OBSŁUGA I ZASTOSOWANIA AKUMULATOROWEGO URZĄDZENIA WIELOFUNKCYJNEGO FESTOOL OSC 18 VECTURO (CZĘŚĆ II). RENOWACJA DRZWI I OKIEN DREWNIANYCH

Akumulatorowe urządzenie wielofunkcyjne Festool OSC 18 VECTURO umożliwia przecinanie różnorodnych materiałów od drewna przez metale nieżelazne po tworzywa sztuczne, usuwanie fug czy kitu, zeskrobywanie resztek klejów, wykładzin itd. W niniejszym odcinku „Festool radzi” szczegółowo opowiemy o jego zastosowaniach podczas renowacji drzwi i okien.

 

Omawianie zastosowań akumulatorowego urządzenia wielofunkcyjnego Festool OSC 18 VECTURO rozpoczynamy od renowacji uszkodzonych drzwi drewnianych i okien. Jak wiadomo, często nie można ich zastąpić nowymi drzwiami czy oknami, gdyż np. zabrania tego konserwator zabytków dbający o ich autentyczność. W takich wypadkach zdarza się, że musimy wyciąć uszkodzony fragment ramy drewnianej drzwi. Dokładne i szybkie wykonanie tego zadania umożliwia

urządzenie wielofunkcyjne Festool OSC 18 VECTURO uzbrojone w brzeszczot uniwersalny UNI, przyrząd do odsysania OSC-AV oraz prowadnicę precyzyjną OSC-AH. Aby usunąć uszkodzony fragment ramy drewnianej drzwi, wykonujemy najpierw cięcie poziome z użyciem przyrządu do odsysania OSC-AV (fot. 1a), a następnie za pomocą prowadnicy precyzyjnej OSC-AH – pionowe (fot. 1b), które pozwala nam na usunięcie uszkodzonego fragmentu (fot. 1c). Urządzenia wielofunkcyjnego Festool OSC 18 VECTURO z brzeszczotem UNI możemy też z powodzeniem użyć do dokładnego odcinania wklejki naprawczej ramy drzwiowej (fot. 2a i 2b). Operację tę ułatwia nam też prowadnica precyzyjna OSC-AH, dzięki której możemy dokładnie ustawić głębokość odcinania.

 

Podobnie jak w przypadku wykonywania renowacji drzwi, urządzeniem Festool OSC 18 VECTURO możemy usuwać zbutwiałe lub uszkodzone mechanicznie fragmenty ram okiennych. Do tego zadania używamy także brzeszczotu UNI i prowadnicy precyzyjnej OSC-AH umożliwiającej wykonywanie dokładnych cięć wgłębnych (fot. 3) oraz uniknięcie mechanicznego uszkodzenia zdrowych fragmentów ramy okiennej. Usuwanie zbutwiałego fragmentu ramy okiennej wykonujemy, podobnie jak w przypadku drzwi, poprzez cięcia pionowe (fot. 4a) i poziome (fot. 4b). Podczas renowacji okien urządzenie wielofunkcyjne Festool OSC 18 VECTURO możemy z powodzeniem wykorzystać do usuwania kitu okiennego (fot. 5a i 5b). Umożliwia ono szybkie i dokładne wykonanie tej operacji. Do tego celu używamy przyrządu do odsysania OSC-AV i brzeszczotu segmentowego SSB, który przeznaczony jest specjalnie do usuwania kitu i fragmentów szyb okiennych. Należy tu zwrócić uwagę, że o przydatności urządzenia wielofunkcyjnego Festool OSC 18 VECTURO do renowacji drzwi i okien drewnianych decyduje bogata gama unikalnych akcesoriów oferowanych przez niemieckiego producenta, które pracę nim czynią bardzo dokładną i czystą. Naszym zdaniem Festool OSC 18 VECTURO to doskonałe narzędzie nie tylko do renowacji drzwi czy okien drewnianych, ale także starych czy zabytkowych mebli, przedmiotów z drewna, rzeźb, ram obrazów itd. Z jego zalet skorzystają więc także osoby profesjonalnie zajmujące się konserwacją zabytków. W następnym odcinku „Festool radzi” zajmiemy się zastosowaniami akumulatorowego urządzenia wielofunkcyjnego Festool OSC 18 VECTURO podczas remontów i prac wykończeniowych.

ST (Festool), pins

Fot. 1a, Wycinanie uszkodzonego fragmentu ramy drewnianej drzwi

 

Fot. 1b Wycinanie uszkodzonego fragmentu ramy drewnianej drzwi

 

Fot. 1c. Wycinanie uszkodzonego fragmentu ramy drewnianej drzwi

 

Fot. 2a. Dokładne odcinanie wklejki naprawczej ramy drzwi

 

Fot. 2b. Dokładne odcinanie wklejki naprawczej ramy drzwi

 

Fot. 3. Prowadnica precyzyjna OSC-AH pozwala nam

[sam_pro id="3_4" codes="true"][sam_pro id="3_3" codes="true"]
na dokładne ustawienie głębokości wycinania i uniknięcie uszkodzenia mechanicznego zdrowych fragmentów ramy okiennej

 

Fot. 4a. Usuwanie zbutwiałego fragmentu ramy okiennej

 

Fot. 4b. Usuwanie zbutwiałego fragmentu ramy okiennej

 

Fot. 4c. Usuwanie zbutwiałego fragmentu ramy okiennej

 

Fot. 5a. Usuwanie kitu okiennego

 

Fot. 5b. Usuwanie kitu okiennego

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments