OBSŁUGA I ZASTOSOWANIA ODKURZACZA FESTOOL CLEANTEC CTM MIDI I (CZĘŚĆ I)

Z myślą o mobilnych zastosowaniach Festool wprowadził w br. do swojej oferty odkurzacze kompaktowe CLEANTEC CT MINI oraz CT MIDI. W niniejszym i kolejnych artykułach z cyklu „Festool radzi” zajmiemy się obsługą i ich zastosowaniami na przykładzie odkurzacza Festool CLEANTEC CTM MIDI I.

Festool CTL MINI oraz CTL MIDI i CTM MIDI to pierwsze na rynku odkurzacze kompaktowe wyposażone w filtry klasy M, przy czym w modelach z oznaczeniem „CTM” zastosowano elektronikę optymalizującą przepływ powietrza, dzięki której spełniają one wszystkie warunki klasy filtracji M i mogą być stosowane do usuwania pyłów drzewnych oraz mineralnych (budowlanych). Urządzenia (fot. 1.) wyposażone w zbiorniki

o pojemności 10 l (CTL MINI I) lub 15 l (CTL MIDI i CTM MIDI) są kompaktowe i lekkie (masa ok. 11 kg) oraz w pełni mobilne – można je łatwo transportować do miejsca pracy np.w remontowanym lub wznoszonym budynku. Nie zajmują też dużo miejsca ani w samochodzie z wyposażeniem warsztatowym (fot. 2.), ani w aucie dostawczym lub osobowym (fot. 3.). Z tych samych powodów łatwo je też użytkować i przechowywać w warsztacie czy zakładzie produkcyjnym.

 

Odkurzacze Festool CTL MINI oraz CTL MIDI i CTM MIDI są nie tylko kompaktowe i mobilne, ale także kryją w sobie wiele innowacyjnych rozwiązań unikalnych na rynku. Zastosowano w nich bowiem inteligentną elektronikę z dotykowym panelem sterowania oraz technologię Bluetooth®, która nie tylko pozwala na zdalne włączanie oraz wyłączanie odkurzacza za pomocą elektronarzędzi bezprzewodowych Festool i pilotów, ale też umożliwia jego połączenie ze smartfonem, w którym zainstalowano aplikację Festool Work (fot. 4.). Dzięki temu użytkownik może aktualizować oprogramowanie odkurzacza i kontrolować jego eksploatację, m.in. pod względem jej poprawności, czasu pracy, serwisu itd. Aplikacja zawiera też samouczki ułatwiające obsługę elektronarzędzi Festool, w tym omawianych odkurzaczy.

Fot. 1. Odkurzacze Festool CTL MINI I i CTM MIDI I

 

Pracę z odkurzaczami Festool CTL MINI oraz CTL MIDI i CTM MIDI zaczynamy od zainstalowania w nich filtrów oraz worka na pył (fot. 5.). Filtry są kasetowe, dzięki temu wkładamy je do odkurzacza jak szufladę. Nie musimy więc demontować jego głowicy i narażać się na wdychanie pyłów znajdujących się w zbiorniku (fot. 6.). Do wyboru mamy filtr celulozowy do pracy na sucho (fot. 6.) i gąbkowy na mokro (fot. 7.), jak również jednorazowe worki tkaninowe (fot. 8.) oraz worki wielokrotnego użytku (fot. 9.) wykonane z odpornego na uszkodzenia płótna. Worków tkaninowych używamy do pracy z elektronarzędziami, zaś płóciennych do sprzątania i usuwania grubych wiórów. Przypominamy, że do pracy na mokro nie używamy żadnych worków, a odpady zbieramy bezpośrednio do zbiornika. Odkurzacze Festool CTL MINI oraz CTL MIDI i CTM MIDI mają układ (fot. 10.) automatycznie wyłączający je w przypadku napełnienia zbiornika do maksymalnego bezpiecznego poziomu płynów/odpadów mokrych. Układ ten chroni urządzenia te przed zwarciem, zaś ich użytkownika – przed porażeniem prądem elektrycznym.

Inżynierowie z Festool wyposażyli też odkurzacze Festool CTL MINI oraz CTL MIDI i CTM MIDI w funkcję mechanicznego czyszczenia filtrów oraz worka na odpady, wykorzystywaną podczas pracy na sucho. W tym celu należy uruchomić odkurzacz z maksymalnymi obrotami silnika, zatkać wąż i nacisnąć kilkakrotnie dźwignię znajdującą się z boku urządzenia (fot. 11.).

Fot. 2. Odkurzacz Festool CTM MIDI I zajmuje niewiele miejsca w samochodzie z wyposażeniem warsztatowym

 

Jak już wspominaliśmy, do włączania, uruchamiania i sterowania odkurzaczem służy panel dotykowy (fot. 12.), który możemy obsługiwać w rękawicach (fot. 13.). Ustawiamy na nim obroty (fot. 14.) silnika (moc nominalna – 1200 W), czyli siłę ssania (maksymalna 24.000 Pa) i wielkość

przepływu powietrza (maksymalnie 3700 l/min). Zaleca się, aby wielkość obrotów silnika dobierać do średnicy wykorzystywanego węża. Ułatwiają to oznaczenia średnic 21, 27, 32, 36 i 50 mm powiązane z diodami pokazującymi poziom obrotów silnika (fot. 14.). W przypadku odkurzaczy klasy M, czyli Festool CTM MIDI I, panel sterowania informuje nas też o średnicy podłączonego węża, o ile ma on znacznik RFID umieszczony na swojej mufie (fot. 15.). Informację o średnicy węża zawartą w znaczniku rozpoznaje elektronika za pośrednictwem czujnika znajdującego się w otworze wlotowym odkurzacza. Na panelu sterowania, oprócz włącznika głównego (fot. 16.), mamy też włącznik służący do manualnego uruchamiania urządzenia (fot. 17.), np. w wypadku używania go do sprzątania, jak też przycisk funkcji bluetooth (fot. 18.). Przeznaczony jest on do parowania smarfonów z aplikacją Festool Work, pilotów bluetooth (fot. 19.) służących do zdalnego uruchamiania odkurzacza, akumulatorów Festool wyposażonych w funkcję bluetooth (fot. 20.). Baterie te umożliwiają zdalne uruchamianie odkurzacza za pomocą zasilanych nimi bezprzewodowych elektronarzędzi Festool. Nadmieniamy, że odkurzacze Festool CTL MINI oraz CTL MIDI i CTM MIDI mają wbudowaną funkcję bluetooth, a więc w ich wypadku nie musimy dokupować jej modułu. Jest to konieczne w przypadku pozostałych odkurzaczy Festool. Prezentowane odkurzacze Festool CTL MINI oraz CTL MIDI i CTM MIDI możemy też uruchamiać w sposób tradycyjny, czyli przez podłączenie do ich gniazdka zasilającego przewodu elektronarzędzia. Znajduje się ono obok panelu sterowania (fot. 21.). Maksymalna moc podłączonej maszyny wynosi 2200 W. W następnym odcinku „Festool radzi” będziemy kontynuowali obszerny temat obsługi odkurzaczy Festool CTL MINI oraz CTL MIDI i CTM MIDI oraz związanych z tym korzyści.

ST (Festool), pins

Fot. 3. Odkurzacz Festool CTM MIDI I bezproblemowo mieści się w bagażniku auta typu kombi

 

Fot. 4. Screen aplikacji Festool Work

 

Fot. 5. Odkurzacz Festool CTM MIDI I i stosowane w nim filtry oraz tkaninowy worek Selfclean na pył

 

Fot. 6. Montaż filtra do pracy na sucho w odkurzaczu Festool CTM MIDI I

 

Fot. 7. Montaż filtra do pracy na mokro w odkurzaczu Festool CTM MIDI I

 

Fot. 8. Zamontowany w zbiorniku odkurzacza Festool CTM MIDI I jednorazowy worek tkaninowy

 

Fot. 9. Zamontowany w zbiorniku odkurzacza Festool

[sam_pro id="3_4" codes="true"][sam_pro id="3_3" codes="true"]
CTM MIDI I worek wielokrotnego użytku z płótna

 

Fot. 10. Styki układu automatycznie wyłączającego odkurzacz Festool CTM MIDI I w przypadku napełnienia zbiornika do maksymalnego bezpiecznego poziomu płynów/odpadów mokrych

 

Fot. 11. Czynność czyszczenia filtra i worka odkurzacza

 

Fot. 12. Dotykowy panel sterowania

 

Fot. 13. Dotykowy panel sterowania możemy z łatwością obsługiwać w rękawicach

 

Fot. 14. Ustawienie wydajności ssania

 

Fot. 15. Znacznik RFID umieszczony na mufie węża i na panelu sterowania zapalony ledowy wskaźnik średnicy węża

 

Fot. 16. Odkurzacze Festool CTL MINI oraz CTL MIDI i CTM MIDI włączamy przyciskiem włącznika głównego

 

Fot. 17. Oddzielny włącznik do uruchamiania odkurzaczy Festool CTL MINI oraz CTL MIDI i CTM MIDI w przypadku wykorzystania ich np. do sprzątania

 

Fot. 18. Przycisk funkcji bluetooth

 

Fot. 19. Pilot bluetooth służący do zdalnego uruchamiania odkurzacza

 

Fot. 20. Akumulatory Festool wyposażone w funkcję bluetooth

 

Fot. 21. Gniazdo do podłączenia elektronarzędziprzewodowych

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar