Odkurzacz Festool CLEANTEC CTMC MIDI – test redakcyjny

W ub.r. Festool rozszerzył swoją rodzinę odkurzaczy przemysłowych o akumulatorowe modele CLEANTEC CTLC/CTMC MINI przeznaczone do zastosowań mobilnych.

Efektywny napęd

Akumulatorowe odkurzacze CLEANTEC CTLC/CTMC MINI to urządzenia opracowane z myślą o zastosowaniach mobilnych, tj. pracach prowadzonych poza warsztatem lub na placu budowy. Są one akumulatorową wersją przewodowych odkurzaczy Festool CLEANTEC CTL/CTM MIDI I. Ponieważ w redakcyjnym warsztacie testowany był model Festool CLEANTEC CTMC MIDI o klasie filtracji M, przyjrzymy się bliżej temu odkurzaczowi.
Urządzenie przeznaczone jest do współpracy z elektronarzędziami akumulatorowymi Festool oraz sprzętem przewodowym i służy do usuwania pyłu podczas szlifowania, cięcia, wiercenia itp. Można go także z powodzeniem wykorzystać

do sprzątania miejsca pracy. Festool rekomenduje je do prac lekkich wykonywanych w krótkim czasie.
Bezprzewodowy odkurzacz CLEANTEC CTMC MIDI zasilany jest prądem o napięciu 36 V pobieranym z połączonych szeregowo dwóch 18-woltowych, systemowych akumulatorów Festool i napędzany wydajnym silnikiem bezszczotkowym EC-TEC sprzężonym z turbiną. Dzięki temu siła ssania testowanego sprzętu porównywalna jest z siłą ssania przewodowych odkurzaczy CLEANTEC CTL/CTM MIDI I i wynosi 19.000 Pa. Testowane urządzenie posiada kompaktową obudowę i jak na bezprzewodowy odkurzacz przemysłowy jest bardzo lekkie (10,2 kg). Zostało wyposażone w zbiornik na odpady o pojemności 15 l.

Dzięki niewielkim wymiarom, masie oraz zasilaniu akumulatorowemu, odkurzacz jest w pełni mobilny. Testowany akumulatorowy odkurzacz CLEANTEC CTMC MIDI można też łatwo transportować do miejsca pracy np. w wykańczanym mieszkaniu czy domu lub remontowanym budynku. Nie zajmie też dużo miejsca w firmowym aucie z zabudową warsztatową, czy w samochodzie dostawczym lub osobowym. Z tych samych powodów łatwo go użytkować, jak też przechowywać w warunkach stacjonarnych – w warsztacie czy zakładzie produkcyjnym.

Zaawansowane sterowanie elektroniczne

Akumulatorowy odkurzacz Festool CLEANTEC CTMC MIDI to też urządzenie wysoce zaawansowane technicznie. Zastosowano w nim inteligentną elektronikę z dotykowym panelem sterowania oraz technologię Bluetooth®, która nie tylko pozwala na zdalne włączanie/wyłączanie odkurzacza ale też umożliwia jego połączenie ze smartfonem, w którym zainstalowano aplikację Festool Work. Dzięki temu użytkownik może m.in. aktualizować oprogramowanie odkurzacza, zamówić serwis, jak też znaleźć najbliższego dystrybutora Festool. Aplikacja zawiera też samouczki, ułatwiające obsługę elektronarzędzi Festool, w tym omawianych odkurzaczy.
Jak już wspomniano, do sterowania odkurzaczem służy czytelny panel dotykowy. Ustawiamy na nim 3-stopniową siłę ssania (maksymalnie 19.000 Pa) i skorelowaną z nią wielkość przepływu powietrza (maksymalnie 3100 l/min). Na panelu sterowania, oprócz włącznika głównego, jest też włącznik służący do manualnego uruchamiania urządzenia, np. w wypadku używania go do sprzątania, jak też przycisk funkcji Bluetooth. Przeznaczony jest on do parowania smartfonów z aplikacją Festool Work, pilota Bluetooth służącego do zdalnego uruchamiania odkurzacza oraz akumulatorów Festool wyposażonych w funkcję Bluetooth. Umożliwiają one zdalne uruchamianie odkurzacza za pomocą zasilanych nimi bezprzewodowych elektronarzędzi Festool. Z kolei pilot, który mocuje się na wężu ssącym, ułatwia współpracę odkurzacza z elektronarzędziami przewodowymi. Dzięki niemu użytkownik, pracując maszyną zasilaną z gniazdka, nie musi podchodzić do odkurzacza, aby go włączyć czy wyłączyć.


Ważną funkcją elektroniki odkurzacza Festool CLEANTEC CTMC MIDI jest monitorowanie wielkości przepływu powietrza i akustyczna sygnalizacja jego nadmiernego spadku. Rozwiązanie to wymagane jest normatywnie w przypadku odkurzaczy klasy filtracji M, na którą certyfikowane jest testowane urządzenie Festool. Dzięki zastosowaniu filtra klasy M i elektronicznego układu monitorowania przepływu powietrza można nim usuwać szkodliwe dla zdrowia pyły klasy M (graniczna wartość filtracji to ≥0,1 mg/m³). Zgodnie z unijnymi przepisami bezpieczeństwa pracy urządzenie może więc współpracować z elektronarzędziami i być wykorzystane w pracach stolarskich oraz budowlanych.

Wydajne zasilanie 36-woltowe

Jak wspomniano, bezprzewodowy odkurzacz CLEANTEC CTMC MIDI zasilany jest prądem napięciu 36 V z dwóch połączonych szeregowo 18-woltowych

akumulatorów Festool o pojemnościach 4.0, 5.0 i 8.0 Ah, wyposażonych w technologię Bluetooth®. Montuje się je w zamykanym pojemniku znajdującym się z tyłu odkurzacza. Do ładowania akumulatorów służy podwójna ładowarka TCL 6 DUO zapewniająca ciągłą pracę. Są one dostępne pojedynczo lub w zestawie dostarczanym w Systainerze³. W jego skład wchodzą 4 akumulatory 18 V/5.0 Ah i ładowarka TCL 6 DUO. Zestaw ten jest na wyposażeniu kompletacji testowanego odkurzacza, którą oznaczono jako CLEANTEC CTMC MIDI I-Plus. Czas pracy tego urządzenia zależy od pojemności akumulatorów zasilających i wynosi 10-20 min w przypadku użycia 2 baterii o pojemności 4.0 Ah, 16-30 min dla 5.0 Ah oraz 24-45 min dla 8.0 Ah. Wykorzystując akumulatory 5.0/8.0 Ah można usunąć pył z 69/106 otworów wykonywanych młotowiertarką, skrócić pilarką tarczową 27/41 drzwi, jak też 99/152 razy dociąć ukośnicą deski parkietowe*.

Filtr klasy M i łatwa obsługa

Odkurzacz CLEANTEC CTMC MIDI wyposażony jest w kasetowe filtry klasy M, które montuje się, wsuwając jak szufladę w jego obudowę. Nie trzeba więc w tym celu demontować głowicy urządzenia. Do wyboru użytkowników jest filtr celulozowy do pracy na sucho i gąbkowy na mokro, jak również jednorazowe worki włókninowe (SELFCLEAN SC-FIS-CT MINI/MIDI-2/5/CT15) do pyłów klasy L i M oraz włóknino-poliestrowe worki wielokrotnego użytku (Longlife LL-FIS-CT MINI/MIDI-2/CT15) do pyłów klasy L. Co ważne, elektronika odkurzacza Festool CLEANTEC CTMC MIDI, wykorzystując czujnik napełnienia zbiornika, wyłączająca go automatycznie w przypadku, gdy poziom płynów/odpadów mokrych osiągnął maksymalny, bezpieczny poziom. Układ ten chroni napęd i elektronikę urządzenia przed zwarciem.
Odkurzaczem Festool CLEANTEC CTMC MIDI można nie tylko zbierać nieczystości, lecz także je usuwać, korzystając z funkcji wydmuchu. W tym celu należy otworzyć kratkę znajdującą się z boku obudowy i włożyć do odsłoniętego otworu wylotowego powietrza końcówkę węża. Inżynierowie z Festool wyposażyli też odkurzacz Festool CLEANTEC CTMC MIDI w funkcję mechanicznego czyszczenia filtrów oraz worka na odpady, wykorzystywaną podczas pracy na sucho. W tym celu należy uruchomić odkurzacz z maksymalnymi obrotami silnika, zatkać wąż i nacisnąć kilkakrotnie dźwignię znajdującą się z boku urządzenia.

Praktyczne rozwiązania ułatwiające eksploatację

Ważnym rozwiązaniem ułatwiającym transport i przechowywanie odkurzacza Festool CLEANTEC CTMC MIDI jest praktyczny schowek na wąż. Ma on płaską pokrywę mocowaną za pomocą blokady T-Lock. Możemy ją wykorzystać do mocowania Systainerów lub odkładania elektronarzędzi. Możliwość mocowania na odkurzaczu wielu, spiętrzonych Systainerów ułatwia transport znajdujących się w nich narzędzi i akcesoriów. Jest też skrzynka dostępna jako wyposażenie dodatkowe, montowana w dolnej części tylnej obudowy. Można w niej np. pomieścić dodatkowe akumulatory czy akcesoria do sprzątania. Pracę odkurzaczem ułatwia też praktyczny hamulec postojowy, który zapobiega niepożądanemu staczaniu się go po nierównych czy pochyłych powierzchniach. Jak też gładki wąż, który nie blokuje się podczas przesuwania na krawędziach obrabianych elementów, blatów stołów roboczych itp.

Wyniki redakcyjnych testów odkurzacza bezprzewodowego Festool CLEANTEC CTMC MIDI

W próbach testowych wykonanych w redakcyjnym warsztacie sprawdzany był odkurzacz bezprzewodowy Festool CLEANTEC CTMC MIDI klasy filtracji M, zasilany dwoma akumulatorami 18 V/5.0 Ah. Głównym celem jego testów była ocena efektywności usuwania pyłu podczas współpracy z

elektronarzędziami. Jak wiadomo, warunkuje ona bezpośrednio stopień czystości środowiska pracy, w którym wykorzystuje się różne maszyny. Oceniając efektywność odsysania odkurzacza Festool CLEANTEC CTMC MIDI, posłużono się skalą ocen jakościowych od 1 do 10, przy czym nota 10 oznacza 100-procentową skuteczność usuwania pyłów i innych nieczystości powstających podczas pracy elektronarzędziami, np. opiłków czy wiórów itp. Dane i wyniki testów redakcyjnych akumulatorowego odkurzacza Festool CLEANTEC CTMC MIDI przedstawia tabela zamieszczona w artykule.

Naszym zdaniem, akumulatorowy odkurzacz Festool CLEANTEC CTMC MIDI, zapewniając pełną mobilność i maksymalną poręczność, umożliwia bardzo efektywne usuwanie pyłu podczas współpracy z elektronarzędziami i pod tym względem nie ustępuje odkurzaczom przewodowym. Zapewnia więc czyste środowisko pracy, wolne od chorobotwórczych pyłów, a do tego doskonale sprawdza się w zastosowaniach mobilnych.

pins

* Wartości podane przez Festool

Bezprzewodowy odkurzacz Festool CLEANTEC CTMC MIDI – dane techniczne

Napięcie zasilania36 V
Maks. przepływ powietrza3100,00 l/min
Maks. podciśnienie19.000 Pa
Powierzchnia filtracyjna3369,00 cm²
Pojemność zbiornika/worka filtrującego maks.15/12,5 l
Wymiary (dł. x szer. x wys.)550 x 320 x 495 mm
Klasa pyłowaM
Czas pracy na dwóch akumulatorach 2 x 18 V/5,0 Ah16-30 min
Waga produktu z 2 akumulatorami10,2 kg

Bezprzewodowy odkurzacz Festool CLEANTEC CTMC MIDI – wyniki testów

Współpracujące elektronarzędzie z odkurzaczem Festool CLEANTEC CTMC MIDIUżyty osprzęt do obróbkiUżyty adapter do usuwania pyłuOperacja obróbczaOcena skuteczność usuwania pyłu w skali 1-10
Akumulatorowa wyrzynarka Festool CARVEX PSC 420 EBbrzeszczot do cięcia drewna króciec wyrzynarkicięcie warstwowej deski podłogowej9,8
Akumulatorowa wiertarko-wkrętarka Festool QUADRIVE TPC 18/4wiertło udarowe 10 mmdysza do zwiercin Festool D 27-BSDwiercenie udarowe w bloczku betonowym10
Akumulatorowe urządzenie wielofunkcyjne Festool VECTURO OSC 18 EBrzeszczot do drewnaprzyrząd do odsysania OSC-AVwycinanie kołków drewnianych10
Akumulatorowa ukośnica Festool KAPEX KSC 60Tarcza pilarska 216 mmUkład odsysania ukośnicy z króćcemcięcie warstwowej deski podłogowej10
Akumulatorowa zagłębiarka Festool TSC 55 KEBtarcza pilarska Festool o średnicy 160 mmkróciec w osłonie pilarkicięcie płyty meblowej10
Akumulatorowa szlifierka oscylacyjna Festool RTSC 400Papier ścierny P80króciec szlifierkiSzlifowanie formatki brzozowej10
Suma ocen   59,8
Średniaocena   9,97
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments