Odkurzacz bezprzewodowy Makita VC006GM

Makita VC006GM to pierwszy na rynku akumulatorowy, 80-woltowy odkurzacz przemysłowy. Ma klasę filtracji M i zaprojektowano go do sprzątania oraz współpracy z elektronarzędziami.

Ogromna moc z 80-woltowym zasilaniem

Do zasilania odkurzacza przemysłowego VC006GM Makita wykorzystała platformę akumulatorową XGT, która została opracowana trzy lata temu dla bezprzewodowych elektronarzędzi Makita z serii XGT 40Vmax, przeznaczonych do wykonywania prac, wymagających użycia narzędzi o wysokich mocach użytecznych. W skład tej platformy wchodzą litowo-jonowe akumulatory XGT o maksymalnym napięciu zasilania wynoszącym 40V. Makita oferuje 5 modeli akumulatorów: od 2.0 Ah do 8.0 Ah, a do ich ładowania służą szybkie ładowarki DC40RA, DC40RB (podwójna) i

wolna DC40RC.
Aby uzyskać podciśnienie i przepływ powietrza wartościowo zbliżonego do przewodowych odkurzaczy przemysłowych, Makita w odkurzaczu VC006GM zastosowała efektywny energetycznie i bardzo wydajny system zasilania złożony z dwóch akumulatorów XGT 40Vmax. System ten wytwarza maksymalne napięcie prądu stałego wynoszące 80V (2 x 40V max), co umożliwia odkurzaczowi VC006GM na generowanie podciśnienia 180 mbar i maksymalny przepływ powietrza wynoszący 3,7 m3/min. Gdy porównamy te parametry z analogicznymi parametrami przewodowych odkurzaczy przemysłowych Makita o mocy nominalnej 1000 W, to okazuje się, że pod względem podciśnienia różnica ta wynosi ok. -30 mbar, zaś w wypadku przepływu +0,1 m3/min. Oznacza to, że praktycznie omawiany odkurzacz VC006GM pracuje z taką samą wydajnością jak jego 1000-watowe odpowiedniki przewodowe.

Odkurzacz bezprzewodowy Makita VC006GM – test sprzątania

Odkurzacz przemysłowy Makita VC006GM – konstrukcja i cechy użytkowe

Jego budowa jest klasyczna, mamy więc zbiornik na 4 kółkach przeznaczony na nieczystości i zamykającą go od góry głowicę, w której znajdują się silnik zintegrowany z turbiną, elektronika sterująca, filtry itd. Do napędu testowanego odkurzacza VC006GM Makita zastosowała wysokosprawny silnik bezszczotkowy (BLDC) współpracujący z wydajną turbiną. Jego pracą steruje zaawansowana elektronika. Jej istotnymi funkcjami są m.in.:
• płynna regulacja mocy ssania (maksymalnie 350 W) oraz wielkości przepływu w zakresie 2,0-3,7 m³/min;
• monitoring wielkości przepływu z sygnalizacją dźwiękową w przypadku nadmiernego spadku z powodu zatkania filtrów;
• funkcja automatycznego otrzepywania filtrów;
• ochrona antyprzeciążeniowa silnika bezszczotkowego;
• ochrona ogniw Li-Ion akumulatorów przed nadmierną temperaturą i rozładowaniem.

Napęd, który ma odkurzacz akumulatorowy Makita VC006GM, może być uruchamiany dwojako: albo ręcznie dużym przyciskiem znajdującym na górze obudowy głowicy, albo automatycznie przez Auto-start Wireless System (AWS) wykorzystujący technologię Bluetooth®, a dokładniej mówiąc – przez sparowane z nim akumulatorowe elektronarzędzie Makita. Tryb uruchamiania wybiera się pokrętłem włącznika głównego AUTO/0/I. Ustawienie wybranego trybu oznacza aktywację odkurzacza, nie zaś uruchomienie jego napędu. Oprócz pokrętła włącznika głównego, na panelu sterowania odkurzacza Makita VC006GM znajdują się pokrętła regulacji wspomnianej mocy ssania i wyboru średnicy węża ssącego, a także gniazdo modułu Bluetooth® (AWS) oraz dwa wskaźniki diodowe pokazujące dostępną ilość energii w akumulatorach. Z kolei po obu stronach panelu zlokalizowano gniazda akumulatorów zasilających, które chronione są przed pyłem przez otwieraną pokrywę.

Odkurzacz bezprzewodowy Makita VC006GM – test współpracy z zagłębiarką

Odkurzacz bezprzewodowy Makita VC006GM – podstawowe dane techniczne

Maksymalne/średnie napięcie zasilania80V (2x40V)/72V
Pojemność zbiornika dla odpadów suchych/mokrych40/30 litrów
Maks. podciśnienie/moc zasysania180 mbar/350 W
Wielkość przepływu2,0-3,7 m³/min
Klasa filtracji odkurzaczaM
Poziom ciśnienia akustycznego70 dB(A)
Auto-start Wireless System+
Wymiary (D x S x W)586 x 385 x 598 mm
Waga bez/z akumulatorem (wg EPTA)17/18,4-20,8 kg


Testowany odkurzacz bezprzewodowy ma klasę filtracji M. Zastosowano w nim podwójny filtr GYUPPA. Składa się on z dwóch filtrów głównych (poliestrowych HEPA), dolnych gąbkowych oraz wstępnych, których funkcję pełnią 2 worki materiałowe. Okrywają one szczelnie filtry główne oraz gąbkowe i nie dopuszczają do nich dużych drobin kurzu. Wszystkie filtry są wymienne i mogą być myte pod bieżącą wodą. Zastosowane rozwiązanie nie tylko zwiększa skuteczność filtracji, ale także

żywotność jej podwójnego układu.

Aby zapewnić dużą wydajność pracy filtrów, Makita omawiany odkurzacz przemysłowy wyposażyła we wspomniany automatyczny układ ich oczyszczania. Pojemność jego zbiornika wykonanego z tworzywa sztucznego wynosi 40 l dla odpadów suchych i 30 l dla mokrych. Japoński producent oferuje do testowanego sprzętu polietylenowe i flizelinowe worki na odpady suche.
Z kolei do pracy na mokro służą filtry gąbkowe, które w takim wypadku należy zamontować w miejsce podwójnych filtrów GYUPPA. Co bardzo praktyczne, opróżnianie zbiornika z brudnej wody ułatwia znajdujący się w jego dolnej części odpływ spustowy. Odkurzacz wyposażono także w elektroniczne zabezpieczenie wyłączające go w przypadku przepełnienia wodą.
Do przemieszczania i transportu odkurzacza służą cztery koła, w tym para dużych i małych skrętnych, które wyposażono w hamulce stabilizujące sprzęt na nierównych czy pochyłych powierzchniach. Praktycznym rozwiązaniem jest zamontowany wokół dolnej części zbiornika zderzak gumowy, który chroni powierzchnie ścian czy mebli przed uszkodzeniem, a także bezpośrednie mocowanie walizek MAKPAC na odkurzaczu.
Omawiany odkurzacz przemysłowy Makita VC006GM wyposażono w 2 węże elastyczne antystatyczne (ø28 mm x 3,5 m i ø38 mm x 2,5 m), rurę wygiętą i prostą (aluminiową, ø38 mm x 56,5 cm), ssawkę do podłóg, szczelinową, końcówki węża 22 i 24, worki flizelinowe (5 szt.) i moduł AWS.

Odkurzacz bezprzewodowy Makita VC006GM – wyniki testów

Współpracujące elektronarzędzie z odkurzaczem Makita VC006GMUżyty osprzęt do obróbkiUżyte akcesoria do usuwania pyłuOperacja obróbczaOcena skuteczności usuwania pyłu i nieczystości w skali 1-10
Akumulatorowa zagłębiarka Makita DSP601tarcza pilarska 165 mmstandardowy króciec w osłonie pilarkicięcie płyty meblowej10
Akumulatorowa szlifierka kątowa Makita GA005Gsegmentowa tarcza diamentowa 125 mmosłona do cięcia z odsysaniem 196845-3bruzdowanie w elemencie granitowym na głębokość 2,3 cm10+
Akumulatorowa szlifierka kątowa Makita GA005Gdiamentowa tarcza garnkowa 125 mmosłona do szlifowania z odsysaniemszlifowanie płyty betonowej10
Akcesoria do sprzątaniasprzątanie warsztatu10+

Odkurzacz bezprzewodowy Makita VC006GM – wyniki testów redakcyjnych

W redakcyjnych testach sprawdzaliśmy odkurzacz akumulatorowy Makita VC006GM pod względem skuteczności usuwania pyłu podczas współpracy z elektronarzędziami oraz sprzątania miejsca pracy (warsztatu, placu budowy itp.). Zadania testowe miały duży lub bardzo duży stopień trudności, co pozwoliło nam w pełni ocenić skuteczność pracy testowanego sprzętu. Do jego oceny użyliśmy skali od 1 do 10, gdzie ocena „10” oznacza 100-proc. skuteczność usuwania pyłów lub innych nieczystości, np. wiórów drewnianych, zaś „10+” – przynależność do sprzętu, który na rynku zapewnia najwyższą skuteczność usuwania pyłu. Dokładne dane i wyniki testów redakcyjnych akumulatorowego odkurzacza Makita VC006GM zawiera zamieszczona w artykule tabela.
Gdy porównamy pracę testowanym odkurzaczem z pracą tego typu sprzętem przewodowym, to od razu rzucają się w oczy pozytywne konsekwencje braku kabla. Nie ogranicza on pola pracy testowanego urządzenia, co jest znacznym ułatwieniem podczas sprzątania dużych powierzchni, i pozwala wykorzystać go tam, gdzie nie ma dostępu do sieci elektrycznej lub jest on znacznie utrudniony. Pod względem skuteczności odsysania i możliwości zbierania dużych ilości odpadów odkurzacz Makita VC006GM praktycznie nie różni się od modeli przewodowych ze stosunkowo dużymi zbiornikami (40 L). Ważną zaletą jest też możliwość pracy na mokro. Naszym zdaniem, pod względem funkcjonalności testowany odkurzacz akumulatorowy nie ustępuje przemysłowym odkurzaczom przewodowym, natomiast jest o wiele bardziej komfortowy w użytkowaniu dzięki nieograniczonej mobilności.

Reasumując, odkurzacz bezprzewodowy Makita VC006GM zdał celująco testy współpracy z

elektronarzędziami i sprzątania miejsca pracy. Dzięki innowacyjnym technologiom zasilania i napędu jest urządzeniem, które znacznie podwyższa standardy efektywności pracy dla akumulatorowych odkurzaczy przemysłowych i pod tym względem dorównuje przewodowym odkurzaczom przemysłowym o mocy rzędu 1000 W.

Odkurzacz bezprzewodowy Makita VC006GM – test współpracy ze akumulatorową szlifierką kątową

pins

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments