Odkurzacz przemysłowy Metabo ASA32L

Metabo, jak większość producentów elektronarzędzi, oferuje do swoich maszyn tnących i szlifujących, które wytwarzają kurz, pył i wióry, pełną gamę odkurzaczy o różnych mocach i zaawansowaniu technicznym. Niedawno niemiecka firma wprowadziła na rynek nowy odkurzacz ASA32L.

 

 

Metabo ASA32L to dość duży odkurzacz warsztatowo-budowlany, który służy nie tylko do tradycyjnego sprzątania za pomocą rury i szczotki, ale może współpracować z elektronarzędziami jako zewnętrzny system odpylający. Odkurzacz Metabo może więc towarzyszyć wszelkiego rodzaju szlifierkom oscylacyjnym i mimośrodowym, przecinarkom do drewna, wyrzynarkom itp.
Wyposażono go

w silnik o mocy 1200 W. Nie jest to jakiś demon mocy, ale dla użytkownika ważne jest to, jak ona przekłada się na parametry „powietrzne”. A te przy takiej jednostce napędowej są naprawdę imponujące. Najważniejsze są oczywiście wytwarzane podciśnienie 210 mbarów, które decyduje o tym, jak duże nieczystości odkurzacz będzie wciągał do pojemnika, oraz przepływ powietrza 70 l/s wpływający na szybkość pracy elektronarzędzia. Oba parametry są na tyle dobre, że odkurzacz Metabo nie będzie miał żadnego problemu przy wciąganiu z podłogi większych kawałków gruzu, jak i podczas odsysania pyłu w trakcie cięcia wyrzynarką.
W tym miejscu warto napisać, że jednostka napędowa jest zabezpieczona specjalnym filtrem powietrza. Zapobiega on przedostawaniu się nieczystości do wnętrza motoru, jednak jego czystość ma duży wpływ na wydajność odkurzacza. Warto kontrolować stan filtra i w razie konieczności wymieniać lub czyścić.
Prezentowany odkurzacz Metabo ASA32L ma duży, 32-litrowy zbiornik na odpady, który wykonany jest z twardego tworzywa sztucznego odpornego na uszkodzenia mechaniczne. Przy zbieraniu odpadów stałych stosuje się w nim worki papierowe. Odkurzacz przystosowany jest również do zbierania nieczystości płynnych. Wtedy pracę należy wykonywać bez worków. Elektronarzędzie ma wewnątrz zbiornika pływak – elektroniczne zabezpieczenie, które wyłącza silnik w momencie maksymalnego napełnienia zbiornika cieczą. To ochrona silnika i elektroniki przed zalaniem.
Jak wspomnieliśmy na początku, Metabo ASA32L przystosowany jest zarówno do tradycyjnego sprzątania pomieszczeń, jak i do trybu automatycznego odsysania przy podłączonym do gniazdka elektronarzędziu o maksymalnej mocy 2500 W. Tryb pracy odkurzacza ustalamy pokrętłem z dwiema pozycjami. Przy wybranym trybie automatycznym odkurzacz włącza się w momencie uruchomienia elektronarzędzia. Wyłącza się również automatycznie z pewnym opóźnieniem po przerwaniu pracy elektronarzędzia. Opóźnienie wyłączenia umożliwia odessanie urobku powstałego w momencie zakończenia pracy maszyną.
Prezentowane elektronarzędzie jest standardowo wyposażone w elastyczną rurę ssącą o długości 320 cm. W zestawie znajdziemy plastikową rurę przedłużającą, zakończoną szczotką do sprzątania powierzchni płaskich. Wszystkie te elementy odkurzacza można w uporządkowany sposób przechowywać razem z jednostką centralną. Na obudowie elektronarzędzia są bowiem specjalne uchwyty na rury, a kabel zasilający można owinąć wokół elektronarzędzia. Całość daje się łatwo transportować dzięki dwóm parom kółek transportowych. Metabo ASA32L jak na odkurzacz z tak dużym pojemnikiem jest stosunkowo lekki. Jego masa netto (z pustym zbiornikiem) to zaledwie 7 kg.

Dane techniczne odkurzacza przemysłowego Metabo ASA32L

Moc znamionowa

1200 W

Strumień powietrza

70 l/s

Podciśnienie

210 mbar

Pojemność pojemnika całkowita

32 l

Waga

7kg

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments