Obsługa i prawidłowe użytkowanie nożyc do żywopłotów (część VII)

Nożyce do żywopłotu, jak sama nazwa wskazuje, to urządzenia umożliwiające pielęgnację żywopłotów lub zwartych grup roślin. Wykorzystują je zarówno firmy zajmujące się profesjonalną uprawą terenów zielonych, jak i gospodarstwa domowe do pielęgnacji ogrodów. W siódmym odcinku naszego cyklu artykułów zajmujemy się wymianą noży tnących.

Demontaż zużytej listwy nożowej
Noże w nożycach do żywopłotu wymieniamy w przypadku, gdy są stępione lub uszkodzone. Operacje wymiany noży pokazujemy, korzystając z przykładu nożyc Makita UH5570. Zaczynamy od odwrócenia maszyny „do góry nogami” i położenia jej na stabilnej powierzchni,

np. stole warsztatowym. Następnie odkręcamy cztery śruby mocujące pokrywę przekładni (fot. 1.), po czym ją zdejmujemy (fot. 2.) i demontujemy metalową pokrywę mechanizmów maszyny (fot. 3.). W ten sposób odsłoniliśmy mimośrodowy mechanizm napędowy noży (fot. 4.). Wkrętakiem ustawiamy go (fot. 5.) tak, aby jego owalne napędy porywały się (fot. 6.). Jest to ważne, gdyż wtedy nie są one przesunięte względem siebie i blokowane przez koła napędowe mechanizmu przekładni, co pozwala bezproblemowo przeprowadzić zdjęcie listwy nożowej.

W pozycjach, w których owalne napędy noży są przesunięte względem siebie, co pokazuje fot. 7., prawidłowe jej zdemontowanie jest niemożliwe. Po prawidłowym ustawieniu pozycji napędów przystępujemy do demontażu listwy nożowej. Odkręcamy dwie śruby mocujące (fot. 8.) unosimy ją do góry (fot. 9.) i odkładamy na bok, co kończy demontaż noży. Gdyby doszło do wyjęcia razem z listwą części mechanizmów przekładni (fot. 10.), należy je ponownie umieścić razem z nią w obudowie przekładni w pozycji, w której zostały wyjęte (fot. 11.).

Montaż nowej listwy nożowej
Operacja ta jest dokładnie odwrotna w stosunku do demontażu. Do montażu nowej listwy nożowej (fot. 12.) przystępujemy, nie zmieniając pozycji kół przekładni ustawionych przy zdjęciu stępionych noży (fot. 13.). Najpierw więc zakładamy listwę nożową z pokrywającymi się owalnymi napędami na koła napędowe (fot. 14.), potem, pokręcając wkrętakiem (fot. 15.), sprawdzamy, czy mimośród obraca się płynnie.

W przypadku gdyby mimośród nie obracał się płynnie, nie wolno mocować wkrętami listwy, bo mogłoby to po uruchomieniu maszyny doprowadzić do zniszczenia jej mechanizmów i silnika. Jeśli mimośród obraca się płynnie, dopasowujemy listwę do otworów na śruby mocujące w maszynie. Potem montujemy ją, wkręcając i dokręcając z wyczuciem śruby wkrętakiem (fot. 16.). Następnie zakładamy metalową pokrywę przekładni (fot. 17. i 18.).

Montaż kończy zamocowanie czterema śrubami plastikowej pokrywy przekładni (fot. 19. i 20) oraz sprawdzające próbne uruchomienie nożyc (fot. 21.). Jeśli urządzenie działa prawidłowo, możemy przystąpić do pracy lub odłożyć jako sprawne na półkę. Jeśli nie czujemy się na siłach samodzielnie wymienić noży, należy w tym celu oddać nożyce do punktu serwisowego elektronarzędzi czy urządzeń ogrodowych, w przypadku maszyn Makity najlepiej do serwisu autoryzowanego przez japońskiegoproducenta.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments