Od glazury po zbrojony beton. Tarcze diamentowe Dedra

Firma Dedra od ponad 20 lat dostarcza znane i cenione za wysoką jakość tarcze diamentowe. W jej ofercie znajdziemy praktycznie każdy ich typ i rozmiar.
To pozwala nam, korzystając z tych narzędzi, przeciąć dowolny materiał stosowany w pracach budowlanych: od betonu po stal.

W ofercie firmy Dedra znajdziemy tarcze z diamentowym (1) wieńcem ciągłym, (2) wieńcem z szerokimi segmentami i wąskimi wrębami, (3) wieńcem z wąskimi segmentami, (4) wieńcem z szerokimi segmentami i wrębami typu keyhole i (5) z ziarnem diamentowym lutowanym próżniowo. Tarcze z wieńcem ciągłym przeznaczone są

zarówno do cięcia na sucho, jak i na mokro głównie materiałów cienkich i kruchych (szkło, marmur, wapień, glazura, terakota). W tym segmencie diamentowego osprzętu Dedra oferuje trzy modele tarcz o symbolach H112 (cięcie na mokro), H113 (na sucho i mokro) i H114 (tarcza turbo z falistym rdzeniem do obróbki na sucho i mokro). Tarcze H112 ze względu na ilość i jakość diamentu polecane są do dokładnego cięcia z zachowaniem wysokiej jakości krawędzi płytek po przecięciu. Zaś tarcze H114 dzięki ciągłości korpusu mającego przerwy w wieńcu charakteryzują się zmniejszonymi oporami podczas cięcia, co przyczynia się do zwiększenia ich wydajności. Omawiane tarcze z wieńcem ciągłym występują w różnych średnicach – od 110 do 300 mm. Tarcze do cięcia na mokro przeznaczone są do stosowania z przecinarkami stołowymi z posuwną głowicą, zaś do cięcia na mokro i sucho także z tego typu maszynami, jak też ze szlifierkami kątowymi.

Kolejną grupę tarcz Dedra stanowią modele z wieńcami z szerokimi segmentami i wąskimi wrębami. Są one stosowane do materiałów trudno obrabialnych (skały magmowe, granit, bazalt, beton zbrojony itp.). W tym segmencie producent oferuje dwa modele: H119 i H124. Oba przeznaczone są do cięcia zarówno na sucho, jak i na mokro. Tarcze te występują w średnicach od 115 do 240 mm.

 
W ofercie Dedry największą grupę tarcz diamentowych stanowią konstrukcje z wieńcami z szerokimi segmentami i wrębami typu keyhole. Znajdują one zastosowanie w pracy z materiałami trudno obrabialnymi i twardymi (np. gruby granit i marmur, kamień naturalny, klinkier). Tarcze te są również przystosowane do pracy na sucho i na mokro. Wśród pięciu modeli tego typu znajdziemy zarówno tarcze do cięcia (np. H109 czy H116), jak i tarcze frezujące (H126) do wykonywania bruzd i frezowania pęknięć „V”. Tarcze w tej grupie oferowane są w rozmiarach od 115 do 230 mm (H126 – tylko w popularnych średnicach 115 i 125 mm). Warto tu wspomnieć, że segmenty w tarczach z grup H115, H116, H117 i H118 są łączone z korpusem techniką laserową. Optymalna twardość osnowy (spoiwa) diamentu w segmentach przeznacza je do cięcia materiałów twardych.
Jednym z ciekawszych produktów w ofercie marki Dedra jest tarcza diamentowa VACUUM braze (H108). Tarcza VB jest wykonana z jednego kawałka stali. W strefie wieńca roboczego polikryształy diamentu osadzane są metodą lutowania próżniowego. Spoiwo na bazie mosiądzu jest dobrane, tak aby zapewnić wysoką wytrzymałość i maksymalną integralność łączonych materiałów.

Lutowanie próżniowe ma jeszcze kilka innych zalet, m.in. miękkie połączenie diamentów z korpusem pozwala przeprowadzić jego recykling, zastosować mniejszą ilość spoiwa i osiągnąć lepszą ekspozycję diamentu. W efekcie daje to pełniejszą kontrolę nad gospodarką surowcem, redukuje liczbę etapów produkcji i dzięki temu zmniejsza ryzyko wystąpienia błędów podczas wytwarzania tarczy. Tarcze VB są z natury rzeczy bezpieczne ze względu na monolityczną budowę, której nie ma w innego typu tarczach (nie ma

w nich lutowanych lub spawanych laserowo segmentów do korpusu, a więc oderwanie ich od korpusu jest wykluczone). Mała ilość spoiwa i lepsza ekspozycja ziaren diamentowych wpływa na poprawę pracy tarczą – zwiększa szybkość cięcia oraz uniwersalność zastosowań.

Tarcza Dedra VACUUM braze przeznaczona jest do cięcia na mokro lub sucho. Jest to osprzęt bardzo uniwersalny, bo można nim obrabiać m.in. stal, metale nieżelazne, drewno, beton, cegły, ceramikę, asfalt, szkło, laminat, PVC, jak też konglomeraty tych materiałów. Jest oferowana w czterech rozmiarach (od 115 do 230 mm).
Ten krótki przegląd tarcz pokazuje, że Dedra zadbała o prawidłowy dobór asortymentu i jego kompleksowość. Narzędzia te pozwalają pracować szybko i odznaczają się wysoką żywotnością, a więc spełniają oczekiwania profesjonalnych użytkowników techniki diamentowej.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments