania wymagań BHP dotyczących czystego powietrza w środowisku pracy. W kolejnym odcinku „Festool radzi” opowiadamy o odkurzaczach CLEANTEC CTL/CTM wyposażonych w zbiorniki 26-, 36- lub 48-litrowe.

pins

Dane techniczne mobilnych odkurzaczy Festool CLEANTEC CTL SYS, CLEANTEC CT 15 E, CLEANTEC CTL MINI I, CLEANTEC CTL MIDI I i CLEANTEC CTM MIDI I

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments