OBSŁUGA I ZASTOSOWANIA AKUMULATOROWEGO URZĄDZENIA WIELOFUNKCYJNEGO FESTOOL OSC 18 VECTURO (CZĘŚĆ I)

Akumulatorowe urządzenie wielofunkcyjne Festool OSC 18 VECTURO umożliwia przecinanie różnorodnych materiałów – od drewna przez metale nieżelazne i blachę stalową po tworzywa sztuczne, a także usuwanie fug czy kitu, zeskrobywanie resztek klejów, wykładzin itd. W niniejszym odcinku „Festool radzi” szczegółowo opowiemy o jego budowie i obsłudze.

 

Akumulatorowe urządzenie wielofunkcyjne Festool OSC 18 VECTURO (fot. 1.) dostępne jest w czterech kompletacjach OSC 18 Li E-Basic VECTURO, OSC 18 Li E-Basic Set VECTURO, OSC 18 Li 3,1 E-Set VECTURO i OSC 18 Li 3,1 E-Compact VECTURO. Festool oferuje również szeroką gamę osprzętu (fot. 2.) potrzebnego do efektywnego piłowania, cięcia i zdzierania. W urządzeniu

Festool OSC 18 VECTURO zastosowano silnik bezszczotkowy EC-TEC, który zasilany jest akumulatorami Li-Ion o napięciu 18 V. Wytwarza on przez specjalny mechanizm oscylacje osiowe w zakresie ±2° z częstotliwością od 10.000 do 19.500 min-1. Zastosowana elektronika cyfrowa MMC umożliwia ich płynną regulację (fot. 3.) i gwarantuje stabilną oraz efektywną pracę bez spadku mocy nawet podczas wykonywania najtrudniejszych zadań. Realizuje też takie funkcje, jak ochrona przed przeciążeniem i nadmierną temperaturą uzwojeń silnika oraz szybki hamulec wrzeciona. OSC 18 VECTURO ma też specjalną konstrukcję, która w minimalnym stopniu przenosi drgania na obudowę i tym samym na ręce użytkownika. Istotą jej jest oddzielenie silnika i mechanizmów od obudowy narzędzia za pomocą elastycznych wibroizolatorów (fot. 4.). Dzięki temu zredukowano drgania nawet o 70%. Zgodnie więc z przepisami Unii Europejskiej urządzeniem OSC 18 VECTURO można pracować 8 godz. dziennie. W celu zapewnienia jak największego komfortu pracy system antywibracyjny dodatkowo redukuje hałas o około 50%. OSC 18 VECTURO waży zaledwie 1,6 kg z akumulatorem 3,1 Ah. Urządzenie odznacza się zaawansowaną ergonomią, posiada gumowany uchwyt, który sprawia, że nie wyślizguje się z dłoni.

 

Omawiane urządzenie ma mocną i trwałą metalową przekładnię. Zastosowano w nim szybkomocujący uchwyt narzędziowy StarlockMax, który umożliwia wymianę brzeszczotów w czasie krótszym niż 3 s i jest zdolny do przenoszenia dużych obciążeń. Montaż brzeszczotów polega na dociśnięciu głowicy urządzenia do uchwytu narzędzia (fot. 5a i 5b), a rozlegające się wtedy kliknięcie oznacza prawidłowe jego zamocowanie. Natomiast w celu demontażu (fot. 6a i 6b) otwieramy jedynie dźwignię uchwytu StarlockMax. Szybką, beznarzędziową wymianę brzeszczotów umożliwia zastosowanie w uchwycie StarlockMax szczęk zatrzaskowych o specjalnej konstrukcji (fot. 7.). W celu ułatwienia i zwiększenia dokładności pracy urządzenia wielofunkcyjnego Festool opracował specjalnie dla niego osprzęt systemowy: prowadnicę precyzyjną OSC-AH i ogranicznik głębokości OSC-TA oraz przyrząd do odsysania OSC-AV. Do mocowania tych akcesoriów służy stalowy adapter montowany na głowicy urządzenia (fot. 8a i 8b). Jest on dostarczany w kompletacjach OSC 18 Li E-Basic Set VECTURO, OSC 18 Li 3,1 E-Set VECTURO i OSC 18 Li 3,1 E-Compact VECTURO. Można też go kupić oddzielnie razem z osprzętem. Dzięki niemu obsługa urządzenia jest łatwa, szybka i bezproblemowa.
Prezentację stosowania osprzętu systemowego rozpoczniemy od omówienia mocowania prowadnicy precyzyjnej OSC-AH. Ma ona konstrukcję kolumnową umożliwiającą równomierne i dokładne zagłębianie brzeszczotu do 60 mm w obrabiany materiał. Prowadnicę OSC-AH nakładamy z boku na adapter w głowicy urządzenia (fot. 9a), przekręcamy, naciskając przycisk blokady adaptera (fot. 9b) i następnie puszczając go, blokujemy np. w pozycji pokazanej na fot. 9c. Do dyspozycji mamy 7 ustawień kątowych. Następnie mocujemy brzeszczot w uchwycie StarlockMax (fot. 9d). Ta czynność kończy mocowanie prowadnicy i przygotowanie narzędzia do dokładnego cięcia wgłębnego (fot. 10.). Prowadnica umożliwia dokładne ustawienie głębokości cięcia, gdyż wyposażona jest w blokowaną tuleję ustalającą zagłębienie brzeszczotu (fot. 11). Ma ona też gumową stopę (fot. 12.), dzięki czemu nie powoduje zarysowania obrabianych elementów, oraz króciec (fot. 10.) do podłączenia węża odkurzacza, co umożliwia czystą, bezpyłową pracę.
Kolejne akcesorium – ogranicznik głębokości VECTURO OSC-TA – montujemy analogicznie jak prowadnicę precyzyjną. Jego główną część, tzw. adapter, wykonany z tworzywa sztucznego, nakładamy z boku na adapter głowicy,

tak jak pokazuje fot. 13a, przekręcamy do pozycji przedstawionej na fot. 13b. W adapterze ogranicznika możemy zamocować wymiennie obrotowy ogranicznik głębokości do cięć zanurzeniowych lub stopę ślizgową do długich cięć prostych. Obrotowy ogranicznik mocujemy tak jak pokazują fot. 14a i 14b, natomiast stopę – jak fot. 15a, 15b i 15c. Obrotowy ogranicznik umożliwia wykonywanie cięć o głębokości do 56 mm, zaś stopa ślizgowa – do 20 mm. Głębokość cięcia ustawia się co 1,5 mm.

Fot. 1. Akumulatorowe urządzenie wielofunkcyjne Festool OSC 18 VECTURO

 

W akumulatorowym urządzeniu wielofunkcyjnym Festool OSC 18 VECTURO możemy też zamontować przyrząd do odsysania OSC-AV. Umożliwia on podłączenie węża odkurzacza przemysłowego i czystą pracę. Przyrząd nakładamy na adapter głowicy z boku (fot. 16a) i blokujemy w dowolnej pozycji kątowej (fot. 16b), a potem mocujemy w urządzeniu brzeszczot (fot. 16c). W następnym odcinku „Festool radzi” zajmiemy się zastosowaniami akumulatorowego urządzenia wielofunkcyjnego Festool OSC 18 VECTURO i jego współpracą z odkurzaczem CT MIDI.

ST (Festool), pins

 

Fot. 2. Akumulatorowe urządzenie wielofunkcyjne Festool OSC 18 VECTURO wraz ze stosowanym w nim osprzętem

 

Fot. 3. Elektroniczna regulacja częstotliwości oscylacji za pomocą pokrętła nastawczego

 

Fot. 4. Silnik i przekładnia zostały oddzielone od obudowy OSC 18 VECTURO
za pomocą elastycznych wibroizolatorów

 

Fot. 5. Szybkie mocowanie brzeszczotu

Fot. 6. Równie szybki i łatwy demontaż brzeszczotu

 

Fot. 7. Uchwyt StarlockMAX ze specjalnej konstrukcji szczękami zatrzaskowymi

 

Fot. 8. Adapter do mocowania osprzętu zamontowany śrubami w głowicy Festool OSC 18 VECTURO

 

1100px) 100vw, 1100px" />

Fot. 9. Montaż prowadnicy precyzyjnej OSC-AH

 

Fot. 10. Festool OSC 18 VECTURO przygotowany do dokładnego cięcia wgłębnego

 

Fot. 11. Tuleja ograniczająca zagłębienie brzeszczotu

 

Fot. 12. Gumowy spód prowadnicy precyzyjnej OSC-AH niepowodujący zarysowania obrabianych elementów

 

Fot. 13. Montaż adaptera ogranicznika głębokości VECTURO OSC-TA

 

Fot. 14. Montaż obrotowego ogranicznika głębokości do cięć zanurzeniowych

 

Fot. 15. Montaż stopy ślizgowej do długich cięć prostych

 

Fot. 16. Montaż przyrządu do odsysaniaOSC-AV